Harmanlanmış Öğrenme: Bir Öğrenme Yöntemi

Bugün okulda ve evde öğrenmek, hatta tatildeyken veya parkta otururken öğrenmek mümkün. Tüm bu öğrenme biçimleri, harmanlanmış öğrenme sayesinde mümkündür.
Harmanlanmış Öğrenme: Bir Öğrenme Yöntemi

Son Güncelleme: 18 Kasım, 2020

Şu anda yaşadığımız dünya durumunun bir sonucu olarak, harmanlanmış öğrenme yoğunlaştı. Bununla birlikte, bu yüz yüze teması sanal ve uzaktan eğitimle birleştirme eğilimi aslında birkaç yıldır popülerlik kazanıyor. Dahası, çok uzak olmayan bir gelecekte öğrenme konusunda her seviyede en iyi eğitim aracı haline gelmesi çok olasıdır.

Harmanlanmış öğrenme hakkında konuşurken ne demek istiyoruz?

Harmanlanmış öğrenmeden bahsettiğimizde, iki stratejiyi birleştiren bir öğretim biçimini ifade eden bir terimden bahsediyoruz.

Sınıfta parmak kaldıran öğrenciler

Bir yandan, eş zamanlı ve yüz yüze öğrenmeyi içerir. Diğer yandan, çevrimiçi veya uzaktan asenkron teknolojiye dayalı uzaktan eğitim. Bu nedenle, harmanlanmış öğrenmenin amacı, bir araya getirdiği iki yöntemin her birinin en iyi yanlarını birleştirebilmektir.

Şu anda, okullar arasında yarı çevrimiçi öğretimi düşünme eğilimi var. Bu, organizasyon lojistiğini ve Öğrenim Yönetim Sistemi (ÖYS) veya “bilgi yönetim sistemleri” oluşturmak için insan kaynakları, malzemeler, teknoloji ve altyapı kombinasyonunu içerir.

Bu yönetim sistemleri, eğitim kurumlarının tasarladığı çalışma kurslarına erişim sağlayan web platformlarıdır. Bu nedenle, iyi yapılandırılmış harmanlanmış öğrenme, öğrencilerin kişiselleştirilmiş ve hedeflere ve ihtiyaçlara uyarlanan bir şekilde öğrenmelerine olanak sağlayabilir.

Bütün bunlar öğrencilerin konularını sadece sınıfta yüz yüze değil, dışarıda da öğrenmelerini sağlar. Bu nedenle, öğrenciler konu bilgisini pekiştirir ve gözden geçirir ve ayrıca sınıf dışında da yeni bilgiler edinir.

Bu tür öğrenmenin avantajları

  • Öğrencilere çeşitli eğitim programlarına erişim imkanı sunar. Ve öğretmeyi ve öğrenmeyi daha esnek ve uyarlanabilir hale getirir.
  • Uzamsal-zamansal ve yer değiştirme engellerinin ortadan kaldırılmasına izin verir. Öğrenciler şüphelerini hemen ve hızlı bir şekilde öğrenip giderebilirler.
  • Yüz yüze öğrenim sırasında öğrencilere öğretim desteği sağlar. Farklı platformların ve öğretim web sitelerinin kullanımıyla ilgili olarak, çocuklar bunları başka alanlarda ve uzaktan eğitim zamanlarında kullanacaklardır.
  • Hem sınıf içinde hem de dışında katılımcı ve işbirliğine dayalı öğrenmeyi geliştirme olasılığını sağlar. Bu, ters çevrilmiş sınıf metodolojisi gibi, bu amaca sahip farklı metodolojiler ve uygulamalar sayesinde olur.
  • Daha dinamik ve motive edici, akıcı ve aktif bir eğitim sağlar. Ayrıca öğrenmede daha fazla bağımsızlık ve özerklik sağlar.

Öğretmenin rolü ile ilgili olarak, bu artık tek bilgi kaynağı değildir. Aksine, öğretmenler, öğrencilere öğrenme süreçlerinde eşlik eden eğitmen ve rehber görevi görür.

Gelecek neden harmanlanmış öğrenme?

Sürekli değişim ve ilerleme toplumumuzu karakterize eder ve teknoloji ve İnternet hemen hemen tüm sosyal alanlarda mevcuttur. Bu nedenle eğitim, içinde yaşamaya hazır yurttaşların oluşumunu talep eden bir toplumu takip etmeli ve buna karşılık vermelidir.

Bu nedenle, harmanlanmış öğrenme bir meydan okuma ve faydalı bir eğitim metodolojisi gibi görünmektedir. Dahası, sadece eğitim sistemlerimiz değil, aynı zamanda kuruluşlar ve şirketler de uyum sağlamalıdır. Tüm bu alemler, hem bir öğretim yolu hem de genel olarak bir sosyal iletişim yolu olarak harmanlanmış öğrenmeye alışmalıdır.

Online ders dinleyen sınıf


Harmanlanmış öğrenmeyi garanti etmek için bazı gereksinimler

Herkesin yararlanabileceği kaliteli bir eğitim elde etmek için, harmanlanmış öğrenmenin belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. Örneğin, öğretmenler yüz yüze ve sınıf dışı öğrenme arasında tutarlılığı sağlamak için öğretimlerini iyi yapılandırmalı, düzenlemeli ve planlamalıdır. Bunu yaparken, öğrencinin öğrenmesinde sürekliliği garanti ederler.

Ek olarak, kaliteli harmanlanmış öğrenmeye ulaşmak, öğretmenlerin eğitimi için bir ağ kurmayı gerektirir. Bu şekilde, öğretme-öğrenmenin sanal ortamlarında ve bu ortamların içerdiği pedagojik modellerde uzmanlıkla ustalaşabilirler.

Son olarak, söylediğimiz gibi, kaliteli harmanlanmış öğrenmeye ulaşmak için doğru planlama ve iyi öğretmen eğitimi gerekli şartlardır. Ancak, başka bir vazgeçilmez gereklilik olduğunu unutmamak önemlidir. Burada, bu hedefe ulaşmanın gerektireceği kaçınılmaz ekonomik yatırıma atıfta bulunuyoruz.

İlginizi çekebilir ...
Ders Çalışmanıza Yardımcı Harika Uygulamalar
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ders Çalışmanıza Yardımcı Harika Uygulamalar

Bilgi çağı, ders çalışmanıza yardımcı olacak pek çok uygulama sunuyor. Bu uygulamalardan en iyilerini bu yazımızda keşfedin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.