“Ceza” Köşesine Alternatif Bir ”Bağlantı” Köşesi

“Ceza” Köşesine Alternatif Bir ”Bağlantı” Köşesi

Son Güncelleme: 10 Aralık, 2018

Bugün, çocuklarınızı bir “ceza köşesine” göndermenin alternatifi olarak onları bir “bağlantı köşesine” göndermekten bahsetmek istiyoruz. Süper Dadı Programı sayesinde öğrendiğimiz, çocuğunuzu bir sandalyeye ya da bir köşeye oturtma tekniği hakkında konuşacağız.

Elbette bir çocuğu bir köşeye veya “yaramazlık sandalyesine” göndermek yeni bir fikir değildir. Ancak bu popüler şov programından önce, teknik yalnızca bir ceza yöntemi olarak kullanılıyordu. Fikrin çıkış kaynağı çocuğu, yaptığı yanlış bir şey için cezalandırmak idi.

Açıkçası, daha sadece bir – iki yaşında olan bir çocukta bunun çok derin bir yansıması olmayacaktır. Küçük bir çocuğu “ceza köşesine” gönderdiğinizde, sadece yanlış bir şey yaptığını ve ebeveynlerinin onu yakınlarında istemediğini anlayacaktır. Tabii ki, bu ebeveynlerin istediği sonuç değildir.

Çocuğunuz, yanlış bir şey yaptığı için ebeveynlerinin onu sevmediği fikrine bile kapılabilir. İzolasyonu bir ceza biçimi olarak kullandığımızda, onu koşullu olarak sevdiğimizi, ona yalnızca iyi davrandığında seni seviyorum mesajını göndermiş oluruz. Çocuklar bu mesajı aldıklarında, güvensizlik duygusuna sahip olurlar.

Çocukların hâlâ eylemlerini nasıl kontrol edeceklerini öğrenme sürecinde olduklarını akılda tutmak önemlidir. Bu özellikle küçük çocuklar söz konusu olduğunda geçerlidir.

Bu nedenle, onları cezalandırdığınızda, onları gerçekten kontrol edemedikleri bir şey için cezalandırmış olursunuz. Ve beraberinde çocuğunuzun, hayal kırıklığı yaşamasını sağlarsınız. Çocuğunuz, yaptığı davranışa odaklanmak yerine, dikkatini sizin tepkinize odaklar.

Eğer ceza köşesi çalışıyorsa, bunun nedeni çocuğunuzun sizin sevginizi ve onayınızı diğer her şeyden daha fazla istemesidir. Ve tabii ki, çocuğunuzun eylemleri üzerinde bir miktar kontrole sahip olduğu için. Yoksa, ceza köşesi hiçbir şekilde çalışmayacaktır.

tek başına çocuk

Bağlantı köşesi

Bağlantı köşesinin, bir çocuğun kontrolünü yeniden kazandırması ve içinde bulunduğu durumdan çıkarması gerektiğine inanılır. Yani, “ceza köşesi” ile aynı amacı taşır. Bununla birlikte, bağlantı köşesinin ondan farkı, çocuğunuzun bir ebeveyn veya başka bir güvenilir yetişkin tarafından eşlik edilerek oturtulmasıdır.

Bağlantı köşesi, Montessori felsefesine ait popüler bir araç olan “barış masasına” benzer bir yöntemdir. Bununla birlikte, barış masası çocuğun gönüllü olarak ziyaret ettiği bir yerdir. Dahası, çocuk kendisine eşlik edilmesini isteyip istemediğine kendisi karar verebilir.

Bağlantı köşesine gelince, genellikle eşlik edilmeyi belirleyen kişi çocuk değil, yetişkindir.

oyun oynayan çocuklar

Diğer bir fark, barış masasının, adından da anlaşılacağı üzere, genellikle masa gibi fiziksel bir alan olmasıdır. Ayrıca ev içinde sakin bir yerde bulunan bir kutu veya bir tezgah olabilir. Bununla birlikte, “bağlantı köşesi” belirli bir noktayı işaret etmez.

Bu ismin arkasındaki amaç, onu ceza köşesi ile karıştırmamaktır. Ancak “bağlantı köşesi” fikrinin gerçek bir fiziksel yerle ilgisi yoktur.

Bağlantı köşesi; bir sandalye, bir yatak, arka bahçeniz veya o zamanda uygun bulduğunuz herhangi başka bir yer olabilir. Bağlantı köşesi, hem sizin, hem çocuğunuzun, sakin olmanıza yardımcı olacak bir aktivite gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir yer olabilir.

Bağlantı köşesinde ne tür aktiviteler yapılabilir?

Çocuğunuzun, kendi kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olan bir etkinlik olduğu sürece, birçok farklı şey düşünülebillir.

Çocuğunuza hikayeler anlatmak, çizim yapmak, kâğıtlar kesmek, zıplamak, bağırmak, hızlıca koşmak, derin derin nefes almak, ağaçlardaki yapraklara bakmak, karnınıza bakmak ve nefes aldığınızda içe çekildiğini görmek, çocuğunuza kalp sesinizi dinletmek, su içmek, bir şeyler yemek vb. önerilebilir.

Gördüğünüz gibi seçenekler çok çeşitlidir.

Çocuğunuz sakinleştiğinde, kendi kontrolünü yeniden kazandığını gördüğünüz zaman, artık neler olup bittiği ve yaptığı yanlış şey hakkında onunla konuşabilirsiniz. Suçlama veya mağduriyet belirtmeden, nötr bir dil kullanmaya özen gösterin.

Gelecekte bu gibi durumlarda, nasıl bir şekilde davranması gerektiği hakkında konuşabilirsiniz. Çocuğunuzun, eğer mümkünse, yaptığı şeyi düzeltmek için değişik yollar önermesine izin verebilirsiniz.

Bu seçenek neden ceza köşesinden daha iyidir?

Her şeyden önce bu yöntem, çocuğun güvendiği yetişkinlerden tecrit edilmesine ya da onlardan ayrılmasına dayanmıyor. İkincisi, çocuğunuzun duygularını kontrol etmesine ve davranışlarını düşünmesine yardımcı olan bazı araçlar sağlıyor. Ve tüm bunları; annesi, babası ya da başka güvenilen bir yetişkin tarafından korunup gözetilirken yapıyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.