Lazer Epilasyon ve Emzirme Arasındaki İlişki

Doğumdan birkaç hafta sonra, birçok kadın emzirirken lazer epilasyon yaptırıp yaptıramayacağını merak etmeye başlayabilir.
Lazer Epilasyon ve Emzirme Arasındaki İlişki

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2021

Yakın zamanda doğum yapmış birçok kadın, lazer epilasyon ile emzirme arasındaki ilişkiden endişe duymaktadır. Doktorlar bebeği etkileyip etkilemeyeceğine dair sorulara sıklıkla maruz kalırlar.

Lazer epilasyonun emzirmeyi etkilediği fikri, yeni anneler için endişe vericidir ve verdikleri kararları etkiler.

Doğum sonrası hayat

Bir bebek aile hayatını birçok yönden değiştirir. Hiçbir şey eskisi gibi değildir. İster ilk çocuk ister yeni bir çocuk olsun aile dinamikleri değişecektir.

Bu değişimlerden şüphesiz en çok anneler etkilenmektedir. Emzirme gibi sadece onların yapabileceği görevler vardır ve bu onların çok zamanını alır. Kadınlar yavaş yavaş kendilerine bakmaya başladıklarında vücutlarının geçirdiği değişiklikleri fark ederler.

Bu şekilde, yeni anneler yeniden görünüşleri hakkında endişelenmeye başlar. Şekillerini geri kazanmaya ve rahat ve mutlu hissetmek için daha önce sahip oldukları öz bakım alışkanlıklarını uygulamaya başlarlar.

Tüylenme

Diğer şeylerin yanı sıra, hamilelik sırasında hormon değişikliklerinden kaynaklanan fazladan kıllarla ne yapılacağına karar verme zamanı.

Tüyler, yüz, göğüs veya karın bölgesinde görünmüş olabilir. Genellikle kalın ve hoş olmayan tüyler 5 ila 6 ay içinde geçer.

Aynaya bakan hamile kadın

Görünüşlerinden endişe duyan kadınlar fazla tüylerden kurtulmak isterler. Ancak, bebeğe odaklanmak zorunda oldukları için çok az boş zamanları vardır.

Şu anda, lazer epilasyon harika bir seçenek gibi görünmektedir. Tüylerden sonsuza kadar kurtarmasa da büyümesini yavaşlatır.

Bu aşamada kadınlar lazer epilasyonun anne sütünü veya bebeği etkileyip etkilemediğini sorarlar. Emzirmenin bebeğin sağlığı için çok önemli olduğunu bilirler ve devam etmek isterler.

Ancak endişelenecek bir şey yok. Lazer epilasyon ve emzirme mükemmel şekilde uyumludur.

Lazer epilasyon ile emzirme arasındaki ilişki nedir?

Gerçek şu ki, herhangi bir ilişki yok. Lazer epilasyon, emzirmenin hiçbir bölümünü etkilemez. Üretilen süt miktarını etkilemez, sütün kalitesini düşürmez ve meme bezlerine zarar vermez.

İkisi birlikte nasıl güvenli olabilir? Bunlar en önemli iki neden:

  • Tüy almada kullanılan lazer meme bezlerinden geçmez. Koltuk altlarınızda ve göğüslerinizde kullansanız bile sizi etkilemeyecektir. Lazer sadece 2-3 milimetre deriye nüfuz eder.
  • Emzirme ile ilgili herhangi bir hormonu etkilemez. Lazer epilasyon, prolaktin veya oksitosine zarar vermez. Prolaktin süt oluşturur ve oksitosin süt pompalamasına yardımcı olur.
Emziren anne

Lazer epilasyonun yan etkileri nelerdir?

Genelde lazer epilasyonun kadınlarda herhangi bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, kadınların kendilerini rahatsız hissettiği zamanlar ve bazı semptomlar vardır. Tahrişe, kaşıntıya veya hafif ağrıya neden olabilir.

Bu semptomları gidermek için ilaç kullanmadığınız sürece emzirmede herhangi bir sorun olmayacaktır. Tıpkı diğer herhangi bir durumda olduğu gibi, analjezik ve anestezik kremlerden kaçınmak önemlidir çünkü bu ilaçların etkileri süte geçebilir.

“Tüy almada kullanılan lazer, meme bezlerinden geçmez. Koltuk altlarınızda ve göğüslerinizde kullansanız bile, bu sizi etkilemez. “

Lazer epilasyon kullandıktan sonra bu etkileri yaşarsanız, en iyisi bir tedaviye karar vermek için doktorunuza danışmaktır. En iyi ihtimalle, bir veya iki gün rahatsız olacaksınız, ama sonra kaybolacak.

Bu semptomlar genellikle hızla kaybolurlar. Bu nedenle, emzirirken lazer epilasyon yapmayı denemek isteyip istemediğiniz konusunda endişelenmenize gerek yok.

Deneyimli kalifiye bir teknisyenden lazer epilasyon yaptırmak önemlidir. Bu şekilde kendinizi yakma veya cilt sorunları geliştirme riskiniz olmaz. Aksi takdirde emzirmenin sınırlamaları nedeniyle tedavi edilmeleri zor olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.