Hamilelik ve İshal: Sebepleri ve Önlenmesi

1 Ağustos 2020
Pek çok hamile kadın, ishalden muzdariptir. Bununla birlikte, basit alışkanlıklarla size sıkıntı veren bu durumun yaşanma ihtimalini azaltabilirsiniz.

Hamilelik ve ishal, pek çok anne adayı için son derece rahatsızlık verici bir kombinasyondur. Maalesef pek çok hamile kadın sıklıkla ishal sorunuyla karşılaşmaktadır.

Tüm hamilelik süreci boyunca kadınlar ishalden muzdarip olabilir ancak ateş, karın ağrısı veya kanlı dışkı gibi durumlar olmadıkça ishal ciddi bir sorun teşkil etmez.

Bu zor durum o kadar yaygın görülür ki artık hamileliğin bir semptomu olarak düşünülecek seviyeye gelmiştir. Anne adaylarında tuvalete gitme ihtiyacı artar ve özellikle birinci ve üçüncü trimesterde dışkı daha suludur.

Hamilelik sırasında kadın vücudunda pek çok değişim meydana geldiği unutulmamalıdır. Bu yüzden, bu değişimler istenmeyen reaksiyonlara sebep olabilir.

İlk trimesterde, kusma ve mide bulantısının yanı sıra ishal de görülebilir. Ayrıca, doğum yaklaştıkça bebeğin anne karnına yaptığı baskı sebebiyle sık sık ishal meydana gelir. Bu durum, sindirimin daha az etkili olmasına sebep olabilir.

Hamilelikte ishalin sebepleri nelerdir?

midesi bulanan kadın

Bu durumun farklı tetikleyicileri olmasına rağmen, en yaygın sebepler aşağıdaki gibidir:

Hormonal değişimler

Hormonal değişimler, hamilelik sırasında önemli bir rol oynar. Hormonlar gastrointestinal sistemi etkileyerek bulantı, kusma, ishal ve kabızlık gibi sorunlara yol açar.

Beslenme alışkanlıklarında değişim

Bazen, anne adayları daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları benimsediğinde hamilelik ve ishal birlikte ilerler. Hamile kadınlar, kabızlığı önlemek için daha fazla meyve ve lifli besin tüketir ancak bunlar ishali tetikleyebilir. Neyse ki, hamilelerdeki ishal sadece beslenme alışkanlıklarından kaynaklanıyorsa, rahatsızlık sadece birkaç gün sürer.

İlaçlar veya vitamin takviyeleri

Hamilelerin kullandığı bazı multivitaminler, hamilelikte ishale sebep olabilir. Sadece demir takviyesi kabızlık yapabilir.

Sindirim problemleri

Hamilelik sırasında sindirim problemleri, şişkinlik hissi ve mide bulantısı yaşama ihtimali yüksektir. İshal genellikle sindirim sisteminin zayıflığından kaynaklanır.

“İlk trimesterde, mide bulantısı ve kusmanın yanı sıra ishal olma eğilimi de  görülür.”

Laktoz intoleransı

Pek çok anne, hamilelik sırasında daha fazla süt tüketir. Bu bazen ishalle sonuçlanan laktoz intoleransına yol açabilir.

Süt ve diğer kalsiyum takviyelerinin tüketimini durdurarak, bu durum kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Neyse ki, doğumdan sonra büyük bir ihtimalle sorunsuz biçimde süt ürünleri tüketmeye devam edebilirsiniz.

Bağışıklık sistemi hassasiyeti

Kadın hamileyken bağışıklık sistemi hassaslaşacağından, hastalıklara ve enfeksiyonlara yakalanma konusunda bir hedef haline gelir. Bu bağlamda, bakteri, enfeksiyon ve mide virüsleri için kadın idealdir. Bu durum, rahatsız edici hamilelik ve ishal kombinasyonuyla sonuçlanır.

Hamilelikte ishali önleyebilir miyim?

Evet, önleyebilirsiniz! Aşağıdaki basit ipuçlarına uyarak, bu korkunç kombinasyondan kaçınabilirsiniz.

  • Dengeli beslenin.
  • Tüketmeden önce sebze ve meyveleri iyice temizleyin.
  • Tek öğünde çok fazla yemekten kaçının. Gün içerisinde küçük miktarlarda ancak sık sık yemek yiyin.
  • Yürüyüşe çıkacaksanız, sadece şişe su tüketin.
  • Aşina olmadığınız yiyecekleri denemekten kaçının.
  • Soda ve enerji içecekleri gibi işlenmiş şeker içeren içeceklerin tüketim miktarını önemli ölçüde azaltın.
  • Kullandığınız ilaçları ve etkilerini gözlemleyin. Eğer ishalden sorumlu bir ilaç varsa, doktorunuzdan alternatif isteyin.
hamilelikte rahatsızlık hissi

Hamilelik ve ishal için son tavsiyeler

Bu semptomun sizi korkutmasına izin vermeyin çünkü bu hamilelikte çok sık görülen bir durumdur. Bununla birlikte, ciddi bir şeyden şüpheleniyorsanız, komplikasyonlardan kaçınmak için doktora danışın.

Benzer şekilde, eğer ishal atakları geçiriyorsanız  dehidrasyon riskini azaltmak için elektrolit içeren sporcu içecekleri tüketin. Son olarak, bu semptomun gününüzü mahvetmesine izin vermeyin.  Bu rahatsızlıkla mücadele edecek kadar güçlüsünüz!