Salmonella Nedir ve Nasıl Önlenir?

Salmonella, insanların ve hayvanların bağırsak yolunda bulunan bir tür bakteridir. İnsanlar, hayvan dışkısına temas eden yiyecekler tükettiklerinde salmonellanın sebep olduğu bir enfeksiyon olan salmonelloza yakalanabilirler.
Salmonella Nedir ve Nasıl Önlenir?

Son Güncelleme: 06 Temmuz, 2019

Kırmızı et, kümes hayvanları eti, sebzeler, süt ve peynir, günlük hayatımızda en çok tükettiğimiz yiyeceklerdendir. Bununla birlikte, bu yiyecekler bize salmonella bakterisi bulaştırabilir. Bu bakteri, yiyecek pişirildiğinde ortadan kaybolur.

Salmonellozun semptomları

Bu hastalığın semptomları, kişi enfeksiyonu kaptıktan sonraki 12-72 saat arasında kendini gösterir. Herhangi bir tedavi yapılmadan, 4-7 gün içerisinde semptomlar kendiliğinden ortadan kalkar. Bununla birlikte bazı durumlarda hastalık karmaşık bir hal alabilmektedir.

Salmonelloz, bağırsaklardan kana karışarak vücudun başka bölümlerini de etkileyebilir. Bu durumda, bakteriden kurtulmak için antibiyotik kullanmak gerekecektir. Salmonellozun olası semptomları aşağıdaki gibidir:

 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Ürperme
 • Hastalık
 • Kusma
 • İştah kaybı
 • Dehidrasyon

“Eti yaklaşık olarak 60 derecenin üzerinde bir ısıda pişirmek, salmonella bakterisinin yok olmasını sağlayacaktır.”

Salmonelloz nasıl önlenir?

Eti ve yumurtayı iyice pişirmeden tüketmeyin. Ayrıca, çiğ veya pastörize olmamış hiçbir şeyi yiyip içmeyin. Bunlara ek olarak aşağıdaki hususlara dikkat edin:

elleri yıkamanın önemi
 • Çiğ etle temas eden malzemeleri ve yüzeyleri iyice yıkadığınızdan emin olun ve bunun ardından ellerinizi de iyice yıkayın.
 • Çocuklarınızın, yaşlıların ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin yediklerine dikkat edin.
 • Sağlıklı görünseler bile, sürüngenlere veya kuşlara dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Sürüngen dışkısında da bazen salmonella bulunabilir.
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin ve çocukların sürüngenlerle temas etmesine izin vermeyin.
 • Çiğ ete elinizi sürdükten sonra bebeğinize dokunmayın.
 • Yiyecekleri soğuk bir ortamda muhafaza edin.
 • Hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • İçilebilir sudan yapıldığından emin değilseniz, buz tüketmeyin.

“Salmonella, her yerde bulunabilen ve kuru ortamlarda birkaç hafta, suda ise birkaç ay yaşayabilen dirençli bir bakteridir.”

Salmonellozun tedavisi

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu hastalık enfeksiyon bulaştıktan sonraki 4 ila 7 gün içerisinde ortadan kalkar. İyileşmek için bol miktarda sıvı tüketmek önemlidir.

Eğer bu sürenin sonunda semptomlar ortadan kalkmıyorsa, bir doktora danışıp antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Kendi başınıza ilaç kullanmaktan kaçının çünkü bazı salmonella bakterileri antibiyotiğe karşı dirençli olabilmektedir.

Uzun süreli komplikasyonlar

Pek çok kişi herhangi bir sorun olmadan ishal problemini atlatabilse de, bağırsak hareketleri normal haline birkaç ay boyunca dönemeyebilir. Bazı spesifik durumlarda, eklem ağrısı, gözlerde rahatsızlık ve idrar yanması görülebilir. Bu semptomlar yıllarca devam edebilir.

et ve tavuk pişirmek

Çocuklar ve yaşlılar özel dikkat gerektirir

Çocuklar ve yaşlılar, bu tür hastalıklara yakalanmaya daha fazla meyillidir çünkü bağışıklık sistemleri zayıftır. Öte yandan, ishalin sebep olduğu dehidrasyon, çocukların ve yaşlıların hayatını riske atabilir.

Eğer çocuğunuzun salmonelloz semptomlarını gösterdiğinden şüpheleniyorsanız ve bu semptomlar 1-2 gün içerisinde geçmiyorsa, mutlaka çocuk doktorunuza danışın.

Eğer bu bakteri kana karışırsa, çocuğunuzun dokularına enfeksiyon bulaşabilir ve bu da menenjit, endokardit ve osteomyelit gibi diğer ciddi hastalıklara yol açabilir.

Yiyecekler veya hayvanlarla temas ile bulaşan pek çok hastalık var ve çoğu zaman bunlardan haberdar değiliz. Bu nedenle, yiyecekler konusunda dikkatli olmak ve çiğ et ve yumurta ile temas ettikten sonra elleri iyice yıkamak çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin 5 Yiyecek
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin 5 Yiyecek

Bugün size bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sağlığınızı korumak için yardımcı olan 5 yiyecek göstereceğiz. Mutlaka not alın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Turgeon P., Murray R., Nesbitt A., Hospitalizations associated with salmonellosis among seniors in Canada, 2000-2010. Epidemiol Infect, 2017. 145 (8): 1527-1534.
 • Keerthirathne TP., Ross K., Fallowfield H., Whiley H., Reducing risk of salmonellosis through egg decontamination processes. Int J Environ Res Public Health, 2017.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.