Koronavirüs: Anne ve Babaların Bilmesi Gerekenler

20 Mart 2020
Koronavirüs tüm dünyada alarm vermiş durumda. Bu yazımızda, tüm anne ve babaların bu virüsle ilgili bilmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Şu anda, tüm dünyanın koronavirüs nedeniyle diken üstünde olduğunu söylesek yanılmış olmayız. İnsanların bu denli alarm durumuna geçmelerine ve korkuya kapılmalarına neden olmasına rağmen, bu tehdit hakkında yayılan her bilginin doğru olmadığının da altını çizmek gerekir. Bu yazımızda, koronavirüs ve bu virüsün çocuklara etkisi konusunda anne ve babaların bilmeleri gereken tüm detayları sizlere sunuyoruz.

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüsler, kaynağı bilinmeyen bir virüs ailesidir. Bu virüs ailesi içinde farklı türlerde virüsler bulunmaktadır. Bu farklı türlerdeki koronavirüsler, asemptomatik (semptomsuz, belirti vermeksizin) enfeksiyondan sıradan bir gribe, daha ağır geçiren hastalarda zatürreye ve hatta en ciddi vakalarda solunum sisteminin tamamen işlevsiz hale gelmesinden dolayı ölüme kadar yol açan çeşitli etkilere neden olabilmektedirler.

Yeni tip koronavirüs olan COVID-19 vakaları Çin’in Wuhan kentinde ilk tespit edilmeye başladığında, tarihler Aralık 2019’u gösteriyordu. O zamandan bugüne dek virüsün insandan insana çok kolay bir biçimde bulaşabiliyor olması, vaka sayılarının da hızlı ve sürekli bir biçimde ciddi boyutlara ulaşmasına yol açmıştır. Bu yüzden koronavirüs şu anda dünyanın pek çok ülkesinde görülen pandemi kategorisinde bir hastalık halini almıştır.

Virüsün bulaşması, taşıyıcı olan bir insanın öksürmesi ya da hapşırması sonucu havaya saçılan partiküllerin diğer insanlara geçmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Bunun yanında virüs, insandan insana doğrudan ya da yüzeylerin ve çeşitli nesnelerin üzerinden de bulaşmaktadır.

Doktor ve koronavirüs pozitif kan örneği

Koronavirüs Ciddi Bir Tehdit Midir?

Her ne kadar koronavirüs insandan insana kolay bir biçimde bulaşıyor ve şu an virüs taşıdığı tespit edilen kişi sayısı yüksek seviyelerde seyrediyor olsa da, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bu virüsten kaynaklanan ölüm oranı % 3,4 düzeylerindedir.

Koronavirüs bulaşan kişilerden yaşları 10 ile 49 arasında olanlarda ölüm oranı % 0,2 ile % 0,4 aralığında bulunmaktadır. 50 yaş ve üzerinde bu oran %1’in üstüne çıkmaktadır. Bu bağlamda, şu ana kadar COVID-19 bağlantılı bir ölüm gerçekleşmediğinden dolayı çocukların daha güvende oldukları söylenebilir.

Ölümlerin en sık yaşandığı grup, daha hassas ve zayıf bir bünyeye sahip insanlar olarak görülmektedir. Bu tür insanlara örnek olarak yaşlılar, diğer hastalıkları ve bunlarla bağlantılı riskleri bulunanlar ya da bağışıklık sistemi zayıflamış veya yeterince gelişmemiş insanlar ön plana çıkmaktadırlar.

Koronavirüs Semptomları Nelerdir?

Koronavirüs genellikle sıradan bir gribe benzeyen semptomlar üretmektedir. Bu semptomlar arasında en sık görülenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Burun akıntısı.
  • Genel bir rahatsızlık hissi.
  • Aşırı yorgunluk ve bitkinlik.
  • Kas ağrıları.
  • Kuru öksürük.
  • Yüksek ateş ve üşüme hissi.
  • Boğaz ve baş ağrısı.

Virüs kapan bir insan herhangi bir semptom göstermeyebilir ya da daha önce de altını çizdiğimiz gibi grip olmuş bir kişiye benzer belirtilere sahip olabilir. Bunların dışında, en ciddi vakalar çok ağır komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunlar arasında zatürre ya da solunum sisteminin tamamen işlevsiz hale gelmesi gibi durumlarla karşılaşılmaktadır.

Koronavirüs Tedavisi ve Önleme Yöntemleri

COVID-19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüsün henüz doğrudan etkili bir tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi süreci, semptomların takibi, yüksek ateşi ve ağrıları kontrol altına alma ve hastanın sağlık durumunu genel anlamda iyi bir seviyede tutma şeklinde yürütülmektedir.

Bu bağlamda, hastalığın olası komplikasyonlarının görülmesine karşı son derece dikkatli ve tetikte olmak gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, özellikle hastalığa karşı daha hassas gruba dahil olan kişiler açısından bu durum son derece kritik bir nitelik taşımaktadır.

Dünya ve koronavirüs

Virüsün insandan insana bulaşarak yayılmasını engellemek son derece önemlidir. Bunu başarabilmek için yapılması gereken en temel şey yeterli kişisel hijyeni sağlamaktır. Yani hijyen, hastalığa karşı alınması gereken önlemlerin temelini oluşturmaktadır. Buna ek olarak, özellikle el hijyenine öncelikle dikkat etmek gerekmektedir. Virüs olma olasılığı bulunan her kişi, yüzey ya da eşyaya temas ettikten sonra mutlaka ellerin yeterli derecede yıkanması gerekmektedir.

Ayrıca bu virüsün bulaştığı insanlarla temastan mutlaka kaçınılması tavsiye edilmektedir. Eğer bu mümkün değilse, gözlerinizi, burnunuzu ve ağzınızı uygun bir biçimde kapatmanız çok önemlidir.

Çocuklarda Koronavirüs

Çocukların virüs kapma riski yetişkinlerle aynı olsa da, şu ana kadar elde edilen veriler virüsün çocuklar üzerindeki etkilerinin daha yumuşak olduğunu göstermektedir. Koronavirüs komplikasyonları çocuklarda daha az gözlenmekte, çoğunlukla pek de önemli olmayan bir nezle şeklinde geçtiği görülmektedir.

Yine de çocuk sağlığı ile ilgili sağlık organizasyonları, koronavirüsün çocuklar üzerindeki etkileri ve bu hastalığın yönetimi ile ilgili bir protokol hazırlığı üzerinde çalışmaktadırlar.

Elbette bu tehdit ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konu, her türlü şüpheli duruma karşı son derece dikkatli olmak ve böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında hiç vakit kaybetmeden sağlık birimlerine haber vermektir. Böylelikle virüsün bulunup bulunmadığı anlaşılacak ve eğer varsa gereken önlemlerin zamanında alınması için ihtiyaç duyulan önlemler derhal alınacaktır. Ayrıca virüsün daha fazla yayılmaması ve komplikasyonlarının daha ağır hale gelmemesi için hastaya uygun bir biçimde müdahale etme şansı doğacaktır.