Çocuğunuzun Cinsiyetini Belirleyebilmek İçin Ramzi Metodu

Çocuğunuzun Cinsiyetini Belirleyebilmek İçin Ramzi Metodu

Son Güncelleme: 28 Ağustos, 2018

Doğumdan önce çocuğunuzun cinsiyetini belirleyebilmek için birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler bilim ve teknoloji sayesinde çok gelişmiştir.

Bu yöntemlerden en popüler olan birkaçı şunlardır: Ericsson, Ramzi, Shettles, Whelan, Çin Takvimi ve Maya Takvimi Metodu. 

Hamilesiniz ve bebeğinizin cinsiyetini merak mı ediyorsunuz? Endişelenmeyin, ilk ultrasondan sonra bunu öğrenebileceksiniz.

Doğacak bebeğinizin yüzünü hayal etmek ve ona bir isim düşünmek çok özel bir andır. Ne kadar da heyecanlı!

Bu yazıda bahsedeceğimiz Ramzi metodu ebeveynlerin doğacak bebeklerinin cinsiyetini öğrenme konusundaki sabırsızlığından ötürü en çok tercih edilen yöntemlerden biri haline gelmiştir.

Dikkat! Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da Ramzi metodunun doğruluk oranı yaklaşık %97’dir. 

Bu metot ilk gebelik döneminde çekilen ultrason görüntüsünde plasentanın konumunu dikkate alır.

Gebeliğin yedinci haftasından itibaren bazı testiküler farklılıklar gözlemlenebilir.

Fakat yine de her iki cinsiyet için de üreme organlarının oluşumunun ve gelişiminin gebeliğin onbirinci haftasına kadar birebir aynı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Onbirinci haftadan itibaren farklılıklar başlar. Penis ve klitoris arası farklar ancak gebeliğin ondördüncü haftasından sonra gözlemlenebilir.

doktor ultrason kullanırken

Uzuvlar gebeliğin dördüncü haftasından itibaren gelişmeye başlasa da Ramzi metodu sayesinde gebeliğin sekizinci haftasına kadar olan ultrason görüntüleri ile bebeğin cinsiyeti belirlenebilir.

Gelişimin erken dönemlerinde üreme organlarını ayırt etmek neredeyse imkansızdır. İşte bu sebepten ötürü Ramzi metodu popüler hale gelmiştir.

Gebeliğin yirminci haftasından sonraki klasik ultrason görüntüsü ile bebeğinizin cinsiyeti kesin olarak anlaşılabilir.

Ramzi metodu ile bebeğin cinsiyeti nasıl belirlenebilir?

Bu metodun yaratıcısı jinekolog Saad Ramzi Ismail beş binden fazla ultrason görüntüsü incelemiştir. Erken gebelik döneminden sayısız ultrason görüntüsü üzerine çalışmıştır.

Saad Ramzi Ismail bunu nasıl başarmıştır? İncelemeye ilk olarak, bebeğin içinde geliştiği kese olan plasentanın etrafındaki aydınlık bölgeyi inceleyerek başlamıştır.

Gözlemleri sonucu şaşırtıcı bir tesadüfle karşılaşmıştır.

Ramzi araştırması boyunca katı yönergelere bağlı kalmıştır. Koriyonik villusun yönünü ve lokasyonunu belirlemek için renkli Doppler görüntülemesini kullanmıştır.

Daha sonra Ramzi, gözlemlediği ilginç durumun kromozomların kutuplaşması ile alakalı olduğunu açıklamıştır. Ramzi’nin açıklamasına göre XX kromozomları bir tarafta XY kromozomları başka bir tarafta konumlanmıştır.  

Bu demek oluyor ki annenin yumurta zarının değişken bir kutuplaşması vardır. Enerji döngüsüne bağlı olarak spermden gelen X veya Y kromozomlarını kabul edebilir veya reddedebilir.

  • Koriyonik villus sol tarafta konumlanmış ise embriyo XX kromozomlarına sahiptir. Bu bebeğin cinsiyetinin kız olduğu anlamına geliyor. Bu methodun güvenilirliği %97.5’dir.
  • Eğer ultrason görüntüsünde plasenta veya koriyonik villus sağ tarafta konumlanmış ise embriyo XY kromozomlarına sahiptir. Bu bebeğin cinsiyetinin erkek olduğu anlamına gelir. Bu tekniğin güvenilirliği %97.2’dir.
bebek ayak izleri

Ramzi bebeğin cinsiyetini ilk ultrason görüntüsünden nasıl belirleyebilir?

Bazı ebeveynler bebeğin cinsiyetinin rahim içinde tutunduğu bölgeye göre belirlendiği şeklinde bir yanlış anlaşılmaya düşebilir.

Çocuğun rahim içindeki konumundansa plasentanın oluşacağı konuma odaklanmak daha doğrudur. 

Gebeliğin ilk dönemlerinde bebek plasentaya çok yakındadır. En önemlisi ise parlak alanı gözlemleyebilmektir.

Yapılan araştırmanın çeşidi de göz önünde bulundurulmalıdır. Koriyonik villusun lokasyonu yapılan ultrasonun çeşidine göre farklılık gösterebilir.

Ultrason çeşidi vajinal ya da abdominal olabilir. Bebeğinizin cinsiyeti üzerine düşünerek zamanınızı harcamayın. 

İlk ultrasonunuzdan kalan görüntüleri bulun ve aşağıdaki adımları takip edin:

  • İlk vajinal ultrason görüntünüzü bulduysanız, eğer fetüs sizin sol tarafınızda konumlanmışsa bu bebeğinizin cinsiyetinin kız olduğu anlamına gelir. Eğer fetüs sağ tarafınızdaysa bu bir erkek bebeğin işaretidir.
  • Eğer ilk abdominal ultrason görüntünüzü bulduysanız sonuç bunun ayna görüntüsü olarak okunmalıdır. Bu demek oluyor ki plasenta sağ tarafta ise (ki bu gerçekte solda olduğu anlamına gelir) bu bir kız bebek beklediğinizi gösterir. Eğer plasenta sol tarafta ise (yani aslında sağ tarafta) bu bir erkek bebeğin habercisidir.

Eğer ultrasonu yorumlamak veya plasentayı bulmak sizin için zorsa endişelenmeyin, gidip doktorunuza danışabilirsiniz.

Ramzi metodu merakınızı tatmin edecek bir yöntem olsa da bebeğinizin cinsiyetini belirlemek için faydalanabileceğiniz tek metot değildir.

Karnınızın şekli, geçirdiğiniz fiziksel değişimler, matematiksel formüller, Çin ve Maya takvimleri çocuğunuzun cinsiyetini belirlemede yararlanabileceğiniz diğer yöntemlerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.