İlk Çocuğunuzun Kıyafetlerini ve Eşyalarını Yeniden Kullanmak

Pek çok ailede, ilk çocuğun eşyalarını diğer kardeşlerin yeniden kullanması bir gelenek gibidir. Bu uygulamanın, kardeşler arasındaki yardımlaşmayı artırmak gibi pek çok faydası vardır.
İlk Çocuğunuzun Kıyafetlerini ve Eşyalarını Yeniden Kullanmak

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2020

İlk hamilelik yeni beklentilere, hislere ve deneyimlere yol açar. Birkaç yıl sonra yeniden hamile olduğunuzu öğrenirsiniz.

Duygular sizi bunaltır ve finansal olanlar da dahil olmak üzere planlar yapmaya başlarsınız. İkinci hamilelikte kendinize ilk çocuğumun eşyalarını kullansam nasıl olur diye sorabilirsiniz.

Eğer ilk çocuğunuzun eşyalarını dikkatli kullandıysanız ve bunlar iyi durumdaysa, ikinci bebeğinize yeni eşyalar almanıza gerek yoktur.

Kıyafetlerin ve oyuncakların sonraki nesle devredilmesi çok yaygın karşılaşılan bir durumdur. Böyle olduğunda, büyük kardeş kendisini korumacı ve eşyalarını paylaştığı için önemli hissedecektir.

Büyük bir aileye sahip olmayı planlıyorsanız, ilk çocuğunuz için aldığınız eşyaları sonrasında da kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda, arkadaşlar ve diğer aile üyeleri de yeni bebekle eşyalarını paylaşabilmektedir.

Hijyenik sebeplerden dolayı bazı eşyaların kullanımı tavsiye edilmese de, sorunsuz kullanılacak olanlar da mevcuttur. Önemli olan, hem materyal olarak hem de şefkat açısından bebeğe ihtiyaç duyduğu konforu sağlayabilmektir. İyi durumdaysa, ilk çocuğunuzun kıyafetlerini ikinci çocuğunuzda da kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur.

İlk çocuğunuzun kıyafetlerini yeniden kullanmak iyi bir fikir midir?

Kesinlikle harika bir fikirdir! Bebekler çabucak büyüdüğünden, kıyafetleri kısa zaman içerisinde küçük gelmeye başlar. Bu yüzden ilk bebeğinizin kıyafetlerini saklamak, son derece kullanışlı olacaktır.

Bebekler kıyafetlere nadiren zarar verir ve ebeveyn olarak bizler durumu abartarak onlar için birçok kıyafet satın alırız.

Eğer çok fazla kıyafet satın aldıysanız, bunlardan her biri sadece 2-3 kez giyilecektir. Bu nedenle hepsi iyi durumda kalacaktır. Böylece, bu kıyafetleri sonraki çocuğunuzda kullanmak da mümkün olur.

kıyafet kullanımı

Aileye yeni bir üye geldiğinde, hafif bir deterjan ile eski kıyafetleri yıkayıp güneşte kurutmalısınız. Bu sayede, bebeğiniz ikinci el kıyafetleri güvenle kullanabilir.

Patikler ve tığ işlerini muhafaza etmek kolaydır. Örme patikler, bebekler için çok pratik ve konforludur. Bunları nesilden nesile kullanmak mümkündür. Tek yapmanız gereken iyice yıkamaktır. Eğer iplikler gevşediyse, onarabilirsiniz.

Öte yandan, tabanlı ayakkabıların küçük kardeşte yeniden kullanımını tavsiye etmiyoruz çünkü her çocuğun ayağı farklıdır. Sadece bir kıyafete uyum sağladığı için giydirecekseniz sorun olmaz ancak bebeğiniz ilk kez yürümeye başladığında en iyisi yeni bir ayakkabı almaktır.

“Büyük kardeş kendisini korumacı ve eşyalarını paylaştığı için önemli hissedecektir.”

Nesilden nesile geçebilecek diğer eşyalar

Sadece kıyafetler mi nesilden nesile aktarılabilir? Cevap hayırdır. İkinci ve üçüncü çocuğunuzda kullanabileceğiniz sayısız eşya bulunmaktadır. Bebek kıyafetlerini ve eşyalarını yeniden kullanmak, paradan tasarruf etmenizi sağlar. Kullanabileceğiniz diğer eşyalar aşağıdaki gibidir:

Bebek küveti veya lazımlık

Bunlar bebekler için çok önemli eşyalardır. Genellikle plastikten yapıldıkları için yeniden kullanmak mümkündür. Bakterileri temizlemek için kaynar suyla iyice yıkayın. Kaynar suyla yıkadıktan sonra, derinlemesine temizlik için  iyi bir dezenfektan uygulayın. Ardından küflenmesini önlemek için iyice kurutun.

Bebek puseti

Bebek puseti kullanmadan önce, iyice inceleyin. Bebeğinizin güvenliğinin buna bağlı olduğunu unutmayın. Koltuk arkalığı her zaman sert olmalıdır. Frenler ve tekerleklerin durumu iyi olmalıdır. Gerekli görürseniz, tekerleri yağlayabilirsiniz.

Beşik

Beşik, en iyi şekilde yararlanabileceğiniz mobilyalardan biridir. Beşiği yenilemeye gerek olup olmadığını anlamak için yatağın durumuna bakmalısınız. Bir kat boyayla beşiğin rengini değiştirebilir ve eğer beşik tekerlekliyse fren kısmını gözden geçirebilirsiniz.

Oyuncaklar

oyuncak kullanımı

En çok nesilden nesile aktarılan nesneler oyuncaklardır. Bebekler oyuncakları sık sık ağızlarına götürdüğünden, derinlemesine temizlemek çok önemlidir. Bunun için kaynar su kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İnatçı lekeleri iyi bir sünger kullanarak temizleyebilirsiniz.

Peluş oyuncaklar konusunda da çok dikkatli olmak gerekir. Eğer yırtıklar varsa, dikin. Bu tür oyuncaklar ev tozu akarlarının birikmesi için harika bir alandır. Bu nedenle sık sık çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.

İlk çocuğunuzun kıyafetlerini ve eşyalarını ikinci çocuğunuzda kullanmak iyi bir fikirdir. Böylece hem paradan tasarruf edebilirsiniz hem de israfı önleyebilirsiniz. Ayrıca, çocuklarınıza da paylaşımın önemini aşılamış olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.