Nitrik Oksit: Doğum Sırasında Kullanılan Bir Ağrı Kesici

Nitrik Oksit: Doğum Sırasında Kullanılan Bir Ağrı Kesici

Son Güncelleme: 28 Haziran, 2018

Filmlerde veya çizgi filmlerde meşhur gülme gazını hiç gördünüz mü? Kullanılan bu gaz, nitrik oksittir ve bazen doğum sırasında bir ağrı kesici olarak nitrik oksit  kullanılır.

Dikkat çekici olan şey sonuçların olumlu gözükmesi. Aşağıda bu ilginç teknik hakkında daha fazla incelemeye yer vereceğiz.

Kanada, İngiltere, Finlandiya, İsveç ve Avustralya gibi ülkelerde genellikle bu gaz, doğum sırasında kadınları anestezi altına almak için kullanılır.

Bu bileşen hafif tatlı bir aroma ve düşük toksisiteye sahiptir. Ayrıca bu tür durumlar için % 50 oksijen ile karıştırılır; bu karışıma entonox denir.

Nitrik oksidin etkisi nedir?

Analjezik olarak kullanıldığında, nitrik oksit ağrının serebral iletimini nötralize eder.

Tıbbi alanda ilk olarak diş çekiminde kullanılmıştı. Tabii ki, bu acının doğum acısı ile ilgisi yoktur.

Prensip olarak, kadınlar baş dönmesi ve rahatlama yaşarlar. Acı hala hissedilirken, verilen gaz rahatlama ve ağrı kontrolü sağlar.

Genel olarak, sadece analjezik ajan olarak kullanılır. Epidural anestezi ile karşılaştırıldığında, ağrı azalması açısından etkinliği biraz daha düşüktür.

Doğum için bir ağrı kesici olarak nitrik asidin avantajları

ABD gibi bazı ülkelerde, kullanımı ve hatta yasaklanması hakkında sorular olsa da, niktrik oksit aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Hızlı etki eder. Kan ve diğer dokularda çözünmediği için hızlı anestezi sağlar. Ayrıca etkisi uygulanmasının askıya alınmasından kısa bir süre sonra kaybolur.
 • Etkili bir şekilde ortadan kaldırılır. Çoğunlukla akciğerler yoluyla yapılır, gerçi cilt aracılığıyla az miktarda difüzyon tespit edilmiştir. Etkisinin ortadan kaldırılma süresi yaklaşık iki dakikadır.
doğumda niktrik asit anestezi
 • Fetüsü veya anneyi etkilemez. Ayrıca laktasyon için olumsuz sonuçlarının olmadığı ve uterus kasılmalarını da baskılamadığı kanıtlanmıştır.
 • Uygulaması kolaydır. Hemşireler anneye maske takmaya devam eder ve birkaç saniye içinde pulmoner sisteme girer. Ayrıca dozları yöneten kişi hastanın kendisidir.
 • Doğal doğum hissi. Bunu kullananlar, nitrik oksidin bir epiduraldan daha doğal bir doğum yapmasına izin verdiğini vurgular. Ağrı biraz daha hissedilmesine rağmen, belin altında hissetme veya kontrol kaybı yoktur.
 • Epiduraldan daha ucuzdur.

Doğum, hayatınızın aşkıyla buluşacağınızdan emin olduğunuz tek randevudur.

-Anonim-

Nasıl kullanılır?

Bu yöntem konusunda ilginç olan şey, gazı çeken kişinin annenin kendisi olmasıdır. Peki nasıl yapılır bu?

Maske yerleştirildikten sonra ve doğum aşamasına göre anne adayı, hemşire ya da ebenin talimatlarını takip ederken derin inhalasyonlar gerçekleştirir.

Her kasılmadan önce, derin ve yavaşça nefes alır. Etkili olması yaklaşık 30 saniye sürdüğü için, genellikle en büyük acı zamanı ile çakışır. Etkisi tükendiğinde, kasılma bitecektir.

Bu, kullanımının temelidir: maksimum ağrı azaltma etkisini maksimum kasılma acısı ile eşleştirmek. Birkaç girişimde, anneler genellikle bunu başarırlar.

tansiyonu ölçülen gebe kadın

Nitrik oksidin dezavantajları

İlk dezavantaj ağrı şiddeti ile ilgilidir. Anestezik değil, analjezik olduğu için ağrıyı azaltır, ancak bastırmaz.

Bu nedenle, eğer acı dayanılmazsa, kadın diğer güçlü yöntemlere başvurmalıdır.

Öte yandan, genellikle mide bulantısı yapar. Bazen bu çok sinir bozucu olabilir. Doğum için kullanıldığı sürenin yüzde 25 ila 30’u arasında bu durum yaşanır.

Son olarak, daha az ölçüde olsa da, diğer yan etkiler de ortaya çıkabilir:

 • Ağız kuruluğu
 • Uyuşukluk
 • Kulaklarda çınlama
 • Bellekte değişiklikler
 • Karıncalanma hissi
 • Coşkunluk hissi

Kontrendike olduğu durumlar da vardır. Annenin akciğer problemleri veya kranial hipertansiyondan muzdarip olması gibi. Ancak bu çok sık gerçekleşmez.

Sonuç olarak, kullanımını tercih eden kadınlar için güvenli bir yöntem olduğu söylenebilir. Günün sonunda, her bireyin kendisinin alacağı bir karardır: Herkes aynı şekilde acı çekmez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Chen SR., Jin XG., Pan HL., Endogenous nitric oxide inhibits spinal NMDA receptor activity and pain hypersensitivity induced by nerve injury. Neuropharmacology, 2017. 125: 156-165.
 • Shah K., Murphy C., Nitrous oxide toxicity: case files of the carolinas medical center medical toxicology fellowship. J Med Toxicol, 2019. 15 (4): 299-303.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.