Çocuklarınızla Gurur Duyduğunuzu Nasıl İfade Edersiniz?

Tüm ebeveynler, çocuklarını gelecekte başarılı yetişkinler olabilmeleri niyetiyle eğitir. Bununla birlikte, bireysel özellikleri, çabaları ve hayata karşı tutumları nedeniyle çocuklarınızla gurur duyduğunuzu onlara ifade etmeniz önemlidir.
Çocuklarınızla Gurur Duyduğunuzu Nasıl İfade Edersiniz?

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2020

Ebeveyn olmak, hayattaki en güzel ve ödüllendirici deneyimlerden biridir. Zaman geçtikçe ve çocuklar büyüdükçe, çocuklarıyla gurur duymak ebeveynler için harika bir duygudur.

Bununla birlikte bazen çocuklarınıza onlarla gurur duyduğunuzu nasıl söyleyeceğinizi bulmakta zorlanabilirsiniz. Sonuç olarak, bu size çözülmesi zor bir denklem sunabilir.

Övgüyü çok az ifade etmek çocukları olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, çok fazla iltifat da kibirli olmaya yol açabilir. Çocuklarımızı övmek ve onlarla gurur duyduğumuzu ifade etmek söz konusu olduğunda, doğru dengeyi ve yaklaşımı bulmak bazen karmaşık olabilir.

Bu nedenle, çocuklarınızla gurur duyduğunuzu ifade etmek için doğru yaklaşımı bulmanıza yardımcı olacak ipuçlarını bu yazımızda sizinle paylaşacağız.

Çocuğunuzla gurur duyduğunuzu ifade etmek

Çocuklarınızla gurur duymanın onların olağanüstü ya da özel bir şey başarmasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Gururunuzun kaynağı, bir ebeveyn olarak verdiğiniz emeğin yıllar içinde meyvelerini toplamaktır.

Çocuğunuzun kendi kendine yetebildiğini ve olgunlaşmaya başladığını görmek, bu rahatlatıcı duyguyu da beraberinde getirir. Çocukların hayatında başardığı veya yaptığı iyi şeyleri fark etmek ve bunları övmek, onlarla gurur duyduğunuzun bir göstergesidir.

Ebeveynler olarak, çocuklarınıza başarılı olmak ve önlerine çıkan zorlukların üstesinden gelmek için ihtiyaç duydukları araçları sağlamak amacıyla yorulmadan ve büyük bir özenle çalışıyorsunuz. Bu nedenle, bu tatmin ve gurur durumuna ulaşmak bir ebeveyn için hiç kuşkusuz büyülü bir andır.

çocuklarınızla gurur duyun

Gururlu ebeveyn, daha mutlu çocuk

Ebeveyn gurur ve aşırı rekabetçilik arasında bir denge bulmak için, çocuklarının güçlü yönlerini onlarla paylaşmalıdır. Böylece her gün elde edilen başarılar bir motivasyon kaynağı olabilir.

“Övgüyü çok az ifade etmek çocukları olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, çok fazla iltifat da kibirli olmaya yol açabilir.”

Çocuklarınızla gurur duymak ve onları yapacaklarında cesaretlendirmek, öz saygı üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir. İyimser olmak, çocukları daha iyisini yapmaya ve hedeflerine ulaşmaya motive eder.

Çocuklarınızın ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için, onlara minnettarlığınızı göstermeli ve zayıf yönlerini ve güçlü yanlarını dikkate alarak eylemlerini planlamaları ve ilerlemeleri gerektiğini vurgulamalısınız.

Çocuklarınıza onlarla gurur duyduğunuzu nasıl gösterebilirsiniz?

Çocuklarınıza onlarla ne kadar gurur duyduğunuzu göstermek bazen zor olsa da, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir:

 • Çocuklarınızı önemli başarıları için övün.
 • Sonuçtan çok süreci alkışlayın.
 • Belirli bir başarıya ulaşmak için aşmak zorunda kaldıkları engelleri hatırlayın.
 • Yeteneklerine güvendiğinizi ve minnettar olduğunuzu ifade edin.
 • Gurur duyduğunuzu belirli bir bağlamda ifade edin ancak aşırıya kaçmayın.
 • Çocuklarınız bir şeyi başarmaya yaklaştıklarında daha çok övün. Bu nedenle doğru anı seçmek önemlidir.
 • Diğer çocukların başarılarına odaklanmak sizin için kolay olabilir. Ancak karşılaştırma yapmaktan kaçının.

Her çocuğun duyması gereken cümleler

Çocuklar temelde iki temel yoldan öğrenirler; ebeveynlerini gözlemleyerek ve ebeveynlerinin sözlerini dinleyerek. Çocuklarınıza söylemeniz gereken en iyi kelimelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

“Seninle gurur duyuyorum”

Çocuklarınızla gurur duyuyorsanız ve bunu onlara söylemek istiyorsanız, ancak gerçek ve samimi kelimelerin onlar için gerçekten bir anlam ifade edeceğini unutmayın. Şüphesiz, her çocuğunuz sizi gururlandıracak bir şeyler yapıyordur.

“… konusunda çok başarılısın”

Kesinlikle her çocuğun iyi olduğu bir konu vardır. Çocuğunuzun özel bir yeteneği olduğunu gözlemliyorsanız, bunu fark etmeniz önemli olacaktır. Okulda iyi notlar almalarını istiyorsanız, çocuklarınızın eğitimine  katkıda  bulunmalısınız.

annesiyle ödev yapan çocuk

“Çok özel birisin”

Bu sözlerle, çocuğunuzun geleceğe iyimser bakacağı bir vizyona sahip olmasını sağlarsınız. Çocuğunuzu geleceğe saklamak için onun gençlik dönemini beklemenize gerek yoktur. Büyüdüklerinde nasıl biri olmak istediklerini belirlemeleri için onlarla bu konuları küçük yaşlarda konuşmaya başlayın.

Son olarak, ilerlemelerini olumlu bir şekilde değerlendiren ebeveyne sahip çocukların kendilerine daha fazla güvendiğini ve mutlu olduğunu unutmayın.

Ayrıca bir ebeveynin asıl gurur kaynağı, çocuklarının başkalarından üstün olması değil, onları mutlu bireyler olarak yetiştirmektir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Düşük Öz Saygının Belirtileri
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Düşük Öz Saygının Belirtileri

Düşük öz saygının çocukların gelişimi açısından olumsuz etkileri vardır. Çocuklarda uygunsuz davranışlar gelişimine sebep olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
 • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
 • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
 • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
 • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.