Hamilelik Sırasında Dispne (Nefes Darlığı): Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik Sırasında Dispne (Nefes Darlığı): Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2018

Hamilelik sırasında dispne anne adaylarının yaşadığı yaygın bir rahatsızlıktır ve nefes alma zorluğu demektir. Hamilelik sırasında vücutta meydana gelen değişikliklerin ve komplikasyonların sonucudur. Nefes darlığı olarak da bilinen dispne, esas olarak kardiyovasküler sistem ve solunum sistemi ile ilişkilidir.

Hamilelik sırasında solunum güçlüğü, bebeğin büyümesi, hormonların etkisi ve solunum sisteminin modifikasyonu ile açıklanabilir.

Tüm bu faktörlerin kombinasyonu, anne adaylarının çoğu için gerçekten rahatsız edici olabilir, çünkü hamile kadınların yarısından fazlası eninde sonunda nefes alma güçlüğü çekecektir.

Hamilelik sırasında dispne genellikle bir aktivite sırasında ya da uzun süre dinlenirken yaşanır.

İki tip dispne vardır: akut ve kronik. Akut dispne söz konusu olduğunda nefes darlığı birkaç hafta sürerken, kronik nefes darlığı bir aydan fazla sürebilir.

Neyse ki, bu rahatsızlık bebek için tehlikeli değildir ve bazı egzersizler geçici de olsa biraz rahatlama sağlayabilir.

Üçüncü üç aylık dönemde daha sık görülür

Yukarıda belirtildiği gibi dispne nefes darlığına neden olur, çünkü uterus diyaframa baskı uygular ve solunum problemlerine neden olur.

Komplikasyonlar ağırlaşır ve gebeliğin üçüncü trimesterinde nefes darlığı daha sık görülür.

Bu süre boyunca ve hatta hamileliğin ikinci trimesterinde, rahim boşluğunun büyümesi nedeniyle uterus boşluğu genişler. Bu nedenle, kadınların daha sık nefes darlığı yaşaması muhtemeldir.

Şişmanlık hissi dokuz ay, anne olma sevinci ise sonsuza kadar sürer.

-Nikki Dalton-

Hamilelik sırasında yaygın dispne semptomları

Hamilelik sırasında yaygın dispne belirtileri şunlardır:

  • Nefes darlığı
  • Vücut zayıflığı
  • Yorgunluk
  • Tırnak ve ciltte mavimsi renk değişikliği
  • Huzursuzluk
  • Anormal solunum şekli
  • Kalp atış hızında artış
hamilelikte nefes darlığı


Hamilelik sırasında dispne tedavisi için ipuçları

Hamilelik sırasında dispne yani nefes darlığını rahatlatmak için kullanılabilecek bazı yöntemler şunlardır:

1. Yorucu aktivitelerden kaçının

İlk tavsiyemiz hamilelik sırasında rahatlamaya çalışmaktır. İşiniz ya da ev işleri için fazla çaba sarf etmemelisiniz, çünkü bu nefes darlığını daha da kötüleştirebilir.

Sık sık ara vermek vücudunuzun iyileşmesine ve daha rahat etmesine izin verecektir. Bu sayede dokuz aylık hamilelik süresi boyunca solunum problemlerinizi iyileştirmeniz mümkün olur.

2. Pratik nefes egzersizleri

Solunum egzersizleri nefes darlığı ile mücadele etme ve dispne semptomlarını rahatlatmanın en iyi yollarından biridir. Bu egzersizler akciğer kapasitenizi artırmanıza ve sonuç olarak daha iyi nefes almanıza yardımcı olacaktır.

3. Duruşunuzu düzeltin

İyi vücut duruşu dispneyi azaltmada çok yararlıdır. Otururken omuzlarınızı geri tutmalısınız.

Bu pozisyon, akciğerlerin genişlemesi için yeterli alan sağlayacaktır. Uyurken, sırtınızın arkasına daha fazla yastık koyarak vücudunuzu yükseltmeye çalışın.

4. Pozisyon değiştirin

Belirli bir pozisyonda nefes nefese kalır ve rahatsızlık hissederseniz, daha rahat bir pozisyon bulmaya çalışın. Bu daha kolay nefes almanıza yardımcı olacaktır.

5. Aerobik egzersizler

Son olarak, hamilelik boyunca hafif aerobik egzersizler yapmak her zaman iyidir.Genellikle, hamilelik döneminde fit olmamak,solunum zorluğunuzu artırabilir. Ayrıca bebeğin karnınızda büyüyebilmesi için de oksijene ihtiyacınız vardır.

hamilelikte dispne

Dolayısıyla, doktorunuza danışmanız ve sizi formda tutmak için bazı temel aerobik egzersizler öğrenmeniz gerekir. Bu egzersizler ayrıca kalp ve solunum sisteminin işleyişini sorunsuz bir şekilde sürdürmesine yardımcı olur.

Hamilelik sırasında nefes darlığı yaşanması yaygındır ve yukarıdaki önlemler nefes darlığının tedavi ve kontrol edilmesine yardımcı olacaktır.

Baş dönmesi, uzun süreli solunum problemleri, aşırı yorgunluk veya şiddetli göğüs ağrısı gibi ciddi semptomlar geçirmeniz durumunda, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Solunum güçlüğünüzü kontrol edemezseniz, oksijen eksikliği hem size hem de gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilir.

Sonuç olarak, endişe verici belirtileri dikkate alarak dispnenin etkili biçimde tedavi edilmesi için önlemler almak son derece önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.