Birden Fazla Dil Bilen Çocuklar: Opol Yaklaşımı

30 Mart 2020
OPOL yaklaşımı, her bir ebeveynin çocuğuyla farklı bir dilde konuştuğu bir yöntemdir. Bugünkü makalemizde bu yöntemden bahsedeceğiz. 

OPOL, bir ebeveyn (one parent), bir dil (one language) kelimelerinin baş harflerinden oluşan, her bir ebeveynin çocuklarıyla farklı bir dilde iletişim kurduğu yaklaşıma verilen addır. Bu yöntem, çocukların iki dilde de sık sık ve doğal bir şekilde pratik yapmasını sağlar. Sonuç olarak çocuklar aynı anda çok hızlı bir şekilde birden fazla dil öğrenirler.

Birden fazla dil bilen çocuklar: Özellikleri

İkinci dili öğrenmek karmaşık görünebilir ancak her zaman durum bu değildir. Çocuklar gelişimlerinin ortasındayken doğru yöntemler kullanılırsa, ikinci dili öğretmek çok basit olabilir.

El Mundo gazetesinde yayınlanan bir röportajda, ‘English for Fun”‘ın kurucusu ve direktörü Jill Stribling, bu konuya değindi. Aynı anda iki dil öğrenmmek ideal olsa da, sonradan ikinci dili öğrenmek de mümkün.

Stribling’e göre Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde, halk aynı anda iki dil birden kullanabiliyor. Daha da fazlası, bunu yapmaya oldukça genç bir yaştan itibaren başlıyorlar. Stribling, “Birden fazla dil konuşan çocuklar daha kreatif olmaya eğilimli oluyorlar, beyinleri farklı bir şekilde gelişiyor ve öz saygıları daha yüksek oluyor.” diyor.

Jill Stribling’e göre çocukları belli bir dilde cevap vermeleri için zorlamak öğrenmelerine engel olabilir. Bu nedenle Stribling, ebeveynlere sabırlı olmalarını ve çocuklara öğrenmek için ihtiyaç duydukları zamanı vermelerini tavsiye ediyor.

Çocuklarda OPOL yaklaşımı nasıl uygulanır?

Günlük bakım merkezleri ve anaokulları, çocukların ikinci bir öğrenmeleri için ideal yerlerdir. Bu yüzden bu noktada OPOL yaklaşımını uygulamak etkili olabilir. Ayrıca çocuğunuzun bakımından sorumlu kişiye de bu yaklaşımı uygulatabilirsiniz.

Aşağıda bu yaklaşımı uygulamaya başlarken aklınızda tutmanız gereken bazı prensiplerden bahsedeceğiz:

Videoları ve şarkıları kullanın

OPOL yaklaşımını uygulamaya başlamak için videoları, şarkıları ve hatta hedef dilde çocuğun programlarını kullanmalısınız. Böylece çocuklar erken yaştan itibaren dili tanıyabilirler. Ayrıca bu onların farklı aksanları tanımalarına da yardımcı olur.

mutlu çocuk learn yazı harfler

Gün boyunca iki dili de kullanın

Birden fazla dil konuşan çocuklar yetiştirmek adına OPOL yaklaşımını doğru bir şekilde uygulamak için ebeveynler çocuklarını iki dile de eşit miktarda maruz bırakmalılar.

Elbette her iki dilin kullanımının da tamamen eşit seviyede olmasını sağlamak kompleks bir iştir. Ancak ebeveynler ikinci dili en az yüzde 30 ya da günde 5 saat olacak şekilde kullanmayı hedeflemeliler.

İçeriğin önemi

Çocukların dillerden biriyle bir kişiyi veya belli bir ortamı ilişkilendirmeleri önemlidir. Böylece beyinleri her bir dile ne zaman odaklanması gerektiğini bilecektir.

Rutinleri doğru bir şekilde uygulayın

Yeni bir dil öğrenmek için rutinler çok gereklidir. Ebeveynler çocuklarının ikinci dilin pratiğini yapmadan iki günden fazla zaman geçirmelerine izin vermemelidirler.

Çocukların her geçen gün yeni şeyler öğrendiğini unutmayın. Bu nedenle günlük görevler ve çeşitli aktivitelerle öğrenme süreçlerinin desteklenmesi önemlidir.

Dil öğrenimini desteklemek için aktiviteler

El Mundo gazetesi dil öğrenimini hızlandırmak ve daha etkili hale getirmek için ebeveynlere bazı teknikler tavsiye etti. Bu tavsiyelerden bazılarını aşağıda sıraladık:

  • Dil değişimiyle ilgili modern seçenekler sayesinde, çocukların farklı dillerde programlar izlemeleri çok daha kolay.
  • Hedef dilde filmler izleyin. Bu dili destekleyecektir ve çocukların daha hızlı tanımalarını sağlayacaktır.
  • Hedef dilde kitaplar okuyun. Ebeveynler çocuklarının yaşına göre farklı kitaplar kullanabilirler. Sesli kitaplar da çok etkilidir.
kitap okuyan anne çocuk

  • Eğlenceli ve basit aktiviteler yapın. Ebeveynler, evde, çocukların okulda öğrendikleri şeylerle ilgili aktiviteler uygulayabilirler. Örneğin bir çocuk okulda renkleri öğreniyorsa, ebeveynleri onun bu konuyu öğrenme sürecini evde oyunlar aracılığıyla destekleyebilirler.
  • Çocukların kullanması için hedef dilde uygulamalar indirin. Günümüzde teknoloji hayatımızın o kadar önemli bir parçası ki, çocuklar için sayısız aktivite ve oyun seçeneği ebeveynlerin bir tık uzağında.

Aynı anda iki dil öğrenen çocukların, başlarda zaman zaman kelimeleri karıştırmaları normaldir. OPOL yöntemini etkili bir şekilde uygulamak için en önemlisi sabır ve pratik olacaktır.

  • Diario, El Mundo. (2015). ¿Bilingües? Cómo enseñar otro idioma a los niños sin forzarlos. Diario, El Mundo.
  • Garabaya, Celia. (2016). Método bilingüe Opol para los niños. Tribuna Salamanca.