Bilinçli Hamileliğin Gerçek Anlamı

Bilinçli Hamileliğin Gerçek Anlamı

Son Güncelleme: 07 Haziran, 2018

Hamilelik, sonucunda bebek olan dokuz aylık mucizevi bir yolculuktur. Bu yolculuktan keyif almak istiyorsanız bu yolculuğa hem zihinsel hem de duygusal anlamda hazır olmalısınız.

Hamilelik, hayatınızın en güzel zamanlarından biri olduğu için kendi kendiniz ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. Bilinçli hamilelik, her kadının hamile olduğunu fark ettiği andan itibaren sahip olacağı sevginin dünyadaki en saf halidir.

Bu durum, içinizde gelişmekte olan varlık ile iletişime geçtiğiniz bir kapı olarak açıklanabilir. Şüphesiz ki bu iletişimin, hayatınızdaki her değişikliği neşe ile fark ettiğiniz, hamileliğin belirtilerini gözlemlediğiniz ve kendinizin yeni bir yaşam oluşturabilen sihirli bir varlık olduğunuza şaşırdığınız bir kabullenme aşaması vardır.

Bilinçli hamilelik bebeğinizin kalbinde saf bir sevgi yeşertmenize olanak sağlayacaktır.

Tam şu anda, anı yaşamamıza izin vermeyen günlük hayatımızın korkunç hızı içerisinde ve tüm o toplum baskısını hissettiğimiz anda bahsettiğimiz bu duygular erişilmesi çok zor başka bir bakış açısı gibi görünebilir. İşte tam da bu neden ile hamileliğinizde hayatınıza keyifli ve basit bir bakış açısı yakalamanız hem sizin hem karnınızdaki ufaklığın yararına olur.

Hamile kadınlar için verilen doğum öncesi kurslar hamileliğinizin bilincine varmanızda size fayda sağlayabilirler ama çok daha kolayı; siz, her gün aynanın karşısına geçip mutluluk ve keyif ile dolup taşan yansımanıza bakarak da aynı bilince varabilirsiniz. Gebelik uzmanları yeni doğmuş bebeğinizi kucağınıza aldığınızda dudaklarınızda belirecek gülümseme ile bitecek bu uzun ve keyifli yolculuğunuzda size eşlik edeceklerdir.

Bilinçli Hamilelik Şansı

mor elbiseli hamile kadın

Yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre hamilelik kişisel bilincimizin çok yüce bir evresidir. Yani, hamileliğiniz süresince çok özel bir nörolojik duyarlılığa ve kararlı bir psikolojik düzene sahip olacaksınız.

Aynı uzmanlar annelik deneyiminin kişinin sinir sisteminin bir parçası olarak beyinde kayıtlı olduğunu, çeşitli uyarılara tepkiler verdiğini ve bulunulan çevreye göre çeşitli genetik kalıtımlar yarattığını belirtiyorlar.

Hamileliğin ikinci yarısında yaşanılan stres ile çocukta görülebilecek duygusal ve davranışsal bozuklukların ya da hiper-aktivitenin arasında bir bağ vardır. Stres, prefrontal korteks (alın korteksi) ve limbik sistemin gelişimine de etki eder.

Stres adeta, çocuğun gelecekteki davranışlarını etkileyen annedir.

Başka bir deyiş ile, karnınızda küçük bir melek taşımak, onun gelecekteki fiziksel, zihinsel ya da duygusal gelişimini etkileyen çok büyük bir sorumluluktur.

Psikologlar bu tarz endişe verici ihtimalleri göz önünde bulundurmayı tercih etmezler. Tam tersine, müstakbel anneleri hayatlarına bir mutluluk gözlüğü ardından bakmaya teşvik ederler. Hamilelik hikayenizin ana karakterleri siz ve karnınızda taşıdığınız bebeğiniz olduğunuz için zihinsel anlamda huzurlu olmanız önem taşır.

Hamileliğin Bilincinde Olan Baba ve Anne

çocuk bekleyen çift

Baba figürünün de yaşanılan süreçte önemli bir rol alması bebeğin yararınadır. Her iki ebeveyn de kendi iç varlıkları ile iletişime geçip önlerinde uzanan bu dokuz aylık rüyada önceliklerini belirlemeli ve bir ebeveyn olarak kendilerini tanımlamalıdırlar.

Önemli olan, hamileliğin o uzun sürecinde meydana gelecek binlerce endişenin ve sorunun (doğum anı, hamilelik masrafları, bebeğin odasını döşemek…) yıkamayacağı bir huzuru zihne yerleştirebilmektir. Ebeveynler, karşılaşılabilecek sorunlar karşısında birlikte durmalı ve zorluklar ile uyum içerisinde mücadele etmelilerdir.

Bebeğin babası ile de arasında bir bağ kurmaya ihtiyacı vardır.

Yapılan araştırmalar, baba ile fetüs arasındaki ilişkinin de aynı anne ve fetüs arasındaki ilişki gibi bebeğin gelecekteki hayatını etkilediğini ortaya çıkarmışlardır. Bu nedenle de babanın anne karnındaki bebeği ile fısıldaşması, onu ne kadar hevesli bir şekilde beklediğini ve şimdiden çok sevdiğini söylemesi çok önemlidir.

Hamilelik sürecinin bilincinde olmanın hem kendinizin hem de bebeğinizin ne kadar harika varlıklar olduğunuzu keşfetmenize katkısı olacaktır. Yaşadığınız süreci tüm olumlu duygularınız ile kucaklamanız size mutluluk olarak geri dönecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.