Çocukların Okula Başlama Yaşı

25 Aralık 2019
Çocuklarınızın okula gitmeye başlayacağı zaman gelecek. Bu adım, bazı ebeveynler için zordur ve birçok şüpheye neden olur. Kanun ve düzenlemelere göre, çocuklar okula ne zaman başlamalı?

Çocuklarınızın okula başlama zamanı geldiğinde şüphe duyabilir ve hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Bazı anneler bu durumda ayrılık anksiyetesi de yaşayabilirler. Çocukların eğitim hayatına karar vermek ebeveynler için atılması gereken önemli bir adımdır. Bazı ülkelerin eğitim sistemleri bizimkinden farklı olabiliyor. Bu yazımızda, İspanya’nın eğitim sisteminden bahsedeceğiz.

Başarılı kararlar çocukların öğrenebileceği ve yeteneklerini en iyi şekilde kullanabilecekleri şekilde büyüyebilecekleri bir geleceği garanti edecektir.

Ebeveynler, çocuklarına hayatlarının ilk birkaç yılında öğretmenlik yapmaktan sorumludur. Ev, çocukların yemek yemek, içmek, yürümek ve hatta iletişim kurmak gibi biyolojik işlevlerini geliştirmeye başladıkları en güvenli yerdir.

Çocukların hangi yaşta okula gitmeye başlaması gerektiği sorusu ortaya çıktığında, çok sayıda ebeveyn endişe duymaktadır. İlk başta, çocuklarının saatlerce evin konforunu bırakması gerekecek.

Ebeveynlerin iş yükümlülükleri çoğu zaman çocuklarının okula başlamasına yol açar. Ancak, çocuğunuzun yeteneklerini de göz önünde bulundurmalısınız.

2 yaş, çocukların ideal okula başlama yaşı

18 ila 24 ay arasında çocuklar daha bağımsız olmaya başlar. Yürümeye alışırlar ve bazı kelimeleri söyleyebilirler. Diğer çocuklarla oynayabilirler ve bir süre annelerinden uzak durabilirler. Kreşler özerkliklerini artırmalarına ve resmi eğitime hazırlanmalarına yardımcı olur.

Çocuklar okula başlama yaşına geldiklerinde hayatlarının başka bir aşamasına başlarlar. Okul ortamına girmeli, programlara, arkadaşlara, öğretmenlere, zorluklara ve öğrenmeye uyum sağlamalıdır.

Bu, hem eğitimsel hem de müfredat dışı değerler ve ilgi alanları oluşturmaya başladıkları zamandır. Zorluklarla yüzleşmek için belirli bir olgunluk gerekir.

“Eğitim, geleceğe geçiş için pasaporttur.
Yarın, bugünden onun için hazırlananlarındır.”

–Malcolm X–

Üç yaşından sonra zorunlu

Bu yıl İspanya, çocukların eğitim sistemine girmeye başlamasını şart koştu. 3 yaşından başlayarak, bir tür okula başlamak bir zorunluluktur. Ancak, bu değişikliği bilmeyen aileler çocuklarını doğrudan birinci sınıfa kaydettirmektedir.

İspanya’da, okul öncesi eğitim iki döneme ayrılır. İlk üç yıla kadar, anaokullarında veya özel anaokullarında eğitim alırlar. İkincisi, üç ila altı yaş arası, ücretsizdir ve eğitim sisteminin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. Normalde ilkokulların bir parçasıdır.

okula başlama yaşında kız

İlk başlarda 6 yaştan itibaren zorunluydu

Okul, 6 ile 16 yaş arası çocuklar için bir haktır. Devlet eğitimini tercih edenler için bu zorunludur ve devlet tarafından ödenir. Birçok devlet okulunda iki dilli programlar ve düşük maliyetler bulunur. Bu nedenle, bir okul seçmeye gittiklerinde daha çekici hale gelirler.

Üç döngüde altı ders

İlkokulun İspanya’da 6 akademik kursu vardır. Bunlar 6 yaşında başlar, 12 yaşında biter.

Bu nedenle, okul sistemi her biri iki yıllık üç döngüye ayrılmıştır. İlkinde 6 ve 7 yaşları arasındaki öğrenciler var. İkincisi, 8 ve 9 yaş arası çocuklar. Üçüncüsü, 10 ve 11 yaşlarındaki öğrencilerden oluşur.

Zorunlu Orta Öğretim

Zorunlu orta öğretim 12 yaşında başlıyor ve 16 yaşında bitiyor. Her biri iki yıllık iki döngü içerir. Bittiğinde, öğrencinin iki seçeneği vardır:

  • Bakalorya ile devam edebilirsiniz. Bu gerekli eğitimin bir parçası değildir ve 18 yaşına kadar devam eder. Bu, üniversiteye hazırlanmanıza yardımcı olur.
ders dinleyen çocuklar

  • Öğrenci ayrıca mesleki eğitimi seçebilir.

Her öğrencinin seçtiği yol, büyük ölçüde okula ne zaman başlayacaklarına bağlıdır. Bu nedenle, çocuğunuza özellikle dikkat etmek önemlidir. Ne zaman okula gideceğine karar vermek için evdeki ilerlemesini izleyin.