Adet Sancınızı Azaltmaya Yardım Edecek İpuçları

Menstrüasyonun neden olduğu rahatsızlıktan kurtulmanın birçok basit yolu vardır. Bugünün makalesinde paylaşacağımız önerileri not edin.
Adet Sancınızı Azaltmaya Yardım Edecek İpuçları

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2020

Ayın o zamanı geldiğinde, bazı rahatsızlıklar kaçınılmaz olabilir. Genel olarak, ağrı yoğunluğu hafiften orta dereceye kadar değiştiğinde, adet ağrınızı belirli basit eylemlerle azaltabilirsiniz.

Bu rahatsızlığın, her zamanki gibi aynı enerjiyle belirli faaliyetleri gerçekleştirmemizi engellemesi normaldir. Ancak bu daha iyi hissedene kadar hiçbir şey yapmamamız gerektiği anlamına gelmez.

Aksine, bazı faaliyetlere katılmak tavsiye edilir. Tabii ki, anahtar bu faaliyetleri istikrarlı ve telaşsız bir tempoda yapmaktır.

Adet sırasında neden ağrı çekiyoruz?

Menstrüasyon alt karın, sırt, göğüs ve başımızda ağrıya neden olur. Bazı durumlarda, bu ağrı bacaklarımız gibi vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Özetle, adet ağrısından kaynaklanan genel rahatsızlık oldukça rahatsız edici olabilir.

adet ağrısı çeken kadın

Peki, adet sırasında neden ağrı çekiyoruz? Adet dönemimiz ağrılıdır, çünkü her ay vücudumuz döllenmemiş yumurta dokusunu ortadan kaldırıyor. Bu süreçte, rahim kasılmalarını içerebilecek bir dizi hormonal değişiklik gerçekleşir.

Vücudumuzun adet dönemi boyunca en çok salgıladığı hormonlardan biri prostaglandindir. Bu hormon yukarıda bahsettiğimiz dokunun atılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur, ancak aynı zamanda rahim kasılmaları ürettiği için kadınların acı çekmesine neden olur.

Ağrı, adet kanaması üreten prostaglandin ve araşidonik asit salgılanmasına yanıt olarak rahim kasılmaları nedeniyle oluşur.

Menstrüel ağrıyı süresine ve yoğunluğuna göre tanımlayan iki kategori vardır: birincil veya ikincil dismenore. Bir jinekolog, fiziksel bir değerlendirmeye dayanarak durumun hangisi olduğunu belirleyebilir.

Adet Sancınızı Azaltmaya Yardım Edecek İpuçları

Ağrı sizi aktivite yapmaktan uzak tutmadıkça, adet ağrınızı azaltmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı eylemler vardır.

Genel olarak, düzenli bir şekilde ve sabırla uygulandığında rahatlamaya yardımcı olan küçük önlemlerden oluşur.

1. Yürüme veya düşük etkili egzersizler

Adet dönemlerimizin genellikle bizi yavaşlamaya ve belirli faaliyetlerden kaçınmaya davet ettiği doğrudur. Bununla birlikte, ağrı varsa, o zaman tempolu bir yürüyüşe çıkmak – yaklaşık 20 veya 30 dakika – harika bir fikirdir. Bu, rahim kasılmalarının yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur ve orta ila uzun süreli rahatlama sağlar.

Aynı şekilde, yürümeyi düşük etkili egzersizlerle birleştirebilirsiniz. Örneğin, yoga veya bazı pilates egzersizlerini deneyebilirsiniz.

yürüyüş yapan insanlar

2. Bacaklarınızı kaldırın

Sizi şaşırtabilecek bir şey olsa da, bacaklarınızı 10 dakikalık bir süre için yükseltmek, adet ağrısının giderilmesine büyük katkıda bulunabilir. Çünkü bacaklarınızı kaldırmak kan akışınızı iyileştirir, bu da ağrının kesilmesine neden olur. Bacaklarınızı biraz yükseltmek, dinlenmek ve sonra tekrar yapmak en iyisidir.

3. Isıtıcı yastık

Isı, kasılı kaslarınızın yavaş yavaş gevşemesine ve dolaşımınızı iyileştirmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle, ısıtıcı yastıklar veya sıcak kompres kullanmak adet ağrınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, ısının vazodilatör etkisi vardır.

Karın bölgesindeki rahatlatıcı masajla ısı uygulamasının birleştirilmesinin de mükemmel ağrı rahatlaması sağlayacağına dikkat çekmek gerekir.

Masajlar, bölgeye çok hafif baskı uygulayan yavaş, dairesel hareketlerden oluşmalıdır. Bu hareketler gerçek rahatlama sağlamak için 10 ila 15 dakika boyunca sabit olmalıdır. Eğer ısıtıcı yastık uygulamak yerine ılık bir duş veya banyo yapmaya karar verirseniz, aynı etkiyi elde edersiniz.

4. Sıcak bir içecek

Sıcaklığın etkilerinden yararlanmanın bir başka yolu, sıcak bir içecek içmekten geçer. Genel olarak, papatya, tarçın, zencefil veya nane gibi doğal infüzyonları tercih etmek en iyisidir.

Tüm bu infüzyonlar zararsızdır ve tutulan sıvıların salınmasına yardımcı oldukları için önemli bir rahatlama sağlar. Küçük yudumlar alarak onları sakince içmek en iyisidir.

Bol sıvı tüketmek sıvıların birikmesini önler ve bu da adet ağrısının azalmasına katkıda bulunur.

5. Gıdalarınızı iyi seçin

Yavaş yavaş içmenin iyi olduğu gibi, ne yediğinize dikkat etmek de önemlidir. Doyurucu malzemelerle büyük yemekler hazırlarsanız, sindirim daha yavaş ve daha zor olacaktır. Sonuç olarak, rahatsızlığınızda bir artış yaşayabilirsiniz.

Öğünlerinizi daha küçük ve daha hafif yemekler olarak güne yaymak en iyisidir. Enerji sunan ve kendinizi ağır hissetmenize neden olmayacak yiyecekleri seçin.

Aynı zamanda, tatlı krizleri yaşamak normal olsa da, şeker alımınızı sınırlandırmalısınız. Aşırıya kaçmanın yalnızca adet ağrınızı artıracağını unutmayın.

sebze meyve smoothie

6. Uyarıcılardan kaçının

Kafein ve tein, katekolamin (stres hormonu) düzeylerimizi artıran maddelerdir. Buna karşılık, adet ağrısına da önemli ölçüde katkıda bulunurlar. Bu nedenle, bu uyarıcıların alımını minimumda tutmak veya bu uyarıcıları hiç almamak en iyisidir.

Ne zaman doktora görünmeli?

İmkanlarınız dahilindeki tüm önlemleri aldıktan sonra ve hala adet ağrınızı azaltamazsanız, bir doktora görünmeniz önemlidir. Tanı ve uygun tedavinin uzun vadede birçok sorunu önlemenize yardımcı olacağını unutmayın.

Aynı zamanda, alt karın bölgesinde menstrüasyon dışında farklı anlarda ve diğer semptomlarla ağrı yaşarsanız, bu vücudunuzda başka bir şeyin devam ettiğinin bir işareti olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.