Çocuğunuzun bir dakikada uykuya dalmasını sağlayacak 4-7-8 tekniği

Eğer çocuğunuz uyku sorunları yaşıyorsa, 4-7-8 tekniğini uygulamak rahatlayıp uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır.
Çocuğunuzun bir dakikada uykuya dalmasını sağlayacak 4-7-8 tekniği

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2018

4-7-8 tekniği çocuğunuzun vücudunu daha hızlı bir şekilde gevşetmesine ve diyafram nefesi almasına yarayan numerik bir formülü içermektedir. Amacı, oksijen depolayıp kasları gevşetmek ve çocuğun zihnini rahatlatmaktır.

Arizona Üniversitesi’nde profesör ve Integral Medicine’ın yöneticisi olan Andrew Weil’in geliştirdiği 4-7-8 tekniği nefes kontrolüne ve kandaki gazların normal seviyeye dönmesine yarıyor. Böylece, kalp ritmi yavaşlar ve bu durum uykuya dalmalarını sağlayacak bir rahatlama haline girmelerine yardımcı olur.

Ayrıca, bu nefes egzersizi sinir sistemi için doğal sakinleştirici görevi görür. İlaçların ve sakinleştiricilerin aksine, 4-7-8 tekniği ilk kullanıldığı zamanlarda faydalıdır, ancak tekrar ve alıştırma ile daha da güç kazanır.

Çocuğunuz her gün bu yöntemi uyguladıkça, uyumasını kolaylaştıracak yararlı bir araç haline gelecek.

4-7-8 tekniği

4-7-8 nefes egzersizleri oldukça basittir ve çok zaman almadığı gibi, herhangi bir yerde ve pozisyonda yapılabilir. Ancak, bu egzersizi yaparken çocuğun düz bir sırtla oturuyor olması önerilmez.

İlk olarak, çocuğunuz dilinin ucunu damağının kenarına, ön dişlerinin hemen arkasına yerleştirmeli ve egzersiz boyunca orada tutmalıdır. Daha sonra, ağzından ve dilinin etrafından nefes vermeli. Eğer bu onu rahatsız ediyorsa, dudaklarını hafifçe büzmeyi deneyebilir.

Üçüncü adım nefesi ağızdan tamamen vermek ve içinden dörde kadar sayarak burundan sessizce nefes almaktır. Bu sırada, yediye kadar sayarak nefesini tutmalı ve ağzından nefes vermelidir. Bunu yaparken, sekize kadar sayarak ağzından bir uğultu çıkarmalıdır.

Bu prosedür bir seri halindedir. Bu egzersizleri tamamlamak için, çocuğunuz tekrar nefes almalı ve toplam dört nefese kadar döngüyü tekrarlamalıdır.

uyuyan kız çocuk

Basit bir teknik

Unutmayın ki, bu nefes egzersiziyle çocuğunuz burnundan sessizce nefes alırken ağzından sesli bir şekilde vermektedir. Dilinin ucu sürekli olarak aynı pozisyonda kalmalı ve nefes vermek nefes almanın iki katı kadar sürmelidir.

Her döngüde geçen toplam sürenin bir önemi yoktur. Önemli olan 4-7-8 döngüsüdür. Eğer çocuğunuz nefesini tutmakta zorlanıyorsa, üç döngü sırasında oranı koruduğu sürece egzersizi hızlandırabilir.

Çocuğunuz buna alıştıkça, yavaşlayabilir ve daha derin nefes alıp vermeye alışabilir.

“Bu nefes alma tekniğiyle, çocuğunuz burnundan sessizce nefes alırken ağzından sesli bir şekilde vermektedir.”

Çocuğunuzu uyutmak için diğer öneriler

Çocuğunuzun iyi dinlenememesi sonucu kötü sonuçlar yaşamasını istemezsiniz.

İyice dinlenmesi için, size önerimiz bir anne olarak uyku vakti için tutarlı ve öngörülebilir bir rutin oluşturabilirsiniz. Bu en az 30 dakikalık kitap okumak veya sıcak bir banyo yapmak gibi rahatlama aktivitelerini içermelidir.

Öte yandan, koyu renk perdeler kullanmak ve çocuğunuzun sakinleşip huzurla uyuması için evin geri kalanının sessiz tutulması da önemlidir. 

 “Bir anne için uyumasını istemeyecek kadar sevimli bir çocuk yoktur”

-Emerson-

uyuyan erkek çocuk

İyi bir uykunun faydaları

İyi bir uykunun çocuğunuz için birçok faydası vardır. En önemlileri:

  • Büyümeyi hızlandırır: çocuklar uyurken büyüme hormonu salgılar
  • Dikkat kapasitesini arttırır: yeterli dinlenme çocukların dikkat kapasitesini arttırır.
  • Daha az davranış sorunu: çocuklar da ebeveynler gibi yeterli dinlenemediklerinde davranış sorunları yaşayabilir. Bu sorunlar farklı şekillerde ortaya çıkabilir.
  • Okulda daha başarılı olurlar: yeteri kadar uyuyan çocuklar okulda daha başarılıdır. Genel olarak daha aktif, dikkatli ve iyi huylulardır. Ayrıca, uyku sorunları çocukların IQ’sunu olumsuz olarak etkileyebilir.
  • Obezite riskinin azalması: Yeterince dinlenen çocukların obezite yaşama riski daha azdır. Çünkü açlığı kontrol eden hormonlar doğrudan uyku kalitesi ile ilgilidir. Eğer iyi dinlenmezlerse, çocukların iştahı açılabilir ve öyle kalabilir.

Gördüğünüz üzere, çocukların uykularını alması, hayatlarının birçok yönünü etkiliyor. Bu bağlamda, 4-7-8 tekniği ebeveynler için harika bir yol olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.