Çocuklukta Gelişim Odaklı Zihin

30 Kasım 2019
Gelişim odaklı zihin bize istediğimiz şey için çaba göstermeyi ve yaşamın engellerine ve zorluklarına rağmen daha iyi olmak için çalışmamızı öğretir

Bizimki kadar rekabetçi bir toplumda, hayatınızla ilgili hüsran hissedebilirsiniz. Fakat vazgeçmek ya da asla başarılı olamayacağınızı düşünmenin gelişim odaklı zihin yapısında yeri yoktur. Bu oldukça yeni bir kavramdır, kendinize güvenmek ve yeteneklerinizin gelişeceğine ve iyileşeceğine inanmak anlamına gelir.

“Bundan ne öğrenebilirim? Bir dahaki sefere bu durumda olduğumda ne yapacağım? ”

–Carol Dweck–

çocuğuna yardım eden anne

Gelişim odaklı zihin nedir?

Yeteneğin doğuştan geldiğine ve yeteneklerinizin geliştiremeyeceğiniz bir şey olduğuna inanıyorsanız, bu sabit bir zihniyettir. Ancak, kabiliyet ve becerilerinizi ve bununla birlikte yeteneklerini de geliştirebileceğinize inanıyorsanız, gelişim odaklı zihin yapısına sahipsiniz demektir.

30 yıllık çalışmaları sonunda, Stanford Üniversitesi’nden psikolog Carol Dweck, bu konsepti geliştirdi.

Bu zihinlere sahip insanlar, sıkı çalışma ve özveriyle yeni beceriler edinebileceklerine ve yeteneklerini geliştirebileceklerine inanmaktadır. Dweck’e göre, beyinlerimiz ve yeteneklerimiz sadece bir başlangıç noktasıdır. Bu vizyon, yaşamda daha iyi olmak için gerekli olan öğrenme arzusunu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

gelişim odaklı olmayan zihin

Bizi nasıl etkiler?

Gelişim odaklı zihni öğretmek, eğitim, iş, spor vb. gibi birçok açıdan hayatımızdaki verimliliği motive etmek demektir.

Gelişim odaklı zihinlere sahip çocuklar eleştiriyi kabul etmeyi öğreneceklerdir. Bu tutum onların deneyimlerden ders almalarına ve eksikliklerini geliştirmelerine yardımcı olacak stratejiler üretmelerine yardımcı olacaktır. Hata yapsalar bile, sıkı bir çalışma ile daha iyi olmanın bir yolunu bulabileceklerini bilirler.

Gelişim odaklı zihin yaratmanın 4 basit yolu

  • Çocuğunuza zorluklarla yüzleşmeyi ve onlardan kaçınmamayı öğretin. Başarısız olabileceklerini anlamalarına yardımcı olun, ancak tekrar denemek zorundalar. Eğer bir sınıf arkadaşıyla problem yaşıyorsa, o sınıf arkadaşıyla bir konuşma yapmasını sağlayın, bunu ihmal etmesine izin vermeyin.
  • Israrcı olmaları için onları teşvik edin. Gelişim odaklı zihniyete sahip olan bir kişi kolay pes etmez. Örneğin, çocuğunuzun matematiği anlamada problemi varsa, bunun onun suçu olmadığını ve matematiğin çok çaba gerektiren bir konu olduğunu bilmesini sağlayın.
  • Ona eleştiriyi kendi avantajına kullanmayı öğretin. Zihniyeti sabit olan biri, yapıcı olsa bile eleştiriyi görmezden gelme eğilimindedir. Çocuğunuzun eleştirilerden öğrenmesine ve eleştiriyi faydalı hale getirmesine yardımcı olun.
  • Çocuklarınızı diğer insanların başarısından ilham almaya teşvik edin. Başkalarının başarısından ötürü tehdit altında hissetmek yerine, onlardan ilham almalarına yardımcı olun.

“Oluyor olmak, olmuş olmaktan daha iyidir.”

–Carol Dweck–

gelişim odaklı zihne sahip kız

Carol Dweck, herkesin her iki zihniyete sahip olduğunu belirtir- ikisi arasında ileri geri gidebiliriz. Becerileriniz ve yetenekleriniz hakkında genellikle kendinizden emin olsanız bile, zaman zaman yetersiz hissetmeniz mümkündür. Bu yaygındır.

Bu nedenle, çocuklara gelişim odaklı zihniyete sahip olmanın yararlarını benimsemelerini öğretmek önemlidir. Bu yolla, yavaş yavaş, hayatın zorluklarının öğrenme sürecinin ve genel olarak büyümenin bir parçası olduğunu anlamaya başlayacaklar.

  • Dweck, C.S. (2016). Mindset. La actitud del éxito. Sirio. España.