Saat Değişimi Çocukları Nasıl Etkiler?

16 Şubat 2020
Fark etmesek de, saat değişimi söz konusu olduğunda ve saatleri ileri veya geri almamız gerektiğinde hepimizin kafası biraz karışır. Bu yazıda, bu süreci çocuklarınız için nasıl daha kolay hale getireceğinizi sizinle paylaşacağız.

Saat değişimi, fark etmesek bile bizi etkileyebilir. Çocuklar bu etkilerden muaf değiller. Çocuklar söz konusu olduğunda zamanla ilgili temel sorun dinlenme ve uyku döngülerinin kesintiye uğramasıyla ilgilidir.

Bazı insanlar saat değişimi uygulamasına katılmaz, ancak çoğu ülkede bu gerçekleşir. Hükümet yetkilileri, saat değişimi uygulamasının önemli ölçüde enerji tasarrufu sağladığını söylüyor. Ancak saat değişimine karşı çıkanlar faydaların o kadar da belirgin olmadığını iddia ediyorlar.

Saat değişimi hakkında ne düşünürseniz düşünün, toplum tarafından geride bırakılma riski bulunmaktadır. Bu çocuklar için de geçerlidir.

Saat değişikliği, saati kışın başında bir saat geriye ve yaz aylarında bir saat ileriye almaktan oluşur. Bu değişiklikler insanların doğal ışığı daha iyi kullanmaları için yapılır.

Saat değişiminin neden olduğu değişiklikler birkaç gün içinde düzeltilebilir. Bu arada, çocuğunuzun ritmi biraz değişikliğe uğrayabilir. Aşağıda bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı bulacaksınız.

Saat Değişimi Çocukları Nasıl Etkiler?

İspanyol Pediyatri Derneği’ne (AEP) göre, çocuklar saat değişiminden en çok etkilenen yaş grubudur. Bir saat değişiminden sonra uyum sağlamaları bir hafta kadar sürebilir.

Saat değişiminden etkileniriz çünkü beynimiz güneş ışığının yönlendirdiği zaman regülatörlerine sahiptir. Bu düzenleyiciler açlığı, fiziksel aktiviteye yönelik ihtiyacı ve diğer birçok unsuru yönetmekten sorumludur.

Saat değişimleri çocuklarda hormonal yönelim bozukluğuna neden olabilir. Beynin kafası karışır ve faaliyetleri “orijinal” programa uyacak şekilde uyarlamak ve yeniden senkronize etmek için zamana ihtiyaç duyar.

saat değişimi nedeniyle sorun yaşayan kız

Çocukların yaşlarına göre, aşağıdaki zorluklar ortaya çıkabilir:

  • Bebekler: yemek programlarında değişiklik gösterebilir. Bu gece veya gündüz ortaya çıkabilir.
  • Okul çocukları: okul çocukları sabah kalkmayı daha zor bulabilir. Sonuç olarak, zaman değişiminden sonraki ilk günlerde sınıfta dikkat eksikliği yaşayabilirler.

“Saat değişiminin çocuklarda neden olduğu temel sorun dinlenme ve uyku döngülerinin kesintiye uğramasıyla ilgilidir.”

Yeterli dinlenme olmaması çocuğun ruh halini etkileyebilir. Çocuğunuz sinirli olursa veya yorgunsa şaşırmayın.

Olumsuz etkileri azaltmaya yönelik ipuçları

Çocuklarda saat değişiminin neden olduğu sonuçlarla karşılaştığında, uzmanlar önceden hareket etmenizi önerir. Bu nasıl yapılabilir? Aşağıda birkaç yararlı öneri bulunmaktadır:

Her şeyden önce, önceden planlama yapmak önemlidir. Düzenli bir programı olan çocuklar saat değişimine daha kolay uyum sağlar. Öte yandan, düzensiz programları olanlar bu değişikliklere uyum sağlama konusunda zorluk çekecektir.

uykusuzluk çeken çocuk

Fark yaratabilecek birkaç ayrıntı daha:

  • Saat değişimi gerçekleşmeden önce çocuğun aktivitelerini 10 ila 15 dakika ileri almaya başlayın.
  • Çocuğu odası doğal olarak aydınlandığında uyandırın.
  • Harcadığı ekstra enerjiyi yerine koymak için sağlıklı bir kahvaltı sunun. Fındık, büyük çocukların sirkadiyen saatlerini düzenlemelerine yardımcı olabilir.
  • Gündüz şekerleme yaptırmaktan kaçının.
  • Kaliteli dinlenmeyi teşvik etmek için fiziksel aktivite yapın.
  • Uyku hormonu olan melatoninin üretimini sağlayan alışkanlıklarını vurgulayın. Bilgisayarları, cep telefonlarını ve televizyonları kapatmak çok önemlidir.
  • Çocuklarınızı okuma gibi rahatlatıcı aktivitelere mümkün olduğunca dahil edin. Bu daha iyi uyku almalarına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, çocuklar saat değişimine adapte olana kadar sabırlı olmak önemlidir. Bu çocuğun hatası değil, işbirliği yapmak istemiyor da değiller, bu sadece üstesinden gelmeleri gereken fizyolojik bir değişikliktir. Sabır ve işbirliği, çocuğunuzun kısa süre içinde normal yaşamına devam etmesine yardımcı olacaktır.