Gençler İçin Yazın Çalışmanın Faydaları

Pek çok ebeveyn, yazın çalışmanın gençler için iyi olup olmadığını merak eder. Bu yazımızda, yaz tatilinde çalışmanın gençlere faydalarından bahsedeceğiz.
Gençler İçin Yazın Çalışmanın Faydaları

Son Güncelleme: 18 Ağustos, 2020

Yaz mevsiminin gelmesi, gençlerin pek çok boş zamanı olacağı anlamına gelir. Bazıları için, bu zaman profesyonel deneyim ve harçlık kazanmak için idealdir. Bu yazımızda, yazın çalışmanın gençler için faydalarına göz atacağız.

Her genç çalışmak için güneşten ve denizden vazgeçmek istemez. Bununla birlikte, hayata ilk adımlarını atmak ve iş hayatının gerektirdiği sorumlulukları almak isteyen pek çok genç vardır.

Bu bağlamda, iş sahibi olmanın gençlerin çeşitli olumlu özellikler geliştirmesine yardımcı olduğu araştırmalar ile onaylanmıştır.

Örneğin, çocuklar sorumluluk almayı öğrenir, zaman yönetme becerileri geliştirir, yetişkinlerle konuşmayla ilgili kısıtlamaların üstesinden gelir ve parasını yönetir.

Yazın çalışmanın gençler için faydaları

Eğer çocuğunuz yaz tatilinde çalışmak istediğini belirtiyorsa, bu durumun avantajlarını göz önünde bulundurun. Size yardımcı olabilmek için, yazın çalışmanın gençler için en önemli faydalarının bir listesini hazırladık.

1. Sorumluluk

Yazın çalışmanın en önemli faydalarından biri, gençlerin sorumluluk bilincini yükseltmesidir. Evdeki görevlerin aksine, iş hayatında çocuklar bir otoriteden emir alır. Dahası, iş programlarına uygun bir şekilde önceliklerini yönetmeyi öğrenir.

Aynı zamanda, gençler ihmal etmenin ve  üstlerine meydan okumanın sonuçlarını hızlı bir şekilde anlar. Bu konularda pek hoşgörü yoktur.

Çalışan gençler arkadaşlarından gelen daha çekici buluşma tekliflerini reddetmek zorundadır ancak bu deneyim onların sorumluluk ve itaat becerilerine katkıda bulunur.

gençlerin çalışması

2. Para kazanma imkanı

Sadece genç bir çocuğa sahip olan ebeveynler, bu sürecin ne kadar maliyetli olabileceğini bilir. Bazı aileler bu masrafları karşılayabilir ancak her ebeveyn istese de bu maddi yükün altından kalkamayabilir. Bu gibi durumlarda, yazın çalışmak çocuklar için neredeyse bir gereklilik haline gelir.

İlk profesyonel deneyim, çocuklara ailelerinin onlara yatırdığı paranın değerini anlama imkanı verir. Aynı zamanda, aile ekonomisine katkıda bulunma fırsatı da sunar. Bununla birlikte, çocuk kazandığı parayı kişisel ihtiyaçlarına da harcayabilir.

3. İlk iş bağlantıları

Yazın çalışarak, çocuklar farklı insanlarla olumlu ilişkiler geliştirmeyi öğrenir. Benzer şekilde, bu deneyimler çocuklara daha tecrübeli kişilerle çalışma imkanı sunar.

Çalışma dünyasındaki bu ilk deneyim, çocuk eğitimini bitirdikten sonra tam zamanlı işe bile dönüşebilir. İş aramak söz konusu olduğunda, profesyonel konuda pek çok bağlantıya sahip olmanın faydaları inkar edilemez.

“Ergenlik,  bir tür yeniden doğuştur çünkü onunla birlikte daha bütün ve gelişmiş insan özellikleri doğmuştur.”

—G. Stanley Hall—

4. Zaman yönetimini geliştirmek

Yaz aylarında çalışmak, zaman yönetimi becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmanın harika bir yoludur. Bu, hem ergenlikte hem de yetişkinlikte gençlere yardımcı olacak bir beceridir.

Zaman yönetimini iyi yapmak, nelerin önemli olduğuna karar vermeyi öğrenmek anlamına gelir. Bu, öncelikleri belirleme, planlama, zamanı bölüştürme ve her önceliğin önemini göz önünde bulundurmayı öğrenmeyi gerektirir.

5. Öz saygı

İş hayatında deneyim kazanan gençlerin özgüven ve öz saygısı artar. Bu, iyi bir çalışan olmaktan, para kazanmaktan ve sorumluluklarını yerine getirmekten kaynaklanır.

Aynı zamanda, mevsimlik bir işe sahip olmak, hayatın pek çok alanına olumlu yönde katkıda bulunacak bir güven ve bağımsızlık hissi verir.

6. Beceri gelişimi

birlikte ders çalışmak

Son olarak, çocuğunuzun ilk işinin ona gelecekte faydalı olacak beceriler geliştirme imkanı verdiğini unutmamak gerekir. Müşteri hizmetleri, temel bilgi teknolojisi ve para yönetimi, gencin ilk iş deneyiminden kazanacağı çok yönlü becerilerden bazılarıdır.

Yapılan bir araştırma, akademik performansı da artırdığından, yazın çalışmanın gençler üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Yukarıda bahsettiklerimiz göz önünde bulundurulduğunda, yazın çalışmanın sayısız faydası olduğu sonucuna kolayca varabiliriz.

Bununla birlikte, çocuğunuzu zorlamamanızı ve çocuğunuzun isteklerini keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. Yazın çalışmak için bir iş ararken, çocuğunuzun kendisine en uygun işi bulmasına yardımcı olmak ve ona yol göstermek önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.