Kızlık Zarı ve Bekaret Hakkındaki Yanılgılar

Kızlık zarı ile bekaret arasındaki ilişki bir efsaneden başka bir şey değildir. Diğerleri gibi, cehalet nedeniyle tartışmalı ve tabu olan bir konu. Bu makalede, bu yanılgılardan bazılarını ortadan kaldıracağız.
Kızlık Zarı ve Bekaret Hakkındaki Yanılgılar

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2021

Cinsellik, özellikle kadın cinselliği, yanlış anlamalarla çevrilidir. Yüzyıllardır bu konudaki damgalama, kadınları kendi bedenlerini görmezden gelmeye zorladı. Hatta onları, kızlık zarı ve bekaretle ilgili belirli mitlere inanmaya itiyor.

Kadın cinselliği ile ilgili tabu, birçok kültürün, hatta modern kültürlerin bile, bir kadının bekaretinin kanıtı olarak hala kızlık zarını kullanmasına neden oldu. Bu nedenle, bir saflık işareti olarak bile kabul edilmekte.

Bununla birlikte, bazı insanlar için sadece bir saflık sembolü olmasının yanı sıra, kadın üreme sisteminin, özellikleri hala gizemini koruyan, bir parçasıdır.

Kızlık zarı ve görevleri hakkında her şey

Kızlık zarı, vajinadaki açıklığı kısmen kapatan dokudur.

Pek çok kişinin vajinayı enfeksiyonlardan koruduğuna inandığı bu doku, kadınların yaşamlarının ilk birkaç yılında ortaya çıkar. Ancak vücut kendi savunma mekanizmalarını oluşturduğu anda bu özellik ortadan kalkar.

Bu doku, farklı şekillerde görünebilir. Septalı kızlık zarı adı verilen ekstra bir doku ile ikiye bölünmüş olabilir. Öte yandan, mikro delikli kızlık zarı adı verilen küçük bir deliğe de sahip olabilirler.

Bununla birlikte, genel olarak, imperfore kızlık zarı bile tüm vajinal açıklığı kapatmaz. Sadece adet görmeyi imkansız hale getirir.

Her halükarda, popülasyonun küçük bir kısmı aslında hiç açılmamış bir zara sahip olabilir. Ancak bu bir anormalliktir ve aslında sağlık sorunlarına neden olabilir. Günümüzde doktorlar bunu çok basit bir ameliyatla düzeltebilirler.

Yatakta sarılan çift

Ne zaman yırtılır?

Tarihsel olarak, insanlar delinmiş bir kızlık zarını bekaretini kaybetmekle ilişkilendirse de, ilk kez seks yapmak  bu dokuyu yırtabilecek tek şey değildir. Penetrasyon olmadan kızlık zarınızı yırtabilir misiniz? Cevap evet elbette!

Her insanın farklı bir kızlık zarı vardır. Bazıları diğerlerinden daha esnek ve kırılgandır. Ek olarak, hepsi farklı şekil ve yapışıklık derecesine sahiptir.

Bazı insanlar çok az kızlık zarı ile doğmuş olabilir. Ayrıca zamanla değişir. Yaşlandıkça giderek incelir.

Bu nedenle, ergenlik dönemine bile gelmeden yıpranabilir. Spor yapmak, tampon kullanmak, mastürbasyon yapmak veya yaralanmak gibi aktiviteler, seks yapmadan yırtılmasına neden olabilir.

Hatta seks yaptıktan sonra kızlık zarını normalden daha esnek olduğu için hiç yırtmayan kadınlar bile vardır. Bu, mastürbasyon veya penetrasyondan sonra bile yırtılmadığı anlamına gelir. Bu tip, anüler (halka şeklinde) kızlık zarı olarak adlandırılır.

Yırtık bir zar ağrıya ve kanamaya neden olur mu?

Kızlık zarı yırtıldığında her zaman kan olmayacaktır. Bu, şekli veya yapışıklığı gibi birçok faktöre bağlıdır. Bunlar, çok fazla mı yoksa çok az mı acı hissettiğinizi etkileyecektir.

Doku ne kadar dirençli ise yırtılması o kadar rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte, ergenlik döneminde ince ve kırılgan olma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle yırtılırsa ağrı hissetmezsiniz.

“Tarihsel olarak, insanlar delinmiş bir kızlık zarını bekareti kaybetmekle ilişkilendirse de, ilk kez seks yapmak bir kızlık zarını yırtabilecek tek şey değildir.”

Kadınların ilk seks yaptıklarında hissettiği acıya gelince, bunun kızlık zarı ile çok az ilgisi var. Normalde, bahsettiğimiz gibi, bu olduğunda bu zar çoktan aşınmış durumdadır.

Gerçek neden, çoğu kadının ilk kez seks yaptıklarında tam olarak hazırlıklı olmamasıdır. Ek olarak, eğer çift deneyimsizse, sinirler kasları kasılı tutar ve bu da onları gerginleştirir.

Vajina, belirli tıbbi durumlar haricinde, ağrısız seks için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, kolay penetrasyon için kayganlaştırıcı sıvı çok önemlidir.

Özel bölge

Kızlık zarı ve bekaret hakkında akılda tutulması gerekenler

Vücudunuzun gerçekte nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. Ek olarak, sağlıklı ve tatmin edici bir cinsel yaşam geliştirmenizi engelleyen efsaneler veya inançlar hakkındaki gerçeği öğrenin.

Hormonal değişiklikler ergenlik ve cinselliğin uyanmasıyla birlikte gelir. Ayrıca, kızlık zarı ile bekaret arasındaki varsayılan bağlantı, yanlış inançlara dayalı endişelere neden olur.

Kızlık zarınız yırtıldığında bekaretinizi kaybettiğinize inanmayın. Bu sadece fiziksel değil, aynı zamanda duygusal bir an. Bir doku yırtılmasının çok ötesinde.

Bu dokunun sağlam olması bekareti kanıtlamaz. Bu nedenle endişelenecek bir şey yok. Vücudunuzu daha iyi tanıyın ve çocuklarınıza doğru ve gerçek bilgileri öğretin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.