Hamilelikte Kasık Biti: Bilmeniz Gerekenler

22 Ekim 2019
Hamilelik sırasında kasık bitinin neden olabileceği rahatsızlığın ötesinde, asıl sorun tedavidir. Bugün onların varlığına nasıl tepki vereceğimize bakacağız.

Kasık biti, hem erkek hem de kadınların genital bölgesini enfekte eden mikroskobik böceklerdir. Özellikle kadınlarda, hamilelik ve kasık biti oldukça rahatsız edici bir kombinasyon olabilir. Ancak, neyse ki, anne ve bebek için ciddi sonuçları yoktur.

Kasık biti hastalığından sorumlu olan böceğin bilimsel adı Pthirus pubis’tir. Bu ektoparazitik bir böcektir, yani konağın yüzeyinde yaşadığı ve 1-2 milimetre uzunluğunda olduğu anlamına gelir. Dairesel, düz ve sarımsı renklidir.

Kasık biti bir erkeğin veya kadının genital bölgesini enfekte ettiğinde, böcek phthiriasis olarak da bilinen bir istilaya neden olur. Birçok insanın bilmediği şey kasık bölgesine özel olmadıklarıdır.

Kasık bitleri ayrıca bir kişinin saçını, kaşlarını, kirpiklerini, koltuk altı kılı ve vücut kıllarını da etkileyebilir. Genellikle tüylerin köklerine yapışan küçük beyaz noktalar şeklinde görünen yumurtalar bırakırlar. Altı ila sekiz gün arasında bir kuluçka süreleri vardır.

Kasık biti nasıl yayılır?

Kasık biti ve hamilelik arasındaki ilişkiye odaklanmadan önce, hangi koşulların istilayı daha muhtemel hale getirebileceğini netleştirmeliyiz. Kasık bitlerinin yayıldığı yollar aşağıdadır:

  • Cinsel temas: Birden fazla kişiyle cinsel ilişkide bulunan bireyler, bu istilaya maruz kalmaya daha fazla eğilimlidir.
  • Taşıyıcı ile temas halinde olan giysileri, havluları, çarşafları veya hijyenik materyalleri (banyo süngeri gibi) kullanmak.

Semptomlar

Bu böceğin özelliklerinden biri çok yavaş hareket etmesidir. Bu böcek günde yaklaşık 10 santimetre ilerler. Ancak, bu onların çoğalmasını engellemez. Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kasık biti vakası vardır.

kasık biti yaşayan kadın

Bir kasık biti istilasını nasıl tespit edebilirsiniz? En sık görülen semptomlardan bazıları şunlardır:

  • Kaşıntı: Bu böcekler, konakçılarından kan emdiğinde, kaşıntı yaratırlar. Bunu günde 50 kez yaparlar ve konaklarının yoğun ve neredeyse sabit bir kaşıntı yaşamasına neden olurlar.
  • Sekonder bakteriyel enfeksiyon: Genel olarak, bu enfeksiyon, bir kişinin kendisini kaşımasının bir sonucudur.
  • Lekeli iç çamaşırı: Bu lekeler, böceklerin konağın cildinde bıraktıkları kandan kaynaklanır.

Ancak, tüm insanlar aynı semptomlara aynı şiddetle maruz kalmazlar. Aslında, birçoğu paraziti farkında olmadan taşır, bu da başkalarına istemsiz bir şekilde bulaşmasına neden olabilir.

Hamilelikte kasık biti: Anne ve bebek için risk var mı?

Hamilelik ile kasık biti arasındaki olası ilişki, bu paraziti taşıyan birçok hamile anneyi endişelendiren bir şeydir. Bugüne kadar, annelerin veya bebeklerin sağlığı için olumsuz sonuçlara neden olan kayıtlı bir vaka yoktur.

Aynı şekilde, hamileyken herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir doktorla konuşmanız çok önemlidir.

Geçmişte kullanmış olabileceğiniz, kasık bitleri için topikal kremlerini kullanmadan önce bile doktorunuza danışmalısınız. Bunun nedeni çoğu hamile kadınlar için endike olmamasıdır. Bu nedenle, bebeğinizin refahını ve gelişimini riske atabilirler.

Aynı şekilde, kasık biti tedavisi için bazı ilaçlar gebelik veya emzirme döneminde önerilmez. Anneler, yedikleri şeyler ve vücutlarına uyguladıkları şeyler konusunda farkında olmalı ve son derece dikkatli olmalıdır.

“Birçok topikal krem hamile kadınlar için uygun değildir. Bu nedenle, bebeğinizin refahını ve gelişimini riske atabilirler.”

Cinsel yolla bulaşan hastalık olasılığını elemek

Hamilelik sırasında annelerin olası hastalıkları elemek için bir dizi kapsamlı teste tabi tutulması hayati öneme sahiptir. Bunlar arasında HIV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar vardır.

Bir annenin hamileliği sırasında kasık biti ortaya çıkarsa, bu daha da önemlidir. Bunun nedeni kasık bitlerinin cinsel yolla da bulaşabilmesidir. Ayrıca, gebelik sırasında cinsel partnerini değiştiren annelerin de bu testten geçmesi önerilir.

gömlekli hamile kadın

Bazı tedbirler

Kadınların hamilelik sırasında kasık biti istilası yaşarsa endişelenmeleri anlaşılır bir durumdur. Ancak gerçek şu ki, bunu önlemek için pek bir şey yapılamaz. Prezervatif gibi doğum kontrol yöntemleri cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı çok etkilidir, ancak kasık bitlerine karşı etkili değildir.

Yapabileceğiniz en iyi şey, partnerinizin kasık bitine sahip olmadığından ve cinsel ilişki kurmadan önce semptomları yaşamadığından emin olmaktır. Ayrıca, çarşaflarınızı sıcak suyla yıkadığınızdan emin olun, çünkü böcekler bu ısılarda hayatta kalamaz.

Buna rağmen, hamilelik sırasında kasık biti hamile anneleri ve gelişmekte olan bebeklerini riske sokmaz. Ancak bu süre zarfında tedavisi zor olabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, hamilelik sırasında ilaç almak veya topikal krem uygulamak konusunda çok dikkatli olmalısınız. Olası semptomlara dikkat edin ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.