Çocuğunuza alay edilmeyle başa çıkmayı nasıl öğretirsiniz?

Alay edilmek, bazıları için daha muhtemel bir durum olmasına rağmen, her çocuğun yüzleşmesi gereken bir şeydir. Çocuklar arasındaki bu durum çok eski zamanlardan beri yaygındır. Bu yüzden hepimizin bununla yüzleştiği bir gün gelecektir. Ancak, bu, sağlıklı bir durum olduğu ya da buna alışmamız gerektiği anlamına gelmez, özellikle de çocukların gelişimine zarar verdiğini dikkate alacak olursak.
Çocuğunuza alay edilmeyle başa çıkmayı nasıl öğretirsiniz?

Son Güncelleme: 19 Ağustos, 2018

Alay edilmek zararsız değildir, fakat bazı çocuklar diğerlerine göre biraz daha dayanıklıdır. Bu yüzden çocuklara diğer çocuklara karşı hoşgörülü davranmalarını öğretmek oldukça önemlidir. Alay edilen bir çocuğun, yine de kendinden emin olması ve bununla başa çıkacak kadar bağımsız olması mümkündür. Ancak bazılarının daha duyarlı olduğunu düşünürsek, ağır gelme ihtimali de yüksektir.

zorbalık

Bu anlamda, çocukla çok sık şekilde ve her açıdan alay edilirse, bunun farklı bir durum olduğu ve bu nedenle zorbalar için kaçınılmaz bir hedef olduğu anlaşılabilir. Bu nedenle, kendini doğru bir şekilde savunamadan duygusal olarak çöküntüye uğramış olabilir.

Çocuğunuza alay edilmeyle başa çıkmayı öğretmek

Çocuğun bu problemi ihtiyatlı bir şekilde aşması muhtemeldir, ancak bunun devam ettiği ve çocuğun öz saygısını ciddi biçimde etkilediği durumlar vardır. Durum ne olursa olsun, çocukların kendilerini saldırganlığa karşı nasıl savunacaklarını bilmeleri çok önemlidir; buna ek olarak, duygusal anlamda sağlıklı bir çocuk, gelecekte onu etkilemesine izin vermeden alay edilmenin üstesinden gelebilir.

Bazen sorun çok ağırdır, çünkü çocuk alay edilmeyle uzun süre boyunca farklı ortamlarda yüzleşir. Yani zorbaların sürekli bir hedefi, sürekli bir kurbanı haline gelir. Bu durumlarda ç ocuğun öz güveni düşer, zayıf ve kendini savunamaz bir hale gelir. Bu yüzden de zorbalar onu kurban olarak seçerler.

Çocuğumuzun saldırganlık çekmeye devam etmesini engellemek ya da acı çekmeye devam etmesini önlemek için ona saygı duymak ve ona değer göstermek çok önemlidir. Öz saygılarını güçlendirmek ve yeteneklerine değer vermek için, onların bağımsız olmalarını ve olumsuz etkilerden arınmış olmalarını sağlamak gereklidir.

alay edilmek

Alay edilmeyle başa çıkmayı, kendi davranışlarıyla ya da daha akıllı kelimelerle başarabilir. Ancak tüm çocuklar bu yeteneğe sahip değildir. Ama, öz güvenli bir çocuk, zorbaların amaçlarını gerçekleştirmesine izin vermeyecektir. Bu anlamda, yapıcı olmayan şakaları göz ardı etmeyi tercih etmelidir. Çünkü kendilerini farklı şekilde nasıl savunacaklarını bilemezlerse, durumun daha da kötüye gitmesi olasıdır.

Ancak, çocuğunuzun okulda veya kardeşleri tarafından bu tür alaylara karşı savunmasız olduğunu düşünüyorsanız, bununla başa çıkabileceğine ve bunun üstesinden gelebileceğine tam olarak güvenerek yardımcı olabilirsiniz. Aşağıdaki önerileri uygulayarak başlayabilirsiniz.

 • Çocuğun alay edilmesinin sebeplerini değerlendirin, belki de biraz yardımla düzelebilecek bir durum vardır, çünkü görünüşlerinde ya da davranışlarında değiştirebilecekleri bir şey olabilir.
 • Davranışlarıyla diğerlerini kışkırtmadığından emin olun, örneğin akranlarına saygısızlık ediyorsa ya da gerçeklikten biraz kopmuşsa.
 • Olumlu değerlendirmeleri teşvik edin, bu sayede güvensizlikten ve düşük öz saygının temel sorunlarından kurtulabilir.
 • Onu sevdiğinizi ve her şeyden önce onu desteklediğini gösterin, böylece yalnız olmadığının bilincinde olabilir.
 • Ona okulda önemsemesi gereken daha önemli şeyler olduğunu, bunun yanında sağlıklı paylaşımlarda bulunabileceği çocuklarla tanışabileceğini öğretin.
 • Onu olumlu yönde etkileyen ve aynı zamanda saldırılara karşı koruyan arkadaşlıklar kurmaya teşvik edin. Yalnız bir çocuk, başkalarının kanatları altında güvende olanlara göre daha fazla alay edilme eğiliminde olur.
 • Onunla konuşun, ondan okulda ne yaptığını ve arkadaşlarının kim olduğunu söylemesini isteyin.
 • Ona, ihtiyacı olduğunda yardım istemesi için tavsiyede bulunun, öğretmenlerine ve ailesine güvenebileceğini söyleyin.
 • Çocuklarınıza evde alay edilme ile yüzleşmeyi, doğru kelimeleri ve bu durumlarda nasıl hareket edeceğini öğreterek başarabilirsiniz; ailenin desteğini hissetmek, uygun şekilde tepki vermesi konusunda yardımcı olacaktır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Castillo Quiñonez, G. G. (2015). Promover los valores sociales y familiares para evitar las burlas y el índice de malas palabras dentro del salón de clases en los niños de 4 a 5 años de la escuela Dr. Otto Arosemena Gómez año lectivo 2014-2015(Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil Facultad de Filosofía, Letras y Ciencias de la Educación). http://repositorio.ug.edu.ec/handle/redug/13219
 • Reynolds, C., & Richmond, B. (1997). Escala de ansiedad manifiesta en niños (revisada). CMAS-R. Manual. México: El Manual Moderno.
 • Albornoz, N., Silva, N., & López, M. (2015). Escuchando a los niños: Significados sobre aprendizaje y participación como ejes centrales de los procesos de inclusión educativa en un estudio en escuelas públicas en Chile. Estudios Pedagógicos (Valdivia), 41(ESPECIAL), 81-96. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0718-07052015000300006&script=sci_arttext

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.