Çocuklarda Fitil Kullanımı: Bilmeniz Gerekenler

18 Nisan 2020
Çocuklarda fitil kullanımı, bazı durumlarda ilacı uygulamanın en iyi yoludur. Bu makalede onlar hakkında ne bilmeniz gerektiğini anlatacağız.

Fitiller, belirli bir ilaç biçimidir. Yönetimi biraz rahatsız edici olduğu için ilaç vermenin en yaygın yolu değildir. Yine de, doktorlar hala belirli durumlarda, özellikle çocuklarda, fitil kullanımını tavsiye ederler. İşte çocuklarda fitil kullanımı hakkında bilmeniz gereken bazı gerçekler.

Fitil nedir?

Fitiller, belirli bir ilaç biçimidir. Temelde oda sıcaklığında çözünen katı veya yarı katı ilaçlardır. Bu nedenle, rektal olarak uygulanacak şekilde tasarlanmıştır ve bunları anüs yoluyla vücuda yerleştirmeniz gerekir.

hasta çocuk

Ne zaman kullanılırlar?

Tüm ilaçlar bu formatta mevcut değildir. Bazen neden oldukları rahatsızlık ve dezavantajları nedeniyle, doktorlar genellikle kullanımlarını belirli durumlarda önerirler.

Hemoroid gibi lokal sorunlar durumunda fitil kullanabilirsiniz. Vücudun diğer bölgelerindeki problemler için de kullanılabilirler. En yaygın kullanım alanları:

Çocuklara fitil uygulamak

Her bir fitil genellikle üreticinin talimatları ile birlikte gelir. Yine de, genellikle izlenecek birkaç adım vardır:

  • Fitili tutmadan önce ellerinizi yıkayın.
  • Fitil sert olmalıdır. Çok yumuşaksa, buzdolabında yarım saat saklayın veya paketi sıkıca kapalı olarak soğuk suyun altına yerleştirin.
  • Çocuğu yan yatırın. Alt bacağını uzatmalı ve üst bacağını göbeğine doğru çekmelidir.
  • Fitili, çocuğun göbek deliği istikametinde parmağınızla hafifçe bastırarak çocuğun anüsüne yerleştirin. Popüler inanışın aksine, fitil keskin taraftan ziyade ilk önce düz tarafla yerleştirilmelidir. Bu, iyi yerleşmesini ve kolayca çıkmamasını sağlayacaktır.
  • Fitil yerine oturduğunda, çocuğun kalçasını birkaç saniye kapalı tutun. Daha sonra, çocuğun ilacın doğru şekilde emilmesi ve dışarı atılmaması için 10-15 dakika uzanması gerekecektir.
çocuklarda fitil kullanımı

Dikkate alınması gereken önlemler

Herhangi bir ilaç gibi, fitilinde bir son kullanma tarihi vardır. Kullanmadan önce süresinin dolup dolmadığını kontrol etmek önemlidir.

Her üretici, saklama koşulları için alınacak önlemleri gösterecektir. Bazen, onları buzdolabında tutmak gerekir ve diğer zamanlarda ise serin ve kuru bir yerde tutmak yeterlidir.

Son olarak, kendine özgü uygulaması nedeniyle, çocuğa zarar vermemek için dikkatli bir şekilde kullanmak her zaman önemlidir. Tabii ki, düzgün çalışmasını sağlamak adına, etkisini göstermesi için zaman vermeli ve çocuğun ilacı anüsünden dışarı atmadığından emin olmalıyız.

Sonuç olarak

Çocuklarda fitil kullanımı, daha az miktarda ve daha az sıklıkla kullanılsalar da, kusma ve nöbetler gibi bazı durumlarda ilaç vermenin en uygun yoludur.

Özellikleri göz önüne alındığında, onları nasıl saklayacağınızı ve doğru şekilde uygulayacağınızı bilmek önemlidir. Son olarak, en güvenilir talimatların her zaman fitilin üreticileri tarafından verilen talimatlar olacağı belirtilmelidir.