Çocuklarda İntususepsiyon: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

İntestinal invajinasyon (intususepsiyon), çocuklarda en sık görülen vajinal tıkanıklık şeklidir. Olumlu bir klinik sonuç elde etmek için, bu durumun zamanında tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bu konuda bilgi sahibi olmak, erken harekete geçmenize yardımcı olabilir.
Çocuklarda İntususepsiyon: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 23 Haziran, 2019

İntestinal invajinasyon olarak da bilinen intususepsiyon, 3 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkan bir durumdur. Bağırsak tıkanması ile karakterizedir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu tıkanıklık, bağırsakların bir kısmının kendi içine katlandığı durumlarda görülür.

Bu durumu ifade etmek için kullanılan başka bir terimse, dokunun katlanma biçiminden dolayı “teleskop etkisi”dir. Genellikle kalın bağırsakta, ince bağırsakta veya bu iki organ arasındaki bölümde görülür.

Erken tedavi, komplikasyonları önlemede anahtardır. Bu nedenle, bu konu hakkında bilgi edinmek her şeyi değiştirebilir.

İntestinal invajinasyon belirtileri

Çocuklarda intestinal invajinasyonun ilk belirtileri ani ve yüksek sesli ağlamadır. Ağrı ilk başlarda aralıklı mide krampları şeklinde görülebilir. Kramp her seferinde daha da acı verici bir hale gelir ve her seferinde daha uzun sürer.

Belirtiler bir vakadan diğerine değişebilse de, bu durumda en sık görülen belirtiler şunlardır:

  • Dizlerin bükülmesi: Çocuk ağlarken dizlerini göğsüne doğru çeker.
  • Reçel veya jelatine benzeyen mukus kıvamında kanlı dışkı.
  • Ateş, uyuşukluk, solgunluk, safralı kusma, su kaybı, terleme vb.
  • Bazı durumlarda karın bölgesinde bir şişlik veya şişkinlik görülebilir.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, çocuğunuzu ayrıntılı inceleme için bir acil servise veya çocuk doktoruna götürmelisiniz. Yapılacak tetkikler muhtemelen bir röntgen, hava lavmanı veya kontrastlı ultrasonu içerecektir. 24 saat içerisinde yapılan tedavi genellikle olumlu sonuçlar verir.

ağlayan bebek

Çocuklarda invajinasyonu tedavi etmenin farklı yolları

Doktor, çocuğunuzun durumunu değerlendirdikten sonra tedavi sürecine karar verecektir. İlk adım, su kaybını önlemek için damar yoluyla sıvı verilmesi olacaktır. Bundan sonraki tedavi ise aşağıdakileri içerir:

Lavman uygulaması

Birçok doktor baryum lavmanla tedaviye başlamayı tercih eder. Bu yöntem, hava vermek amacıyla  çocuğun rektumuna küçük bir tüp yerleştirmeyi içerir. Amaç, verilen havayla bağırsakların orijinal haline dönmesini sağlamaktır. Bununla birlikte, enfeksiyon varlığında bu yöntem etkili olmayabilir.

Cerrahi müdahale

Çocuğun sağlığı diğer işlemler için fazla hassassa, doktorunuz ameliyatın gerekli olduğuna karar verebilir. İşlem karın bölgesinde yapılacak bir kesiyi içerir. Cerrah, dokuyu yerine geri getirmek için etkilenen bölgeye hava verir. Ölü doku olması durumunda ise, cerrah onu ortadan kaldıracak ve etrafındaki dokuyu birbirine dikecektir.

İntestinal invajinasyonun çocuğun hayatını tehlikeye sokan bir durum olduğunu belirtmek önemlidir. Bu nedenle, ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz tıbbi yardım almanız gerekir. Bunu yapmakla tedavinin etkinliğini ve hızlı iyileşme şansını arttırmış olursunuz.

“Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, çocuğunuzu ayrıntılı inceleme için bir acil servise veya çocuk doktoruna götürmelisiniz.”

Çocuklarda invajinasyonun nedenleri nelerdir?

Çocuklarda intestinal invajinasyon, bilinmeyen sebepler sonucu gelişebilir. Bununla birlikte, karın boşluğunda viral hastalıklar, polipler ve iltihaplı lenf düğümleri risk faktörleri olarak sayılabilir.

İntususepsiyon her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Ancak daha çok küçük çocuklarda görülür. Ayrıca erkekler arasında biraz daha yaygındır.

karnı ağrıyan çocuk

Çocuklarda invajinasyonun sonuçları nelerdir?

Çocuklarda intestinal invajinasyon, bağırsağın kendi içine katlanmasından dolayı oluşur. Bu durum aşağıdaki sonuçlara yol açabilir:

  • Tahriş ve iltihaplanma.
  • Ölü dokulara sebep olan düşük kan akışı.
  • Yiyeceklerin geçememesi.
  • Aşırı kanama.
  • Enfeksiyon, su kaybı ve ani şoka yol açabilen delinme.

Bu duruma zamanında müdahale edilmezse, sonuçlar ölümcül olabilir. Akılda tutulması gereken bir diğer önemli faktör ise, bağırsak invajinasyonunun tekrarlama eğiliminde olmasıdır. Bu nedenle, sorunu sık sık kontrol ettirmek önemlidir.

Sonuç olarak, intususepsiyon – veya intestinal invajinasyon – çocuklarda bağırsak kısımlarının birbiri içine geçmesiyle oluşur ve acil tıbbi yardım gerektiren belirtilerle sonuçlanır. Bu durumun görülme riski hastanın önceden bu hastalığı geçirmiş olmasıyla veya ailesinde bu durumdan muzdarip kimselerin olmasıyla artar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.