Çocuklarda Bilek Burkulması: Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarda bilek burkulması en kısa sürede tedavi edilmelidir. Çoğu durumda, yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak, çocuk fizik tedaviye ihtiyaç duyabilir.
Çocuklarda Bilek Burkulması: Bilinmesi Gerekenler

Son Güncelleme: 08 Mart, 2021

Çocuklar ne kadar çok aktivite yaparsa, o kadar iyi gelişir ve büyür. Koşmak, zıplamak ve oynamak günlük yaşamlarında çocuklar için çok önemli eylemlerdir. Bununla birlikte, tüm bu enerji çocuklarda bilek burkulması gibi yaygın yaralanmalara sebep olabilir.

Burkulma nedir?

Burkulma, bir kişi şiddetli bir şekilde düştüğünde veya ani hareketler yaptığında, bir bağın gerilmesi veya yırtılması sonucu oluşur. Bu durum vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilse de çoğunlukla ayak bileklerinde ortaya çıkar.

Çocuklarda bilek burkulmasının semptomları

Bazen bilek burkulması zaman geçtikçe kötüleşen hafif semptomlara neden olabilir. Bununla birlikte etkilenen bölge hemen şişer ve yürürken şiddetli ağrı hissedilir. Bilek burkulmasının en yaygın semptomları aşağıdaki gibidir:

 • Yürüme zorluğu. Etkilenen eklemdeki şiddetli ağrı ve şişlik nedeniyle olur.
 • Enflamasyon. Etkilenen bölgede, kırık gibi şekil bozukluğuna sebep olmasa da en önemli semptomdur.
 • Morarma. Morluklar çok yaygın değildir ancak kan damarı yırtılmasından kaynaklanabilir. Morluk ayak bileği çevresinde meydana gelecektir ve bilek bölgesinden uzaklaştıkça morluğun rengi açılacaktır.
 • Sıcaklık hissi. Bölgede şişlik ve kan oturması nedeniyle ayak bileğinde sıcaklık hissi oluşur.

“Çocuklar ayak bileğini burktuğunda, yaralanmanın ciddiyeti belirlenene kadar ayağa ağırlık vermemek ve dinlenmeye çalışmak önemlidir.”

Burkulma dereceleri

Ayak bileği burkulmaları üç derecedir. Yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak semptomlar daha hafif veya daha şiddetli olacaktır. Burkulma dereceleri şu şekildedir:

 • 1. Derece. Hafif bir burkulmadır; bağlar hafifçe gerilir. Hafif ağrı ve şişmeye neden olur.
 • 2. Derece. Orta derecede burkulmadır. Ayak bileğinde ağrı ve şişlik ile ayağın üzerine basmakta zorlanmaya neden olan bir bağ yırtılmasıdır.
 • 3. Derece. Tam doku yırtığı. Şiddetli ağrı ve şişliğin yanı sıra ayak bileğinde dengesizliğine ve ayağın üzerine basmakta zorlanmaya neden olur.
bilek burkulması

Çocuklarda bilek burkulmasının sebepleri

Çocuklarda ayak bileği burkulmaları birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Çoğu, pürüzlü zeminlerde yürümekten, oyuncak taşımaktan, bağcıkları çözülmüş ayakkabılarla koşmaktan veya düşmekten kaynaklanır.

Buna ek olarak, bu yaralanmalar spor yaparken veya fiziksel aktiviteler sırasında çocuğun bileğine bir darbe almasıyla da ortaya çıkabilir. Eklemlerdeki koruyucu kas gruplarının zayıflığı ve hatta çok dar veya çok büyük ayakkabılar da burkulmaya sebep olabilir.

Bilek burkulması size ciddi bir durum gibi gelmese de, uygun şekilde tedavi çok önemlidir çünkü bu şekilde bilekte kalıcı bir hasar görülmez ve komplikasyon oluşmaz. Çocuk çok ağrı çekiyorsa ve ayak bileği çok şişmişse, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Çocuğunuz bileğini burkarsa ne yapmalısınız?

Sonuç olarak, ebeveynler bir şişkinlik ve akut ağrı fark ettiklerinde çocuklarını derhal doktora götürmelidir. Doktor, yaralanma için en uygun tedavinin ne olduğunu belirleyebilecektir.

 • Zamanında tedavi. Olası komplikasyon riskini azaltmak için yaralanmayı zamanında tedavi etmek için çaba gösterilmelidir.
 • Dinlenme. Ayak bileği yukarı kaldırılmalı, çocuk ayakta durmamalı veya ayağın üzerine ağırlık uygulamamalıdır.
 • Buz torbaları. Buz, ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olduğundan, şişmiş ayak bileği bölgesine buz koyabilirsiniz.
 • Bandajlar. Elastik bandajlar şişliği azaltmaya ve ayak bileğini sabitlemeye yardımcı olur.
 • Tıbbi müdahale. Yetişkin burkulmaları ile çocuk burkulmaları aynı şey değildir, bu nedenle çocuğunuzun ayak bileği burkulması durumunda tıbbi yardım almak önemlidir.
 • Anti-enflamatuar ilaçlar. Şişliğin azalmasına yardımcı olan ilaçlar bir doktor tarafından önerilmelidir.
 • Fizik Tedavi. Burkulmaların daha şiddetli olduğu durumlarda bazı çocukların bir süre koltuk değneği kullanması gerekecektir. Daha sonra, özellikle ayak bileğini güçlendirmek ve her yöne hareketi teşvik etmek için fizik tedaviye ihtiyaç duyulur.
 • Sabır. Çocukların iyileşme sürecinde sabırlı olmaları gerektiğini anlamaları önemlidir. Bir ebeveyn olarak, bir süre ayağa kalkamayacaklarını, oynayamayacaklarını ve koşamayacaklarını anlamalarını sağlamalısınız.
düşen kız

İyileşmesi ne kadar zaman alır?

Çocuklarda 1. veya 2. derece ayak bileği burkulmalarının iyileşmesi genellikle bir veya iki hafta sürer. 3. derece ayak bileği burkulmalarının tedaviye bağlı olarak iyileşmesi dört ila beş hafta sürebilir.

Her durumda, çocuğunuzun hızlı bir şekilde iyileşmesi için doktorun talimatlarını takip etmek çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar ve En Yaygın Kazalar
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar ve En Yaygın Kazalar

Çocuklar doğaları gereği hareketlidir. Her şeyi görmek, duymak, hissetmek ve bilmek isterler. Ayrıca, her zaman hareket ederler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.