Meşgul Anneler İçin Egzersiz Önerileri

Meşgul Anneler İçin Egzersiz Önerileri

Son Güncelleme: 29 Eylül, 2018

Günümüzde anne olmak demek, sadece ve sadece bebekten ve ev işlerinden sorumlu olmak anlamına gelmiyor. Çocuklarınıza anne olmanın yanında bir anne, aynı zamanda bir eş, çok çalışan bir kadın, bir arkadaş, anne ve babasının kızı… ve daha birçok şeydir. Bunların hepsi zaman yetersizliğinden dolayı annenin günlük yaşantısını çok stresli bir hale getirir.

Ancak kimi zaman, yeterli vakit bulunmamasından dolayı anneler kendi bedenleri ile ilgilenmeyi bırakır ve bu durum bazı ciddi sonuçlar doğurur. Bu sorunların önüne geçebilmek için egzersiz yapmak çok önemlidir. Eğer çok meşgul bir anneyseniz, şu andan itibaren bu konuda herhangi bir mazeretiniz kalmayacak.

Yeterli zamana sahip olamama konusu gerçekten de çok ciddi bir problem olsa da, yeterince istekli olmanın harika sonuçlar getireceği de şüphesiz bir gerçektir.

Evinizin rahatlığında tırnaklarınıza oje sürmeye bile vaktiniz olmadığında fazladan zaman yaratmaya çalışarak spor salonuna gitmenize aslında hiç gerek yok. Çok meşgul bir annenin programı gerçekten de çok yoğun olabilir ve bu durumda kilolarınızla savaşmak daha arka planda kalan bir öncelik haline dönüşebilir.

O halde her gün sadece sayılı dakikalara sahipseniz nerede egzersiz yapabilirsiniz? Sadece kıyafetlerinizi değiştirerek spor salonuna arabanızla gitmek fikri bile gözünüzde büyüyecektir. Bunu yapmak sizin için adeta bir işkence gibi gözükecek ve bu nedenle de fazladan birkaç kilo almanın aslında çok da kötü olmadığı gibi bir fikre kapılmaya başlayacaksınız.

Stres dolu olan programınız sizi çok meşgul edebilir, ancak fazladan alacağınız birkaç kilonun sağlığınız üzerinde ciddi derecede olumsuz sonuçlara yol açabileceğini de dikkate almanız gerekmektedir.

Merdiven çıkan kadın

Evinizde Yapabilirsiniz

Spor salonuna gidip gelerek vakit harcamanıza hiç gerek yok. Çocuklarınız ödevlerini yaparken siz de yemek hazırlıklarına başlamadan önce kendi evinizde kendi rutininizi kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz! Duş ise çocukların uyku saatini bekleyebilir.

Ya da belki de biraz erken kalkmayı tercih edebilir (eğer işe gitmek için çok erken kalkmanız gerekmiyorsa) ve kahvaltıyı hazırlamadan önce biraz egzersiz yapabilirsiniz. Seçim sizin!

Adeta sanal bir spor salonu gibi kullanabileceğiniz çok sayıda YouTube kanalı bulunmaktadır. Bu kanallar evinizin konforunda egzersiz yapabilmeniz için idealdir. Yeni spor kıyafetleri giymek gibi bir derdiniz olmayacak, sadece at kuyruğu yapılmış bir saç işinizi gayet güzel bir şekilde görecektir. Böyle bir süre yapacağınız egzersiz rutinleri sayesinde vücudunuzda en istemediğiniz bölgelerde olumlu yönde çok önemli değişiklikler olacak, siz de hem kendiniz hem de yaşam tarzınızla ilgili çok daha iyi hissedeceksiniz.

Egzersizleri Tamamlayın

Eğer arzu ederseniz 30 ila 45 dakikanızı alacak çok kolay seviyede üç set egzersiz rutini oluşturabilirsiniz (Bu tür bir seçenek tavsiye edilmektedir). İlk yapmanız gereken şey, öncelikle 15 dakikanızı hafif bir koşu ile kaslarınızı ısıtmak için ayırmanız olacaktır. Daha sonra bacak hareketleri yapmanız ve kollarınızla daireler çizmeniz ısınma hareketlerinin birer parçasıdır. Bunlardan sonra kendinizi egzersiz setlerine başlamaya hazır hissettiğinizde, üç set egzersizinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın; tekrarları üç set olarak yapmalısınız.

Spor yapan bir kadın

İlk Bölüm

 • 10 adet yavaş ve derin squat
 • Yerinizde 2 dakika hafif koşu
 • 10 şınav
 • Yerinizde 2 dakika hafif koşu
 • 10 tekrar triceps çalıştırma egzersizi
 • 1 dakika hızlı koşu

İkinci Bölüm

 • 15 adet squat
 • Yerinizde 90 saniye hafif koşu
 • 15 adet şınav
 • Yerinizde 90 saniye hafif koşu
 • 15 tekrar triceps çalıştırma egzersizi
 • 1 dakika hızlı koşu

Üçüncü Bölüm

 • 20 adet squat
 • Yerinizde 1 dakika hafif koşu
 • 20 adet şınav
 • 15 tekrar triceps çalıştırma egzersizi
 • Yerinizde 1 dakika hafif koşu
 • 1 dakika hızlı koşu

Bitirmeden önce kas gevşetici hareketler yapmanız ve nefes alış verişinizi düzenlemeniz gerekmektedir. Fiziksel dayanıklılığınız ya da ne kadar zamanınız bulunduğuna bağlı olarak egzersizlerin zorluk derecesini artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Yiyeceklerin Çok Önemli Olduğunu Unutmayın

Kendinize ayırabileceğiniz çok az bir vaktinizin bulunmasının beslenme düzeninizi ihmal etmek için bir mazeret olmadığını kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu nedenle, evinizde sağlıklı bir beslenme düzeni için hazır yiyecekler ya da abur cuburdan uzak durmalı, bunların yerine vitamin ve protein bakımından zengin, vücudunuzun ihtiyaç duyacağı tüm sağlıklı gıdalara odaklanmalısınız. İyi bir beslenme alışkanlığı edinerek aynı zamanda çocuklarınıza da yiyeceklerini sorumlu bir biçimde tüketme, yemeklerle aralarını iyi tutma ve sizinle iyi geçinme alışkanlıklarını da edindirmiş olursunuz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.