Nem Aygıtı Bebekler için Faydalı Mıdır?

Nem Aygıtı Bebekler için Faydalı Mıdır?

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2019

Nem aygıtı bebeğiniz için almanız gereken bir şey mi? Bebek sahibi olduktan sonra genellikle ilk aklımıza gelen şey sağlıklı bir çevrede büyüdüğünden nasıl emin olacağımızdır.

Günümüzde bebekler için tasarlanmış o kadar alet ve aygıt vardır ki her biriyle ilgili bilgi sahibi olmak yorucu olabilir.

Birçok ebeveyn bebeklerine bakmanın en iyi yolunu nasıl bulacaklarını merak etmektedir.

Nem aygıtlarının kullanımıyla ilgili birçok mit ve yanlış algı söz konusudur. Birçok insan bebekler için iyi bir fikir olup olmadığını, bebeklere uygun olup olmadığını veya gerçekten faydalı ve etkili olup olmadığını bilmemektedir.

Nem aygıtı bir başka pazarlama taktiği midir? Yoksa gerçekten almaya değer midir? Aşağıda bunu öğreneceğiz.

Nem aygıtı nedir?

bebek ayağı

Öncelikle, bir nem aygıtı havadaki nemi optimal seviyede tutan bir aygıttır.

Ana faydası ise yerleştirildiği çevreyi temizleyip yenilemesi ve havanın sağlıklı bir dengede tutulmasına olanak tanımasıdır. Bu da, birçok sağlık sorununa yol açabilecek aşırı kuruluk ve aşırı nemden kaçınması anlamına gelir.

Çalışma prensibi basittir. Nem aygıtı buharlaşma süreciyle nemi artıran bir buharı ortama salan su tankından oluşur. Hayatının ilk haftaları veya aylarında bebeğiniz için sağlıklı bir çevre yaratmak için ideal bir alettir.

Nem aygıtlarının bebeğiniz için faydaları nelerdir? İşin sırrının iyi bir atmosferi garanti altına almak olduğunu söyleyebiliriz.

Nem aygıtı seçimi

Eviniz için en iyi modeli seçmek söz konusu olduğunda, kullandıkları sisteme bağlı olarak farklı nem aygıtı türleri olduğunu göz önünde bulundurun:

  • Sıcak buhar ( aynı zamanda vaporizatör adı da verilmektedir). Bu nem aygıtları tankın içindeki suyu belli bir ısıya kadar ısıtır ve bu da buğunun kademeli bir biçimde salınımına olanak tanır. Çalışma prensipleri nedeniyle içinde bulundukları ortamı da ısıtırlar.
  • Soğuk buhar. Bunlar daha gelişmiştir. Ortama buğu salarlar fakat suyu ısıtarak yapmazlar bunu. Onun yerine ultrason kullanan daha ileri bir teknoloji kullanırlar.
  • İyonlaştırıcılar. En modern ve en pahalı olanları iyonlaştırıcı içerenlerdir, bunlar da havada asılı kalan mikroplarla savaşarak hava kalitesini artırırlar.

Sıkça sorulan sorular: önemi ve faydası

Hayatın ilk aşamalarında olan bir çocuk henüz savunma mekanizmasını geliştirmemiştir. Bu nedenle çevrelerine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Yılın her dönemi çocuğun içinde bulunduğu ortamı etkileyebilecek özelliklere sahiptir. Nem, ısı vb. göz önünde bulundurulması gereken birçok değişkenden sadece bazılarıdır.

Kış aylarında nemi artırmak önemlidir çünkü evinizdeki ısıtıcılar havayı kurutur ve enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Fakat yaz aylarında, yüksek sıcaklıklar cilt kuruluğu ve solunumla ilgili sorunları artırabilir.

Çoğunlukla kuru burun, iç burun iltihabı ve tıkanıklık yaşanır, bunların hepsi hem bebeğinizin hem de ebeveynlerinin sağlığını tehlikeye atabilir.

Bu nedenle bir nem aygıtı sahibi olmak ufaklığın etrafındaki havanın dengesini optimal seviyede tutmak için oldukça önemlidir.

bebekler için nem aygıtı

Önemli Tüyo: tavsiye edilen nem seviyesi

Buradaki soru nem seviyesinin ne olması gerektiği ve bunu nasıl elde edeceğimizdir. Tıbbi bir bakış açısından, evdeki havanın, özellikle çocuğunuzun bulunduğu yerin 30 ila 40 derece arasında olmalıdır.

Hem aşırı kuruluğun hem de aşırı nemin bebeğin normal nefes alış verişini tehlikeye atabileceğini aklınızda tutmanız gerekmektedir

Peki ideal parametreler içerisinde olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Bunun en iyi yolu, nem aygıtıyla oldukça uyumlu bir alet olan nem ölçerinizin olmasıdır.

Bazı nem aygıtlarının içinde kendilerine ait nem ölçerleri de bulunmaktadır. Bir nem aygıtı satın alırken buna da dikkat etmek gerekebilir.

Hava ideal seviyelerde değilken bebeğinizin gösterdiği semptomlara da dikkat etmek yardımcı olacaktır:

Nem aygıtı seçimi ve satın alımı için tavsiyeler

Satın almadan önce:

  • Tank kapasitelerini, tank otonomisi ve tipini karşılaştırın. Sıcak buhar tipleri daha ekonomiktir fakat önlem almazsanız çocuklar için tehlikeli olabilir.
  • Kendi içinde nem ölçerinin olup olmadığını göz önünde bulundurun.

Kullanım esnasında:

  • Nem aygıtlarını çocuklardan uzak bir yere yerleştirin.
  • Kullanımdan sonra dikkatlice temizleyiniz.

Evde:

  • Nem seviyelerini kontrol edin.
  • Havayı taze tutmak için her zaman havalandırın.

Çocuklar ve aileler sağlıklı alanlarda bulunmalıdır. Birçok ebeveynin bu konu yüzünden uykuları kaçmaktadır.

Bunu elde etmek için aklınızda tutmanız gereken bazı detaylar vardır. Çocuklarınızın en iyi şekilde gelişimine yardımcı olmak için en iyi yol yaşamlarının her aşaması hakkında bilgi sahibi olmaktır.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Burun Tıkanıklığıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Burun Tıkanıklığıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocukluk döneminde burun tıkanıklığı, yaygın olarak karşılaşılan bir sorundur. Çocukların, soğuk algınlığı ve gribe karşı savunma sistemleri daha d...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.