Ergenlik Çağında Popüler Olma İsteği

Ergenlik döneminden geçerken çocuklar pek çok değişim yaşar. Gençlerin başlıca tasalarından bir tanesi “popüler” olmaktır. Başka bir deyişle, gençler arkadaşları ve diğer insanlar tarafından sevilmek ve değer görmek isterler.
Ergenlik Çağında Popüler Olma İsteği

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2019

Gençler hem fiziksel hem de duygusal pek çok değişim yaşıyor. Ergenlik, hiçbir şeyin kolay olmadığı ve başkalarının düşüncelerinin büyük önem taşıdığı bir süreçtir. Bu nedenle ergenlik çağında popüler olmak gençler için çok önemlidir.

Her genç, farklı seviyelerde de olsa arkadaşlarının onayını almak için çabalar ve pek çoğu da arkadaşlarını memnun etmek için her şeyi yapar. Popüler olmak dünyalarının merkezi haline gelir.

Popüler olma istekleri için farklı stratejiler kullanırlar. Bu stratejiler fiziksel görünüşe, sosyal alışkanlıklara ve son teknoloji ürünlerinin kullanımına dayanır. Hatta bazı durumlarda, bu takıntı tehlikeli bir hal alır.

Çok arkadaşa sahip olma ve sosyal medyada en çok beğeniyi alma isteği, gençlerin riskli davranışlar benimsemesine yol açabilir.

Popülerlik gençler için ne anlam ifade eder?

Günümüzde, ergenlik çağındaki gençler için popüler olmak, çok fazla arkadaşa sahip olmak ve sevilmekten ibarettir. Bununla birlikte, “çok arkadaş” sahibi olmak, yıllar önceki anlamından daha farklıdır.

Geçmişte, altı veya yedi kişiden oluşan yakın arkadaş grubu yeterli oluyordu ancak günümüzde gençler sosyal medya hesaplarında binlerce takipçileri olsun istiyor.

Gençler için popüler olmanın farklı yolları vardır. Bazıları sosyal becerileri ve espri anlayışları ile popüler olmayı başarırken, bazıları da başarılı bir öğrenci olarak veya diğerlerinin hoşuna giden iyi fiziğe sahip bir sporcu olarak dikkat çekmeye çalışıyor.

Popüler olan gençler, grubun diğer üyelerine kıyasla daha fazla güçlü oluyor. Yaptıkları veya yapmadıkları, giydikleri ve beğendikleri şeyler etrafındaki insanları etkiliyor.

Bütün bunların sonucunda da, popüler olmayan birisi ile ilgili sosyal medyada yapılan olumsuz bir yorum çok büyük yankı uyandırabiliyor.

arkadaşlarla tatile çıkmak

“Popüler olma isteğiniz entelektüel, sosyal ve atletik becerilerle destekleniyorsa, gençler için olumlu bir motivasyon kaynağı olabilir.”

Ergenlikte popülerlik neden bu kadar önemlidir?

Ergenlik çağında, başka insanların ne düşündüğü oldukça önemlidir. Gençler, grubun bir parçası olduklarını hissetme ihtiyacı duyuyor ve bu yüzden de başkalarının onayını almak istiyorlar.

Gençler popüler olduklarında kendilerine olan güvenleri de artıyor. Bu gelişim süreci boyunca, gençler fiziksel görünüşleri, kişilikleri, ekonomik durumları gibi pek çok farklı konu hakkında güvensizlik hissediyorlar.

Çok fazla sıkıntıya neden olabilecek bu güvensizlik hissinin üstesinden gelmek için de gençler onaylanma ihtiyacı hissediyor. Güzel görünmek ve çok arkadaşa sahip olmak, kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı oluyor.

Gençler son moda kıyafetler giymek, herkes gibi görünmek ve yeni arkadaşlar edinmek istiyor. Bunun amacı da başkaları gibi olmak ve popüler kişilerin dikkatini çekmek.

Popüler olmayı takıntı haline getirmenin tehlikeleri

Popüler olma isteğiniz entelektüel, sosyal ve atletik becerilerle destekleniyorsa, gençler için olumlu bir motivasyon kaynağı olabilir. Çok arkadaşa sahip olmak ve onlarla nasıl etkileşim halinde olunacağını öğrenmek gelecekte faydalı olabilir.

Ancak buradaki problem, popülerliğin kişinin fiziksel görünüşü, kıyafetleri veya cep telefonu modeli gibi yüzeysel şeylere bağlı olmasıdır. Bu, bir sürü soruna yol açabilir. Öncelikle, kişiler arasındaki ilişkiler de yüzeysel ve geçici hale gelir.

Bir diğer sorun ise, gençler onay almak için olmadıkları biri gibi görünmeye çalışırlar. Hatta bazıları, diğerlerinin hoşuna gitmeyeceğini düşündüğü için duygularını ifade etmez.

En uç durumlarda ise, bu gençler fiziksel ve ruhsal  sağlıklarından ödün verecek uygunsuz davranışlar benimseyebilir. Sosyal medyada teşhircilik veya üstün hissetmek için başkalarıyla dalga geçmek bu davranışlara örnek olarak gösterilebilir.

okuldaki çocuklar

Ebeveynin rolü

Anne babalar, çocuklarının güvensizlik hissini aşmasına yardımcı olabilir ve popülerlik isteğinin kontrolden çıkmasını önleyebilir. Öz saygılarını güçlendirerek, çocukların sağlıklı arkadaşlıklar kurmasını destekleyebilirler.

Spor klüplerine veya müzik kurslarına katılmak gibi hobiler, derin bağlara sahip arkadaşlıklar kurmak için idealdir. Bunun yanı sıra, anne babalar, ilişkilerin önemi ve doğru arkadaşlıklar hakkında çocuklarıyla konuşmalıdır.

Ergenlik çağındaki popülerlik isteği, eski arkadaşlar ile ilişkileri kesme noktasına gelmemelidir. Aksine, çocuklar hayat boyu sürecek arkadaşlıklar kurmayı hedeflemelidir.

Sonuç olarak, ergenlik çağındaki popülerlik isteğinin olumlu ve yararlı sonuçları olabileceği gibi, ailelerin ve gençlerin haberdar olması gereken olumsuz ve tehlikeli sonuçları da olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Biernat Renata (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Płocku). (2016). Troska O Poczucie Własnej Wartości Dzieci W Rzeczywistości Szkolnej – Wymiar Teoretyczny I Praktyczne Implikacje. Społeczeństwo. Edukacja. Język.
  • Pereira, M. (2007). Autoestima : un factor relevante en la vida de la persona y tema escencial del proceso educativo. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas En Educación.” http://doi.org/10.15517/aie.v7i3.9296

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.