Çocuğunuzun Yaz Tatili Sırasında Öğrenmeye Devam Etmesi İçin Ne Yapabilirsiniz?

Çocukların pek çok sebepten dolayı yaz tatili sırasında da öğrenmeye devam etmesi gerekir. Bugünkü yazımızda bunun nedenlerinden ve nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğiz.
Çocuğunuzun Yaz Tatili Sırasında Öğrenmeye Devam Etmesi İçin Ne Yapabilirsiniz?

Son Güncelleme: 04 Eylül, 2019

Eğer çocuklar yaz tatili sırasında öğrenmeye devam etmezse, okul döneminde öğrendikleri pek çok şeyi unutabilirler. Bu durum, öğrenme kaybı olarak da bilinir ve bundan kaçınmak için tatil boyunca çocuğunuzun zihnini meşgul etmeniz gerekir. Böylece çocuğunuz, yaz bittikten sonra yeni okul dönemi için hazırlanmış olur.

Eğer çocuklar, yaz boyunca eğitimle ilgili bir şeyler yapmazsa okulda öğrendiklerini unutabilirler. Bu yüzden, öğretmenler yeni dönemde çocuklara tatilde unuttuklarını hatırlatmak için 4 ya da 5 hafta kaybedebilirler.

çocuklar için hobiler

Yaz tatili sırasında eğitimin önemi

Birçok insan, yaz tatili sırasında, okulda önceden öğrendiklerini unutmadığını söyleyebilir. Aynı zamanda, öğretmenler de okul dönemi başladığında önceki dönemin tekrarını yapmak zorunda kaldıklarını ve bunun için zaman olmadığını söyleyeceklerdir.

Çocuklar derste öğrendiklerinin yaklaşık üçte birini unutmaktadır. Bu da okul dönemindeki 60 gün demektir ve çok fazla bilginin unutulduğu anlamına gelir. Çocuklar, yaz tatili boyunca öğrenmeye ya da öğrendiklerini tekrar etmeye devam etmezse, okula döndüklerinde sınıfta dezavantajlı duruma düşeceklerdir.

Araştırmalar ne gösteriyor?

Araştırmalar, tatil boyunca öğrenmeye devam etmenin önemini göstermektedir. Çocuklar yaz tatili boyunca eğitime dair aktivitelere devam ettiklerinde öğrenme süreçleri kolaylaşmaktadır. Büyüdükçe onların da sonunda bir şeyler öğrenebilecekleri aktiviteleri seçmeye başladığını göreceksiniz.

Araştırmalar, yaz tatili sırasında da çalışmayı alışkanlık haline getiren ilkokul çağındaki çocukların lise yıllarında daha başarılı olduğunu göstermiştir.

ders çalışan gençler

Siz ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun yaz boyunca aktitivelere katılmasını teşvik edin. Bir şeyler öğrenmesi için ona zaman ayırın ve yardımcı olun. Birlikte kitap okumak, kütüphanede vakit geçirmek ya da birlikte yemek yapmak gibi basit aktiviteler bile çok faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun yapması gereken şeyler sadece ders çalışmak ya da ödev yapmak değil, yeni şeyler keşfetmek ve denemek, parka gitmek, vs. gibi aktiviteleri de içerir. Birlikte yaşayacağınızın tüm bu güzel deneyimlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Bu aktivitelerin arasına da 10 dakikalık matematik seansları serpiştirebilirsiniz. Sadece 10 dakikada, çocuğunuzun öğrendiği şeyleri tekrar etmesine yardımcı olabilirsiniz.

köpükle oynayan baba ve kız

Burada, sadece çocuğunuzla birlikte olup her gün matematik çalışmaktan bahsetmiyoruz. Programı istediğiniz gibi esnetebilirsiniz. Örneğin, bir gün akşam yemeğinden sonra ders çalışın, başka bir gün ise havuza gitmeden önce biraz çalışın. Havuzdayken de biraz kitap okuyabilirsiniz.

Pedagoji uzmanlarına göre aklınızda tutmanız gereken en önemli şey, çocukların kolay kolay sıkılmayacağıdır. Örneğin, çocuğunuz tüm gün televizyon seyretse de sıkılmayabilir. Bu yüzden, yaz aylarını iyi değerlendirmeli ve çocuğunuza vakit ayırarak onun bir şeyler öğrenmesini kolaylaştırmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Çocukların Yaz Tatili Nasıl Planlanmalı?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukların Yaz Tatili Nasıl Planlanmalı?

Bu yazımızda çalışan ebeveynlerin karşılaştığı zorluklardan biri olan, çocuklar için yaz tatili planı yapma problemine ışık tutuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Seth Gershenson. (2013). Do Summer Time-Use Gaps Vary by Socioeconomic Status? American Educational Research Journal.
  • G. D. Borman & M. Boulay. (2004). Summer learning: Research, policies, and programs. Routledge.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.