Fetal Hareketler, Bazı Yiyeceklerden Etkilenir Mi?

Fetal Hareketler, Bazı Yiyeceklerden Etkilenir Mi?

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

Fetal hareketler bazı yiyeceklerden etkilenebilir mi? Bu soru, hamile kadınların ne yediği konusunda çok fazla şüphe ve tartışma üretmiştir.

Bu soru ortaya çıktığında aklımıza gelen ilk yiyecek, çikolata. Genel olarak tatlı yemek, cenin hareketinde bir artış eğilimi gösterir.

Annelerin çoğu, hamileyken mümkün olduğunca küçük bebekleriyle etkileşime girmeye çalışır. Bebeğin hareketlerini hissetmek için ellerimizi göbeğimizin üstüne koymamız çok yaygındır.

Ayrıca müzik dinleriz ve bir tür tepki yaratıp yaratmayacağımızı görmek için ışık açarız. Bazen doktorların kendileri, artan aktivite oluşturmak için bazı yiyecekleri yemeyi tavsiye eder.

Gebelikte bebekler, dış uyaranlara ihtiyaç duymadan günde birkaç kez hareket eder.

Bebeğin hareket etmesi kesin bir şeydir – sonuçta bebeğiniz canlıdır. Küçük çocuğunuz esner, kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir, göbeğinizin rahatlığı içinde dönebilir ve gerilebilir.

Cenin hareket eder, çünkü sağlıklı ve normal bir şekilde gelişir. Nefes alması, yutkunması ve emilmesi de belirli bir hareket seviyesi yaratır.

Hamile anneler bu hareketleri her zaman rahim dışında tespit edemezler. Bununla birlikte, ultrason görüntülerinde kolayca gözlenebilir.

Gıda ve fetal hareketler arasındaki ilişki

Söylediğimiz gibi, bebekler gebelik boyunca sürekli hareket ediyor, ancak anne her zaman bunun farkında olmayabilir. Annenin bebeğinin hareketlerini hissedebilmesi için uterus duvarı ile teması gerekir.

Başka bir deyişle, doğmamış bebeğin hareketlerinin çoğu fark edilmez. Bununla birlikte, 8 haftalık gebelikte bir ultrason görüntüsü çok aktif bir fetusu ortaya çıkaracaktır.

Bebek bekleyen annelerin, bebeğinin hareketlerini tek başına tespit etmek için en az 16 hafta beklemesi gerekecektir. Bununla birlikte, bazen fetüs, karın üzerinde baskı yapacak kadar ani bir hareket yapabilir.

Genel olarak, bu his annenin yediği bir şeyle ilişkili olarak ortaya çıkar. Doktorlar, glikosel seviyelerinin etkisiyle ilgili olduğunu belirtiyorlar.

fetal hareketler ve yiyecekler

24 saatlik bir süre boyunca anneler, bebeklerinin günde en az 10 kez hareket ettiğini hissetmelidir. Hareketler, annenin yemesinden yaklaşık 30-60 dakika sonra artış eğiliminde olacaktır.

Yediğimiz yiyeceklerin tümü, fetusu uyarmaya yarayan glikoza dönüşebilir. Bu madde göbek kordonu yoluyla bebeğe ulaşır.

Fetal hareketler, çoğu zaman anne aktifken, rahimdeki, rahimde titreşimler nedeniyle bir ses oluştuğunda, gece boyunca ve anne yemek yedikten sonra meydana gelir. Yeni üretilen glikoz bebeğe ulaşır ve onu harekete geçirir.

–Alvaro Cano. Perinatologist-

Bu nedenle, gıdaların aslında cenin hareketlerini etkilediğini doğrulayabiliriz. Başka bir deyişle, gelişmekte olan bebeğin normalde hissedilmeyen ince hareketleri, anne yedikten sonra daha yoğun hale gelir.

Ayrıca daha tatlı yiyecekler daha çok glikoz ürettiğinden, daha fazla aktivite ortaya çıkaracaktır.

Fakat unutmayın, yemeğin küçük çocuğunuza bir tepki vermek için mutlaka tatlı olması gerekmez. Herhangi bir gıda fetal aktivitenin artmasına neden olabilir.

Fetal hareketler ve bunları üreten diğer uyarıcılar

İspanyol doğum uzmanı Guillermo Obando, şeker seviyelerindeki bir düşüşün fetüsün daha az hareket etmesine neden olabileceğini onaylar. Genel olarak, bir annenin beslenmesinin uterusta bebeğinin düzenli hareketi ile doğrudan bir ilişkisi vardır.

Ancak kanındaki glikoz seviyesi arttığında, bebek de aynı artışı alır.

Aynı şekilde, diğer yiyecekler de cenin hareketi ile ilgilidir. Örneğin, soğuk yiyecekler de aktivitede bir artışa neden olur.

Ayrıca annenin aktivite seviyesi de çocuğunun daha az veya daha fazla hareket etmesine neden olur. Bu nedenle, doktorlar bazen yiyecekle uyararak bebeği uyandırmayı önerir.

Fetal hareketle ilgili diğer uyaranlar arasında ışık, gürültü ve titreşim bulunur. Hamileliğin sonlarına doğru, anneler, bebeklerinin hareketlerinin yoğunluğunda bir artış göreceklerdir.

Doktorlar, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bebeğin vuruşlarını saymayı önerir. Yetersiz hareket fark ederseniz, yapabileceğiniz ilk şey, bebeğinizi tatlı bir şeyler yiyerek uyarmaktır.

Bebeğiniz ve dış dünya arasındaki iletişim sandığınız kadar sınırlı değildir!

annesinin üzerinde yatan yenidoğan

Küçük çocuğunuz dış sesleri duyabilir ve hatta bazı duygularınızı algılayabilir. Gelişmekte olan bebekler aynı zamanda titreşimler ve diğer dış değişikliklerle de bağlantı kurabilir.

Bununla birlikte, ana bağlantı hamile annenin vücuduna aldığı maddelerle ilgilidir. Bu nedenle, hamileyken ne yediğiniz ve içtiğiniz konusunda dikkatli olmak çok önemlidir.

Dahası, tütün, uyuşturucu ve alkolün hamilelik sırasında son derece tehlikeli olduğunu unutmayın. İçinizde oluşan yaşamı korumak için bunlardan tamamen kaçınmalısınız. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.