Çocukların Kuzenleriyle Büyümesinin 5 Sonucu 

Çocukların Kuzenleriyle Büyümesinin 5 Sonucu 

Son Güncelleme: 04 Mayıs, 2018

Çocuklarınızın kuzenleri ile büyüdüğünü gördüğünüzde nasıl hissediyorsunuz? Pek çok anne bu durumdan oldukça memnundur.

Çocuklarınızın kuzenleri ile büyümesi, ileride en iyi arkadaşları olacak kişilerin birlikte gelişmesi demektir. Bu sadece çocukluk dönemi için değil, bütün hayatları için geçerlidir.

Kuzenler arasında paylaşılan çocukluk bağından daha güzel bir şey var mı?Tabii ki, hiçbir şey değerli bir armağan olan kardeşlerle büyümenin yerini tutamaz. Bu nedenle ebeveynler, geçmişe odaklanıyorlarsa, bu ilişkiyi nostalji ile deneyimliyorlar.

Ancak, çocuklarınızın kuzenleri ile büyüdüğünü gördüğünüzde, karışık duygular ve hisler yaşayacaksınız. Öncelikle açıklanamaz bir sıcaklık duygusuyla karşılaşacaksınız; ardından, gönül rahatlığı ve gurur. Kuzen, kan bağı dahil her şeyin paylaşıldığı sadık bir arkadaştır.
Tabii ki, bir çocuğun bir kardeşi veya bir arkadaşıyla paylaştığı bağ da çok değerlidir, fakat çok azı kuzenler arasındaki bu muazzam bağa sahiptir. Ayrıca, çocukların öğrenimi ve gelişimi gibi konularda pek çok yararı vardır.

İşte bu yüzden, bugünkü yazımızda çocuğunuzun sahip olduğu bu derin ve özel ilişkinin ne kadar değerli olduğundan bahsedeceğiz.
Eğer çocuklarınız kuzenlerine yakınsa, bu yazıyı okurken, doğru yolda olduğunuzu anlayacaksınız ve bu güzel bağın sürmesi için her şeyi yapmaya hazır olacaksınız.

Kuzenler Çocuklar için Önemlidir

iki kuzen

Şüphesiz kuzenler, çocuklarınızın hayatlarının çok önemli bir parçasıdır. Bu durum özellikle çok genç yaştan yetişkinliğe kadar geçerlidir. Şakaları, oyunları, maceraları ya da sırları paylaştıklarında ayna görevi görürler ve birbirlerine rol model olurlar.

Doğal olarak, bir kuzen, çocukların hayatlarında çok şey ifade eder. İşte bu yüzden, birbirlerinin hayatlarında, kalplerinde ve ruhlarında silinmez bir iz bırakırlar. Peki kuzenlerle büyümenin diğer yararları nelerdir? Not almayı unutmayın:

  • Birbirlerine kandan daha fazlasıyla bağlıdırlar: Çünkü kuzenler, aile üyesi olmalarının yanı sıra, arkadaşlardır. Hatta karşılıksız sevgileriyle çocuklarınızın her zaman yakın olmak isteyecekleri en sadık dostları olabilirler.
  • Paylaşacak çok şeyleri vardır: Daha önce bahsettiğimiz gibi oyunlar, oyuncaklar, şakalar ve sırlar bu çocukluk bağının ayırt edici özellikleridir. Bu özellikler sayesinde kuzenler asla unutulmaz ve daima sevecen insanlar haline gelirler.
  • Öğrenecek çok şeyleri vardır: Kuzenlerden öğrenilecek çok şey var. Yaşça daha büyük olanlar çocuğunuza paylaşmayı, destek olmayı ve affetmeyi öğretir. Bunların yanında çocuklarınızı tartışmaya ve farklı sorunlara çözüm getirmeye teşvik ederler. Tüm bular oldukça genç yaşta gerçekleşir.
top oynayan çocuklar
  • Eşsiz anlar: Ailenizde şakaları ve kahkahaları paylaşmak için yakın birine sahip olmak gibisi yoktur.Sizin çılgın prensipleriniz karşısında diğerleri şaşkınlığa uğrarken çocuğunuzu sadece kuzenleri anlıyor olabilir.
  • En güzel anlar, hayat boyu kalırlar: Kuzenler, hafızamızı çocukluğun en güzel anlarıyla doldurmak için muazzam bir güce sahiptir. Anılarımızı güzelleştirir ve kalplerimizi ısıtırlar. Hayatımız boyunca ruhlarımızda yer etmelerinin sebebi de işte bu yüzdendir. Ayrıca ilk ve en iyi çocukluk arkadaşlarımızın sonsuza kadar düşüncelerimizde kalabilme yetenekleri vardır.

Çocuklarınızın, kuzenleri ile eşsiz büyüme deneyiminden en iyi şekilde yararlanmasına izin verin. İnanın, dünyada bundan daha yakın ve daha güvenilir bir ilişkiye sahip olamayacaklar.

Bugün ne olursa olsun, dünyanın en kötü düşmanıymış gibi kavga etseler de birbirlerine hala sevgi ve şefkat göstereceklerdir.

Ne kadar kavga ettiklerinin bir önemi yok. Bu geçici kavgalar, sahip oldukları bağa asla zarar vermez.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Zhao, H. (2000). Family-based association studies. Statistical Methods in Medical Research, 9(6), 563-587. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/096228020000900604
  • Palacios, J., & Rodrigo, M. J. (1998). Familia y desarrollo humano (pp. 333-349). Alianza.
  • Suarez, O., & Moreno, J. (2002). La familia como eje fundamental en la formación de valores en el niño. Carabobo: Universidad de Carabobo.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.