Bebek Bezi ile Üç Tekerlekli Araç Yapımı

Eğer bebek bezlerini kullanarak nasıl üç tekerlekli bir araç yapabileceğinizi merak ediyorsanız, bu yazımız size göre. Aşağıda ihtiyacınız olan her şeyi açıklayacağız.
Bebek Bezi ile Üç Tekerlekli Araç Yapımı

Son Güncelleme: 08 Haziran, 2019

Bebek bezlerinden üç tekerlekli araç yapmak, yeni doğan bebeğinize hoşgeldin demenin harika bir yoludur. Ekonomik ve oldukça orijinal bir hediyedir.

Eğer çocuğunuza özel bir hediye hazırlamak istiyorsanız, bu yaratıcı yöntemi deneyebilir ve bebek bezlerinden üç tekerlekli bir araç yapabilirsiniz.

Karmaşık olduğunu düşünebilirsiniz ancak öyle değildir. Sadece aşağıdaki basit adımları takip edin!

Bebek bezlerinden üç tekerlekli araç yapmak

Malzemeler

İhtiyaç duyacağınız malzemeler aşağıdaki gibidir:

  • 1 adet şişe
  • 1 çift çorap
  • 2-4 adet paket lastiği
  • 2 adet bebek battaniyesi
  • 2 adet mama önlüğü
  • 72 adet bebek bezi
  • Kek kalıbı
  • 1 adet boş kağıt havlu rulosu
  • Çift taraflı bant
  • Kurdele (isteğe bağlı)

Yapım Aşamaları

1. Tekerleklerin yapımı

Aracın tekerleklerini yapmakla başlayacağız. İlk olarak, 24 adet bebek bezini kek kabına koyun. Bezin köşe kısımlarını eşit aralıklı bir spiral oluşturmak için ayarlayın. Kağıt havlu rulosunu, spiralin orta kısmına bir belirteç olarak yapıştırın.

Ardından, spirali bir arada tutabilmek için paket lastiğini spiralin etrafına sarın. Aynı aşamaları üç adet lastik hazır olana kadar tekrarlayın ancak diğer iki tekerlek için ortaya karton rulo koymayın.

2. Tekerlekleri birbirine bağlama

Lastik bandı saklamak için her tekerleğin etrafına kurdele sarın. Kurdele uçlarını bir miktar tutkal ile yapıştırın. Bebek bezlerini değil sadece kurdeleyi yapıştırdığınızdan emin olun. Kağıt havlu rulosunu tekerleklerden birinin arasındaki boşluktan geçirin.

Arka tekerlekleri birbirine bağlamanız gerektiğini unutmayın. Bunun için, tekerlekleri kağıt havlu rulosunun uçlarına doğru itin. Üçüncü tekerleri ise arka tekerlerin arasındaki boşluğa ekleyin.

3. Tekerleri bağlamak

Bebek battaniyesini alın ve çapraz olarak ikiye katlayın. Sonra ruloyu kaplayın. Kağıt havlu rulosundan ve ardından ön tekerleğin içinden geçirerek üç tekeri de birbirine bağlayın. Son olarak battaniyenin uçlarını lastik bir bantla bağlayın.

4. Koltuk yapımı

Etrafına dört bez daha sarın ve ruloyu lastik bir bantla sabitleyin. Lastik bandı kurdeleyle kaplayın ve dikey olacak şekilde iki arka tekerin arasına yerleştirin. Şişeyi alın ve koltuk kısmına koyun.

5. Ön çamurluk yapımı

Şimdi ön çamurluğu hazırlamanın vakti geldi. Bunun için, ön tekerleğin üst kısmına bir başka şişe ve uç kısmı arkaya dönük bir şişe daha koyun. Böylece farlarınızı da hazırlamış olacaksınız.

6. Tutacakların yapımı

İkinci bebek battaniyesini alın ve çapraz olarak ikiye katlayın. Bir ucundan tutarak boru haline getirin ve borunun açılmasını engellemek için her iki uca ve orta kısma lastik bant koyun.

Tekerleğin iki tarafında da eşit uzunlukta battaniye olana kadar battaniyeyi ön tekerdeki delikten geçirin.

Ardından uç kısımlarını yukarı çekin ve lastik bant kullanarak şişelerin üzerine sabitleyin. Battaniyenin uçlarını 45 derecelik açıyla ayarlayın böylece tutacak gibi görüneceklerdir. Uç kısımlarına çorapları koymayı unutmayın.

7. Son dokunuşlar

Şimdi üç tekerlekli aracınıza son dokunuşları yapmanın zamanı geldi. Üst kısma peluş bir oyuncak yapıştırabilirsiniz. Eğer isterseniz, çift taraflı bant yardımıyla peluş oyuncakları tutacaklara da yapıştırabilirsiniz.

Aynı şekilde, kağıt havlu rulolarını daha fazla çorapla doldurabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, bebek bezlerinden üç tekerlekli araç yapmak oldukça kolaydır. Sadece listedeki malzemeleri hazırlamanız ve adımları takip etmeniz yeterlidir. Böylece harika bir hediye hazırlamış olacaksınız!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.