Doğum Sırasında Kaygıyı Kontrol Altına Almanın Yolları

Doğum Sırasında Kaygıyı Kontrol Altına Almanın Yolları

Son Güncelleme: 02 Mayıs, 2018

Doğum hakkında düşündüğünde çoğu kadın gerilir. Ve bu gerginliğin en büyük sebebi de korkular ve gerçek dışı inançlardır. Şartlar ne olursa olsun, bir kadın olarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gereken her şeye sahip olduğunuzu bilmelisiniz. 

Huzurlu bir doğum yapmak için, doktorunuza güvenmelisiniz. Ayrıca tıbbi tekniklerin de başarılı bir doğuma yardımcı olmak için tasarlandığını aklınızda bulundurun.

Korku doluyuz ama sinirlerimizin bunun üstesinden gelebileceği de bir gerçek. Çoğu korku; doğru bilgi, kendine güven ve dünyaya bir çocuk getirmenin dönüştürücü tecrübesiyle yüzleştiren eğitimler ile kontrol altına alınabilir.

Sinirlerinize hakim olmaya çalışın. Her ne kadar korku duymanız normal olsa ve doğum yaklaştıkça bu korkularınız artsa da, kontrolden çıkmanız size hiç yardımcı olmayacaktır.

Ne kadar az kaygılanırsanız doğum gibi özel bir durumda anı yaşamanızın o kadar kolay olacağını aklınızda bulundurun. Korku, yardımcı olmadığı gibi aynı zamanda kaslarının gerginleşeceği, daha fazla terlemenize ve kalp çarpıntısına sebep olacağı için size zarar da verir.

Mümkün olduğunca sakin kalmanız en iyisidir, çünkü ancak bu durumda rahminiz görevlerini normal olarak yerine getirir ve daha az acı hissedersiniz.

Doğum hakkında bilgi sahibi olmak size güç verir

Doğum sırasındaki kaygıları kontrol altına almakla ilgili en doğru stratejilerden biri de bu süreçle ilgili doğru bilgi edinmektir. Bilginin zararı olmadığı için, sezaryen de dahil olmak üzere farklı doğum şekillerinin özelliklerini öğrenmek de faydalıdır.

Gerçek doğum sancıları ile sahtesini ayırt edebilme yetisinin yanında, bu bilgi doğum sırasında meydana gelecek şartlar karşısında da güçlü olmanızı sağlar.

Doğum sırasında meydana gelme ihtimali en yüksek olan problemler ve her bir problem için muhtemel çözümler hakkında bilgi sahibi olmak da faydalıdır. Bu bilgiler vücudunuz hakkında size daha fazla farkındalık kazandıracak ve karşılığında doğum sürecini pozitif ve bilinçli bir şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

yenidoğan ve annesinin eli

Uyuşturucu etkisi sayesinde doğum sırasında sizi sakinleştirebileceği için epidural hakkında da bilgi edinmelisiniz. Toplayabileceğiniz bütün bilgilere sahip olmanın yanı sıra, doğum sırasındaki korkunun üstesinden gelebilmek için iletişim de çok önemli bir araç.

Doktorunuza tüm sorularınızı açıklıkla sormanın yanında, özellikle ilk defa doğum yapacak olan kadınların sahip olduğu korkuların üstesinden gelmenize yardımcı olabileceği için eşinizle, aile ve arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Egzersiz yaparak vücudu doğuma hazırlamak da bu durumla yüzleşmenin iyi bir yolu. Özellikle bacak ve kalçalara önem verebilirsiniz.

Pozitif bir bakış açısı her zaman işe yarar

Pozitif bir bakış açısı herhangi bir korku veya engeli aşmaya çok yardımcı olur. Daima pozitif bakış açınızı koruyun, tüm kötümser düşüncelerinizde kurtulun ve doğum öncesi tanı testleri, sonuçları, ultrason gibi hamileliğiniz sırasında aldığınız sizi rahatlanan bilgilere odaklanın.

Rahatlayın. Kolay bir doğumun sırrı rahatlamakta yatıyor. Eğer doğum öncesi derslerine gitmenize rağmen daha rahatlamakta sorun yaşıyorsanız hamileler için meditasyon, yoga, yüzme veya pilates derslerine katılın.

Sinirlerinize hakim olup korkularınızdan kurtulmanın size doğum sırasında büyük yardımı olacak. Kötümser kadınların çok daha acı dolu doğumlar yaptığı biliniyor, çünkü bu tutum sizi bedeniniz konusunda daha hassas hale getiriyor ve stres hormonu, kortizol salgılanmasını arttırıyor.

Öte yandan eğer pozitif olursanız vücudunuz, acının azalmasını ve bebeğinizle kolayca derin bir bağ kurmanızı sağlayan sevgi hormonu endorfinle doluyor.

doğum sırasında bebek

Ayrıca öngörülemeyen veya kötü bir durum yaşanması halinde gerçekçi ve güçlü durmanız son derece önemli. Doğum sürecinin devam edebilmesi için sizin iyiliğinize olan her şeyde işbirliği içerisinde olmanız gerekiyor.

Ve sonunda, kendinize inanın, doğum öncesi derslerinde öğrendiğiniz her şeyi pratiğe dökün. Ve hepsini hatırlayamasanız da, jinekolog ve ebenizin doğum sırasında yanınızda olacağını aklınızda bulundurarak onların önerilerini dinleyin.

Korkunuz ve kaygılarınız hakkında konuşmak ve bilgi sahibi olmak bilinmeyenin sebep olduğu korkuların –ki bebeğinizi kollarınıza aldığınız anda kaybolacak- üstesinden gelmenize yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.