Işıklı ve Tekerlekli Ayakkabılar Kullanılmalı Mı?

Işıklı ayakkabılar, gündelik hayatta giyilecek bir ayakkabı olarak değil, bir oyuncak olarak düşünülmelidir. Başka bir deyişle, ışıklı ayakkabıları çok fazla giymek çocuklar için zararlı olabilir.
Işıklı ve Tekerlekli Ayakkabılar Kullanılmalı Mı?

Son Güncelleme: 22 Mayıs, 2019

Son günlerde, ışıklı ve tekerlekli ayakkabılar giyen çocuklara sık sık rastlıyoruz. Eğlenceli görünen bu ayakkabıların sağlığa olumsuz etkileri olup olmadığını bilmek gerekir.

Bu ayakkabıların faydalı veya zararlı olması, onları nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişir. Son zamanlarda çocuklar arasında çok popüler olan bu ayakkabılar hakkında her şeyi öğrenin!

Işıklı ayakkabı nedir?

Bazı spor ayakkabıların topuk kısmında ışık vardır. Bu ayakkabıların bazılarında teker de bulunur ve çocuklar zeminde kayabilir.

İlk kez birkaç sene önce piyasaya sürüldüğü için, bu ayakkabılar 3-12 yaş arası çocuklarda çok popülerdir.

Bu ayakkabılar ile ilgili en sık sorulan soru faydalı olup olmadıklarıdır. Bunların daha çok oyuncak gibi olduğunu ve bütün gün giymeye uygun olmadığını göz önünde bulundurmak gerekir.

Işıklı ve tekerlekli ayakkabılar ara sıra giyilebilir. Spor ayakkabı görünümünde olsalar da, her gün giymek için uygun değillerdir.

çocuk ayakkabıları

Bu ayakkabıların bazı avantajları olsa da, sürekli olarak giyildiğinde faydadan çok zarara yol açarlar.

Işıklı ve tekerlekli ayakkabıların avantajları

Işıklı ayakkabılar çocuklar için oldukça eğlenceli olabilir çünkü bu ayakkabılar sayesinde çocuklar daha hızlı hareket edebilir ve gidecekleri yere daha kısa zamanda varabilirler.

Spor ayakkabı görünümünde olsalar da, asıl amaçları eğlencedir. Başka bir deyişle, ışıklı ve tekerlekli ayakkabılar çocuklar için harika bir eğlence kaynağıdır.

Işıklı ve tekerlekli ayakkabıların dezavantajları

Aslında bu ayakkabıların dezavantajları daha fazladır. Özellikle her gün giyildiğinde çocuklar için oldukça tehlikeli olabilirler.

Bu ayakkabıları giyen çocuklar çoğunlukla ne kadar hızlı gittiklerini kontrol edemez. Bu da çocuğun sendelemesine ve düşmesine yol açabilir. Beklenmeyen bir düşüş ise yaralanmalara ve kemiklerin kırılmasına sebep olabilir. Bu tür kazaları önlemenin en iyi yolu koruyucu ürünler kullanmaktır.

Düşmeden kaynaklanan eklem yaralanmalarının yanı sıra, bu ayakkabıları her gün giymek çocuklarda sırt ağrısına da yol açabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, bu ayakkabıların sağlığa zararlı olmasıdır. Bunun yanı sıra, bu tür ayakkabılar yerle tamamen temas kurmaz ve bunları giyen çocukların destek alabileceği çok az yer vardır. Bu da ağrılara sebep olabilir ve uzun vadede daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çocuğum ışıklı ve tekerlekli ayakkabıları giymeli mi?

Sonuç olarak, eğer bu ayakkabıları bir oyuncak olarak görürseniz ve kısa süreli olarak çocuğunuza giydirirseniz, sorun kalmayacaktır. Çocuklar bu ayakkabılarla güzel zaman geçirmektedir.

Ancak her şeyde olduğu gibi, bu durumda da aşırıya kaçmak sağlık sorunları yaratabilir.

Günlük giyim için en iyi ayakkabı hangisidir?

Çocuğun ayaklarını sıkıştırmayan rahat ayakkabılar günlük olarak tercih edilmelidir. Ayrıca ayakkabının ortopedik tabanlı, sabit bir topuğu olmalıdır.

Özetlemek gerekirse, ışıklı ve tekerlekli ayakkabılar kısa süreli kullanıldığında zararsızdır ancak uzun vadede sağlık problemlerine yol açabilir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarınızın Ayakkabılarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarınızın Ayakkabılarını Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuklar için ayakkabı seçimi doğru büyüklükte, hafif topuklu ve parmak ucuyla ayakkabının ucu arasında 1 cm olan ayakkabıları tercih etmeyi gerekt...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.