Doğum Günleri İle Alakalı 10 Tarihsel Bilgi

Doğum Günleri İle Alakalı 10 Tarihsel Bilgi

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2019

Doğum günleri ile ilgili sizi çok şaşırtacak birkaç tarihi bilgiyi hep birlikte keşfedelim!

Tüm dünyada kutlanıyor olmalarına rağmen doğum günlerinin tarihi kökeni hakkında çok az bilgiye sahibiz. Özellikle bazı kişiler kaç yaşında oldukları konusunda pek dürüst davranmazlar. 

Doğum günü nedir?

Doğum günleri bir kişinin doğduğu günün her yılın aynı günü özel olarak kutlanması anlamına gelir. Doğum günlerinde kişinin yakın arkadaşları ve sevdikleri bir araya gelerek genellikle bir parti eşliğinde kutlama yaparlar.

Bu yazıda sizin için doğum günleri ile alakalı bazı tarihsel bilgileri derledik. Okurken bazı sürprizlerle karşılaşacağınız bu yazıdan keyif almanızı umuyoruz.

Doğum günleri ile alakalı bazı ilgi çekici tarihsel bilgiler

Doğum günü kutlamalarının kökeni Hristiyanlığın çıkışından öncesine ait bir Pagan kutlamasına dayanır. Bu kutlamayla alakalı geleneklerin çoğu büyülü ve dinsel çalışmalara dayanmaktadır.

Bu dönemde, pasta etrafında yanan mumların kişiyi kötü ruhlara karşı koruduğu ve kişinin gelecek yılki refahını sağladığı düşünülmekteydi.

doğum günü kutlaması

Yıldızların etkisi

Kökeni Pagan inancına dayanan bu kutlamanın astroloji ile direkt bağlantısı bulunmaktadır. Takvimi bulan astrologlar aynı zamanda doğum tarihlerini belirliyorlardı.

İlk başlarda krallar ve soylu sınıf mensupları gibi yalnızca hükümdarların, yöneticilerin ve önemli kişilerin doğum tarihleri belirlenirdi.

Doğum tarihi belirlemesinin yalnızca bu kişiler için yapılmasının amacı onların kararlarının ve hayatları boyunca başlarına gelenlerin tüm toplum üzerine etkisi olduğu düşüncesiydi. Bu şekilde, takvimler ve horoskoplar elden ele dolaşarak insanlar arasında yayıldı.

Antik Yunan ve Roma

Antik Yunanda, doğum tarihi aynı olan erkeklerin tümü bir araya gelir ve dönemin ayrıcalıklı mekanlarında özel kutlamalar yaparak bu günü kutlarlardı.

Romalılar Antik Yunana hükmetmiş olsalar da kültürel anlamda Yunanlılar Romalılara hükmetmişlerdir. Bu şekilde etkileri tüm dünyaya yayılmıştır.

Antik Yunanda insanlar Daemon adını verdikleri koruyucu bir ruhun varlığına inanırlardı. Bu koruyucu ruhun kişinin doğduğu gün hayatının sonuna kadar ona eşlik etme göreviyle belirdiği düşünülürdü.

yıldızlara bakan çocuk

Hristiyanlık

Büyülü bir kökeni olduğu gerekçesiyle doğum günü kutlamaları Hristiyanlık kültürü tarafından kolay bir şekilde kabul görmedi. Hristiyanlar bu geleneğe kayıtsız kaldılar ve bir parti eşliğinde kutlama düşüncesine tamamiyle karşı çıktılar.

Hristiyanlığın ortaya çıktığı ilk yıllarda bu tip geleneklerin kutlanması uygun görülmezdi. Pagan kökenli veya dinsel anlamları olmalarını görmezden gelerek bu tip kutlamaların tek bir Tanrının varlığı inancına aykırı olduğu düşünülürdü. Bu şekilde düşünmeyen kişilerin bazıları ise yıldızlar gibi doğanın bazı unsurlarına büyülü güçler atfederlerdi.

Sonraları, Katolik mezhebinin Roma’da bütünleşmesi ve güçlenmesi ile bu gelenek uygunsuz olarak görülmekten çıktı. Katolik mezhebinin aynı zamanda birçok Pagan geleneğini benimsediğini hatırlamakta fayda var. Yalnızca kişilerin doğum günleri kutlanmaya değil aynı zamanda birçok Aziz’in doğum günü de anılmaya başlandı.

Doğum günleri ile ilgili tarihsel bilgilerin biri de bu kutlamaların evrenselleştirilmesi ile alakalıdır. Roma’da Hristiyanlık baskın din haline geldikten sonra Hz. İsa’nın doğum günü için de özel bir gün belirleme ihtiyacı ortaya çıktı.

İncile ait ve dinsel doğum günleri

İncilde yalnızca iki doğum gününden bahsedilir. İlki doğum gününün kutlandığı gün Vaftizci Yahya’nın başının kendisine getirilmesini emreden Kral Hirodes’in doğum günüdür.

İncilde bahsedilen ikinci doğum günü ise Firavun’un doğum günüdür. Doğum gününü kutlamak için ekmek fırınının sahibini idam etme fikrini düşünmüştür.

bebek

Dünya üzerinde en meşhur doğum 25 Aralıkta kutlanan Hz. İsa’nın doğum günüdür. Kilisenin Hz. İsa’nın doğum gününü özellikle bu gün kutlamasının sebebi tesadüf değildir. Bir Pagan inanışınının yerine geçmesi amacını taşır.

Pagan inanışına göre kuzey yarımkürede kış gündönümü olan bu günde güneşin yeniden doğuşu kutlanırdı.

Uzun doğum günleri

Bazı doğum günü kutlamaları 9 gün boyunca sürmektedir. Bazıları ise Vietnamda olduğu gibi toplu olarak tüm ay yılı boyunca kutlanmaktadır.

Öte yandan, Müslümanlar Hz. Muhammedle alakalı bir gelenekten ötürü doğum günlerini kutlamazlar.

Doğum günleri ile alakalı toplumun kabul etmediği birçok gelenek vardır.

Günümüzde ise doğum günleri kişinin varlığını kutlamak ve ona sevgi göstermek amacını taşır. Batıda doğum günlerinde genellikle bir mumlarla çevrili bir pasta ve tüm iyi dileklerini sunan yakınların katılımıyla kişinin bir yılını tamamlayıp yeni bir yıla başlaması kutlanır.

Hepinizin doğum günü şimdiden kutlu olsun!

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuzun İlk Doğum Günü İşte Böyle Olmalı
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuzun İlk Doğum Günü İşte Böyle Olmalı

Çocuğunuzun ilk doğum günü, sadece onun için değil, sizin için de bir kutlama olmalı. Siz de, aynı zamanda, anne olmanızın birinci yılını kutluyors...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.