Gençler için 5 Ünlü Cervantes Cümlesi

Gençler için 5 Ünlü Cervantes Cümlesi

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Cervantes bizlere eserlerinden çok daha fazlasını bırakmıştır. Yazılarında, zamanın ötesinden geldikleri halde günümüzde de değerini ve geçerliliğini sürdüren pek çok Cervantes cümlesini hala bulabiliriz.

Miguel de Cervantes İspanyol edebiyatının en ünlü figürüdür ve ustalık ile kaleme alınmış Hidalgo Don Kişot isimli eseri ile tüm dünyaca tanınır.

Bu eseri sayesinde hayat dersi çıkarılacak cümleler ve deyişler konusunda ilk akla gelen isimlerden olmuştur. Bu cümleleri hiç kuşkusuz ki gençlere onun dehasını ve bilgeliğini aktaracaktır.

Don Kişot, tarihte en çok dile tercüme edilen ve en çok sayıda basılan kitaplardan biridir. Bu bilginin yanında dünyanın farklı yerlerindeki sayısız okulda hala okutulduğunu da belirterek kitabın ne kadar büyük ve önemli bir eser olduğunu ifade edebiliriz.

Kitabın yazarı olan Cervantes bir şair, oyun yazarı ve bir askerdi. Gençliğinde İtalya’ya sürgüne gönderildi. Yazar küçük bir Türk filosu tarafından kaçırılıp erkek kardeşi ile birlikte 5 sene hapis yattı.

Sayısız kaçma girişiminin sonunda 158o yılında 500 ekü fidye parası ödeyerek özgürlüğüne kavuşabildi.

On altıncı yüzyılın kraliyet ailesi ile olan yakın ilişkilerinin yanı sıra sahip olduğu hayat tecrübesi Cervantes’i saygıdeğer bir adam haline getirdi.

Gençlerinfaydalanabileceği en iyi Cervantes cümleleri

 1.  “Sevgi ve arzu birbirinden farklı iki şeydir. Sevilen her şey arzu edilmediği gibi arzu edilen her şey de sevilmez.”

Gençlikte sevgi (ya da aşk) ve arzu kavramları arasında bir kafa karışıklığı yaşanabilir. Cervantes bu konuya ölçüt olan bir açıklık getirmiştir.

Bu cümle genç bir insanın bir diğerine hissettiği gerçek duyguyu gösteriyor olabilir ve yine bu cümle söylendiği zamanlardan günümüze son derece önemli bir anlam ifade etmektedir.

hayat dersleri
 1.  ”Kimileri gurur için her ne kadar insanoğlunun en büyük günahı deseler de bence en büyük günah nankörlüktür. Genellikle söylenene dikkat çekersek: cehennem nankörler ile doludur.”

İspanyol yazar bu ünlü cümlesinde minnettar olmanın erdemine dikkat çekmiştir. Hayat yolculuğunuz boyunca pek çok insan size yardım eli uzatacaktır. Onların bu yardımlarına minnet duymayı asla unutmayın.

Yarınlara geldiğinde ve amaçlarınıza ulaştığınızda geriye dönüp bir bakmalı ve arkanızda durup sizi destekleyen insanları hatırlamalısınız . Hayat yolculuğunuzda sizin ile işbirliği içerisinde olanlara yardım etme fırsatınız var ise bir dakika bile tereddüt etmemelisiniz.

 1.  “İyi bir şey yapmak asla ödülsüz kalmaz.”

Günümüzde kötülüğün yapan insanların yanına kaldığını ve dürüstlüğün artık hiçbir önemi olmadığını sık sık duymaktayız. Ne var ki Cervantes bu konuda aynı şekilde düşünmüyor.

Şair, bilge sözleri ile er ya da geç hayatta sergilenen her davranışın karşılığını bulacağını açıklıyor. Eğer iyilik yapıyorsanız eylemleriniz mutlaka bir gün ödüllendirilecektir.

 1. “Kötülüğün yolu açık ve ferah iken erdemin yolu çok dardır.”

Yazarın bu cümlesi de gençler için bir diğer uyarı niteliğini taşımaktadır. Gençler hayatları boyunca sağlıksız birçok dikkat dağıtıcı öğe ile ya da cezbedici olanaklar ile karşılaşabilirler.

Bu neden ile de erdem yolunu izlemeye devam edebilmek için cezbedici diğer şeyleri görmezden gelmeyi bilmeleri önemlidir. Zorunlulukları yerine getirmek ve sorumluluk almak her ne kadar bazen “sıkıcı” ya da “uğraşmaya değmez” gözükseler de ileride başarılı olmanın anahtarıdırlar.

 1. “ ‘Bir ara yaparım’ yolu sizi ‘asla’ evine vardırır.”

Bir şeyleri ertelemek, günümüz toplumunda her geçen gün daha sık karşılaştığımız kötü bir olgu. Ne yana bakarsak bakalım sürekli dikkat dağıtıcı öğeler ile karşılaşıyoruz.

Yapmamız gereken görevleri ya da işleri ötelememiz amaçlarımızı gerçekleştiremememize sebep olur. Akademik, iş ya da güncel yaşamımızdaki amaçlarımıza ulaşamayız. Erteleme nedeni ile sosyal ilişkilerimiz ve duygusal kararlarımız da olumsuz etkilenebilirler.

 1.  “İçinde öğrenilecek iyi hiçbir şey olmayacak kadar kötü bir kitap yoktur.”

Hiç kuşkusuz ki bir “kelime” aşığı olan Cervantes’in gençlere okuma sevdası aşılamak istemesi son derece doğaldır.

Yazma dilinin çok büyük bir gücü ve yeterliliği olduğu halde, üstelik de kitaplarda herkesin bilmesi gereken çok önemli hayat dersleri olduğu halde bu dili günümüzde gittikçe daha az kullanıyoruz.

Kitaplardaki çıkarımlara ve ana fikirlere katılıp katılmamanız önemli değildir. Önemli olan, aynı Cervantes’in de belirttiği gibi her kitaptan öğrenilecek bir şeyler olduğudur.

Miguel de Cervantes'ten hayat dersleri

Gençler için birkaç Cervantes alıntısı

 • “Talihsizlikler ile karşılaşıldığında ruhlar uzlaşır, arkadaşlıklar kuvvetlenir.”
 • “Gerçek, esnetilip uzatılabilir ama asla kopmaz ve aynı su üzerine çıkan yağ gibi her zaman yalanların üstüne çıkar.”
 • “Zaman her şeyi olgunlaştırır; hiçbir insan bilge biri olarak doğmaz.”
 • “Kendi hatalarım bu kadar çok iken hangi çılgın ve anlamsız anımda diğer insanların hatalarını sayma gafletine düştüm.”
 • “Sessizliğe karşı hiçbir cevap ve ceza yoktur.”

Bu kadar yetkin ve sembol bir isim olan Miguel de Cervantes’ten pek çok özlü söz ve hayat dersi çıkarabiliriz. Çıkardığımız dersleri günümüzün gençlerine aktarabilmemiz çok önemlidir.

Gençler ile sohbet edin ve her şeyden önemlisi onları bilinçlerini arttırma konusunda teşvik edin.

Cervantes’in bu cümlelerini gençler ile paylaşmak ve ailenizdeki diğer kişiler ile tartışmak konusunda kendinizi motive edin. Bu şekilde çevrenizdeki herkes keyif alarak yeni bir şeyler öğrenebilecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.