Doğum Sonrası Eski Görüntünüze Kavuşmak İçin Hipopresif Metodu

Doğum sonrası kaybettiğiniz görüntünüzü yeniden kazanmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bir olan hipopresif metodu, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak alternatifler arasında bulunmaktadır.
Doğum Sonrası Eski Görüntünüze Kavuşmak İçin Hipopresif Metodu

Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2018

Hamileliğin vücudunuzda bıraktığı fazla kilolardan kurtulmaya mı çalışıyorsunuz? Karın bölgesindeki kaslarınızı yeniden kazanmak hatta daha da iyi bir görünüme mi sahip olmak istiyorsunuz? O halde hamilelik sonrası vücudunuzun yeniden istediğiniz şekle girmesini sağlayacak olan hipopresif metodunu denemeniz sizin için çok faydalı olacaktır.

Unutmayın ki, hamilelik süresince bir kadının vücudu genişler ve bir takım değişikliklere uğrar. Bu değişimlerin boyutu doğum sonrası açık bir biçimde görülür. Bu değişikliklerden bazıları, cildin gerilmesi, bazı bölgelerde kas kaybı ve iç organlarda meydana gelen değişimler olarak sıralanabilir. Tabi bu durumun göz ardı edilmemesi gereken bazı rahatsızlıklara da yol açtığı unutulmamalıdır.

Doktorunuz artık size bazı aktiviteler yapabileceğiniz konusunda onay verdikten sonra, farklı rutinler ve programlar oluşturma konusunda çeşitli değerlendirmeler yapma zamanınız gelmiş demektir. Bu değerlendirmelerdeki ana hedefiniz, fiziksel sağlığınıza kavuşmak amacıyla vücudunuzu gerektiği gibi çalıştırmak için en uygun yöntemi bulabilmektir. (Çalışma yöntemi, sarf edilen efor, çalışma süresi, tekrar sayısı ve dayanma gücü ile ölçülmektedir.)

Bu nedenle, muhtemelen hamilelik öncesi sahip olduğunuz düz karını tekrar geri elde etmek bir miktar zaman, gayret ve azim gerektirecektir. Bu süreçte, düzenli bir egzersiz rutinine ek olarak, dengeli bir beslenme düzeni oluşturmanız, yani genel anlamda kendinize sağlıklı bir yaşam düzeni adapte etmeniz gerekecektir. Burada temel mantık, yaşamınızdaki tüm alışkanlıkları birbiri ile uyumlu olacak ve olumlu sonuçlar verecek şekilde kendinize adapte edebilmenizdir.

Bu tür durumlarda hipopresif metodu vücut şeklinin yeniden kazanılması sürecinde en ideal yardımcılardan biri olacaktır. Bu metot, sadece tüm aşamalarda kadınlara faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda tümüyle kapsayıcı ve bir çok konuda yararı dokunacak bir metot olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak bu özellikleri hipopresif metodunun karmaşık olduğu anlamına da gelmemektedir.

En sevdiğiniz canlıyı dünyaya getirmek, şüphesi hayatınızda yaşayacağınız en önemli anlardan biridir. Ancak bu sürecin vücudunuzda bırakacağı etkiler sizin bir biçimde rahatsızlık hissetmenize de neden olabilir.

mekik çeken kadın

Hipopresif Metodu Nedir?

Hipopresif metodu, fitness dünyasının branşlarından biri içerisinde yer alan bir tür egzersiz sistemidir. Bu metotta, nefes alış verişi düzenleyip belirli bir pozisyonu koruyarak ritmik ve birbiri ardına gelen hareketler zinciri yer almaktadır. 

Bu teknik, doğum yapmış olan kadınlarda karın bölgesi kaslarını ve pelvis zeminini geliştirmek amacıyla 1980’lerde geliştirilmiştir. Aslında doğumdan sonra idrar tutmayla ilgili problemlere karşı bir tür terapi olarak sınıflandırılmıştır.

İlk başlarda sadece basit karın bölgesi egzersiz serilerinden oluşan bu teknik, zaman ilerledikçe her kadının kişisel ihtiyaçları doğrultusunda daha spesifik ve karmaşık bazı egzersizleri içerecek şekilde genişletilmektedir.

Hipopresif Metodunun Vücuda Şekil Veren Özellikleri

Eski vücut şeklinizi kazanmak için hipopresif metotla egzersiz yapma konusunda ilk dikkate almanız gereken konu, bu tekniğe doğum sonrası dönemde başlamanız gerektiğidir.

Eğer normal (vajinal) doğum yaptıysanız 2 ay, sezaryen yöntemle doğum yaptıysanız doğum sonrası 4 ay beklemeniz tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, anne vücudunun durumu ve sağlığınız ile ilgili bir ön muayene yapılmasının da faydalı olacağı ifade edilmektedir. Bunlar dışında bu metot herkes tarafından rahat bir biçimde uygulanabilmektedir.

Vücudu şekle sokmak için uygulanan hipopresif metodun temel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu tekniğin temel amacı, karın bölgesini düzleştirmektir. Yani bu bölgede fonksiyonel ve estetik bir gelişim sağlar.
  • Karın bölgesi, vajinal ve kasık bölgesi fıtık oluşumunu engelleme konusunda faydalıdır.
  • Her bir hastanın durumuna ve karın bölgesinde meydana gelen zayıflamanın sınırlarına bağlı olarak profesyoneller tarafından uygulanan bir tekniktir.
  • Kasları düzleştirmek amacıyla kaburgayı genişleterek açmak ve diyaframı uzatmak için çeşitli nefes tekniklerini içerir.

Bu teknikten en iyi sonuçların, haftada 2 ya da 3 kez tekrarlanan ve her gün yaklaşık 20 dakika süren seanslarla yapılan egzersizler sonucunda elde edildiği gözlenmiştir. Bu tekrar sayıları ve egzersiz süresi zaman ilerledikçe artırılabilir.

Hipopresif Metodunun Avantajları

Şüphesiz hipopresif metodunun vücut şekline katkısı anlamındaki temel avantajı karın bölgesinin incelmesini sağlaması ile ön plana çıkmaktadır. Ancak buna ek olarak zamanında yapılan egzersizlerle aşağıda sıralanan yararları da görülmektedir:

Düzgün Bir Vücut Duruşu

Hamilelik sürecinde karın ve bel bölgesinde alınan kilolar nedeniyle vücut duruşu değişime uğrar ve bu durum genellikle sırt ağrısı ve rahatsızlıklarına yol açar.

Hipopresif yöntemi ile egzersiz yapmak, hem omuriliğin esnekliğini sağlar hem de uzayarak düz duruma gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda dış kaslarda meydana gelen ağrıları azaltır ve vücudun estetik görüntüsüne olumlu katkıda bulunur.

Kasların Geri Kazanımı

Fetusun boyutu ve rahmin genişlemesi karın çevresini de önemli oranda genişletir. Hipopresif metot, bu bölgedeki kasların yeniden ortaya çıkmasına ve fonksiyonel hale gelmesine yardımcı olur. Böylelikle, idrar kaçırma problemleri, cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabilen çeşitli rahatsızlıklar ve iç organların aşağıya sarkması (prolaps) gibi ciddi sağlık sorunlarının iyileşmesine katkıda bulunur.

pembe spor ekipmanı

Kabızlığın Giderilmesi

Doğum nedeniyle ortaya çıkan önemli sorunlardan biri de bağırsak ve sindirim ile ilgili olan sorunlardır. Hipopresif metodunun doğru ve yeterli bir biçimde kullanılması kasların çalışmasını yeniden programlayarak bağırsakların fonksiyonlarını doğru bir biçimde yerine getirmesine yardımcı olur. Bağırsak kas sisteminin çalıştırılarak güçlendirilmesi sonucunda da kabızlık sorunlarında önemli oranlarda azalma meydana gelecektir.

Solunum Sistemi Direncinin Artması

Vücudun yeniden eski formuna ulaşmasına hipopresif metodun diğer bir faydası da diyafram gerilimini düzenleyici etkisidir. Bu hareketin en önemi faydası, gerek bebeği, gerekse başka bir aktivite esnasında bir nesneyi kaldırırken ortaya çıkacak yorgunluk hissini azaltmasıdır. Aynı zamanda, astıma yakalanma riskini de azalttığı ifade edilmektedir.

Fiziksel Aktivitelerde Performansın Artması

Hipopresif metodunun uzun dönem faydalarından biri kasların hareket ettirilerek güçlenmesini sağlamasıdır. Bununla bağlantılı olarak, nefes alış verişlerini düzenleyerek kaslarda herhangi bir yorgunluk hissetmeden egzersiz sürelerinin uzamasına da yardımcı olmaktadır.

Sonuç olarak, doğum yapan bir kadının dış görünüşünden rahatsızlık duyması oldukça normal bir durumdur. Hipopresif metot, onun eski görünüşünü yeniden kazanmasına yardımcı olarak kendini bulması ve bu sayede duygusal anlamda kendini iyi hissetmesi konusunda önemli derecede fayda sağlayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.