Çocukları Uyutmak İçin 4 Yöntem

Anne ya da baba olma ayrıcalığına sahip olanlar, ufaklıkları erken saatlerde yatağa gitme konusunda ikna etmenin ne denli zor bir iş olduğunu da çok iyi bilirler. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte onları uykularından alıkoyacak çok çekici programların olması bu durumu iyice zora sokmaktadır.
Çocukları Uyutmak İçin 4 Yöntem

Son Güncelleme: 03 Temmuz, 2018

Dinlenmek, insanlar için her yaşta ve çağda çok önemli bir ihtiyaçtır. Konu çocuklar olunca bu kavram çok daha fazla önemli bir hale gelmektedir. Çünkü evimizdeki ufaklıkların sağlıklı, mutlu ve güvenli bir biçimde büyümeleri için kaliteli bir uyku çekmeleri oldukça önemlidir.

Çocukların Gelişiminde İyi Bir Uykunun Önemi

Dinlenmek ve iyi uyumak insan yaşamının değişik aşamalarında ve her yaşta önemli ihtiyaçlarından birisidir. Bununla birlikte özellikle çocuklar, sağlıklı, mutlu ve güvenli bir biçimde büyümek için iyi kalitede bir uyku düzenini korumak durumundadırlar.

Az uyuyan ya da uyku düzensizlikleri gibi sorunları bulunan çocuklar genellikle daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olurlar. Bu durum bu tip çocuklarda, bir çok fiziksel ve mental rahatsızlıklara yol açtığı gibi vücut metabolizmalarına da zarar verir. Diğer taraftan, neden olduğu tüm olumsuzlukların yanında iyi bir uyku uyuyamamanın çocukların eğitim yaşamlarını da olumsuz yönde etkilediğinin altını çizmek gerekmektedir. Bu bağlamda, uyku problemi yaşayan çocukların genellikle bazı öğrenme zorlukları çektikleri ve dikkat dağınıklığı yaşadıkları gözlemlenmektedir.

Birçokları, insanların nasıl uyunacağını bilerek doğduklarına inanmaktadırlar. Ancak bu inanış, hayali bir söylence olmaktan öteye geçemez. Çocukların zaman içerisinde iyi uyumanın sağlıklı olmaları için ne denli önemli olduğunu ve bu nedenle iyi bir gece uykusu çekmek için ne yapmaları gerektiğini öğrenmeleri gerekecektir. Ayrıca bu öğrenme sürecinde, anne ve babalar ile diğer yetişkinlerin de bazı kuralları ve prensipleri bilmelerine ihtiyaç duyulacaktır. Çünkü çocuklarımızın uykuları ile ilgilenmek ve iyi bir uyku uyumayı öğrenmelerini sağlamak yetişkinler olarak bizim sorumluluklarımız arasında bulunmaktadır.

pijamalı çocuk

Çocukları Uyutmak İçin En İyi Fikirler

Günlük yaşantımız sürekli bir acele içinde ve birçok şey için gerekli sabrı göstermekten uzak bir biçimde sürüp gitmektedir. Bu nedenle çocuklarımız sürekli olarak yoğun stres ve kaygı hissine maruz kalmaktadır. Bu hızlandırılmış hayat tarzı uykularını da olumsuz yönde etkilemekte ve bu durumun belirtileri de çok fazla zaman geçmeden ortaya çıkmaktadır: yorgunluk, konsantrasyon zorlukları, zayıflık, yemek yeme konusunda yaşanan sıkıntılar, davranışsal problemler vb.

Bazı İlginç Fikirler

Aşağıda sizlere, çocukları uyutmak ve onlara iyi bir uykunun ne denli önemli olduğunu öğretme konusunda yardımcı olmak için 4 adet fikir sunacağız.

Dengeli ve Cazip Bir Uyku Rutini Oluşturun

Çocukların, fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunacak sağlıklı bir rutine sahip olmaları gerekmektedir. Bu rutin içerisinde onlara iyi bir uyku kültürünün öğretilmesi de bulunmaktadır. Çocuklarımızın uyumaları ve uyanıp günlük aktivitelerine başlamaları için bir zaman çizelgesinin mutlaka bulunması gerekmektedir. Bu sayede çocuklar, uykunun günlük yaşamlarının bir parçası olduğunu anlama şansına sahip olacaklardır.

Ancak bunun yanında, çocukların uykuyu sabit bir program içindeki bir rutin olarak görmelerinin ötesinde, yatma zamanı kavramını içselleştirmeleri ve benimsemeleri de ayrıca önem taşımaktadır. Bu sayede uykunun sıkıcı, faydasız ve daha çok cezalandırmak amacıyla yapılan bir aktivite olduğunu düşünmelerinin önüne geçilmelidir.

Pozitif ve Güvenli Bir Ortam Yaratın

Çocukların kendi aileleri içerisinde kendilerini özgürce ifade edebildikleri, güven ve huzur içerisinde büyüyebildikleri istikrarlı bir ortam sahibi olmaları çok önemli bir gerekliliktir. Bu ortamı yakalayabilmek için sadece anne ve babalarının sevgi ve sabrı yetmez, aynı zamanda ev içerisinde pozitif ve huzurlu bir ortamın da bulunması gerekir.

Stres yüklü ortamlarda ya da istikrar bulunmayan çalkantılı aileler içerisinde büyüyen çocukların uyku konusunda genellikle daha fazla sorun yaşadıkları gözlemlenmektedir. Bu bağlamda, anne ve babaların bu tür durumlarda devreye girmeleri çok önemlidir. Eğer çocuklarımızın uykularına önem veriyorsak, onlara barış, sevgi, eğlence ve dinginlik gibi pozitif duygular sunmamız gerekir. Bu duygular da büyük oranda gün içerisindeki davranışlarımız, sözlerimiz ya da düşüncelerimiz kanalıyla çocuklara iletilecektir.

Çocuklarınızı Fiziksel ve Zihinsel Anlamda Destekleyin

Çocukların bir çoğunun, hareketsiz ve saatlerce oturarak geçirilen rutinlere sahip olduklarından ve bu nedenle yeterince enerji harcayamadıklarından dolayı uykusu gelmez. Bu durum ufaklığın gelişiminin yeterince tamamlanamamasına da yol açar. Çocuklarımızın fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin sağlıklı bir biçimde sağlanabilmesi düzenli fiziksel aktivite yapmaları mutlaka gerekmektedir. Bu aktiviteler çocukların kuvvetlenmesi ve fiziksel dayanıklılıklarının sağlanmasının yanı sıra, zihinsel gelişimleri ve metabolizmalarının gelişmesi açısından da gerekli ihtiyaçlar arasında bulunmaktadır.

oyuncak ayısıyla uyuyan kız

Spor aktiviteleri çocuklar için özellikle çok faydalıdır. Çünkü spor yapmak çocuğun aynı zamanda önemli değerleri öğrenmesine de katkıda bulunur. Spor yapan çocuklar, takım oyunu, istikrar, arkadaşlık, kendini adama ve kuvvetli irade gibi kavramları da öğrenme şansına sahip olur. Bunlara ek olarak çocuğun enerji harcaması ve bu sayede kaliteli bir uyku çekmesi de sağlanmış olacaktır.

Dengeli ve Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni Oluşturun

Beslenme düzeni çocukların sağlığı ve gelişimleri için önemli olduğu kadar uyku kalitelerini de etkileyen önemli bir faktördür. Kafein, şeker ve çikolata gibi birçok yiyecek maddesi çocukların metabolizmalarını ve bağışıklık sistemlerini harekete geçirir. Bu tür yiyecekler akşam yemeği ve sonrasında tüketilmesi durumunda, ufaklıkların uykularının gelmesini engelleyebilirler.

Bu nedenden dolayı, akşam ve gece saatlerinde tatlılar, şekerler, çikolatalı içecekler ve rafine edilmiş karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durulması, çocukların iyi bir uyku uyumalarına yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak, çocuğumuzun yemek yeme düzeninin dengeli ve besleyici olması, gereksiz kalori yüklü olmaması ve doğal gıdaların tercih edilmesi de dikkate değer diğer faktörler arasında yer almaktadır.

Dinlenmek insan hayatının her aşamasında çok önemli bir yer tutar. Konu çocuklara gelince bu çok daha önemli bir kavram haline gelir. Çünkü evdeki ufaklıkların sağlıklı, mutlu ve güvenli bir biçimde büyüyebilmeleri için kaliteli uykuya ihtiyaçları bulunmaktadır. Gece televizyon programları, hareketsiz ve sürekli oturarak geçirilen uzun zaman dilimleri, okul stresi ve daha bir çoğu…Bunlar çocukların uyumalarının önündeki engellerden sadece bir kaçıdır. Peki biz bu durumda neler yapmalıyız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.