Sınıf Tekrarı: Çocuğunuzu Nasıl Etkiler?

Bir sınıfı tekrar etmek çocuk ve ergenlerin hoşlanmadığı bir durumdur. Hatta, aynı dersleri tekrar almak genelde negatif bir şey olarak görülür. Bununla beraber bazı avantajlar da sunabilir.
Sınıf Tekrarı: Çocuğunuzu Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 26 Kasım, 2020

Daha önce hiç birisi çocuğunuzun sınıf tekrarı yapması gerektiğini söyledi mi? Bir sınıfı tekrar etmek genelde bir öğrencinin belgesinde bir leke olarak sonuçlanır ki bu da ömrü boyunca kişinin peşini bırakmayabilir.

Bir okul yılını tekrar etme kararı öğretmenler ve ebeveynlerin beraber alması gereken bir karardır. Tabi ebeveynler de bu uygulamadan korktuğu için bu durumun çocuğu nasıl etkileyeceği ve ne gibi avantajları olduğu gibi faktörler de göz önüne alınmalıdır.

Sınıf tekrarı ve olumsuz etkileri

Sınıf tekrarı özgüven ve gelecekteki iş olanakları konusunda olumsuz etkiler bırakabilir. Çocuk sınıfı geçmeyerek o vakte kadar arkadaşları olan insanlardan ayrılır. Bu herkesten kötü olduğunu düşündüğü ve kendini geri tuttuğu için arkadaşlık bağları kurması zor olacak yeni sınıf arkadaşları olacağı anlamına gelir.

Akademik bir bakış açısı ile bakarsak, her zaman bir ilerleme olmayabilir. Hatta okuduğunu anlama yetisinin eskisinden kötü bile olabileceği kanıtlanmıştır.

Sınıf tekrarı yapan bir kız

Bir okul yılı tekrarının avantajları

Eğer çocuğunuzun bir sınıfı tekrar etmesi gerekiyorsa bunun sebebi gereken bilgiyi elde etmelerinin mümkün olmayışıdır. Bu bilgi bulunduğu sınıftaki öğretileri öğrenmesinin temelleridir. Bu olmadan sıradaki dersleri anlamaları çok zor olur ve kaybolmuş gibi hissederler. Bu yüzden bunu desteklemenin yolu da tekrardır.

Bir çocuğun doğru bir şekilde hazırlanmadan sekiz yılı geçirmesinin onu akademik açıdan da etkileyeceğinden bahsetmeliyiz. Aynı zamanda konuları diğer sınıf arkadaşları ile aynı seviyede takip etmediği için çocuğun yerinin değiştirilmesine de sebep olabilir. Bu durum da çocuğu pes etmeye cesaretlendirir.

Her şeye rağmen, sınıf tekrarı öğrencinin neden öğretileri öğrenmediğini analiz etmenizi sağlar. Hem akademik sorunları hem de diğer konuları çözmek için yapılması gerekenleri araştırmak çok önemlidir. Eğer gerekirse, uzman birinden yardım da alınabilir. Öte yandan, eğer çocuğun bir hastalık ya da duygusal travma yüzünden sınıfı tekrar etmesi gerekiyor ise, o zaman yararlı da olabilir.

Sınıf tekrarı ne zaman gerekmez?

Bir sınıfı tekrar etmenin sonuçları ve avantajları her zaman aynı olmaz çünkü çocuğun yaşı burada etkili bir rol oynar. Yani, çocuk çok genç ise, olumsuz yansımaları çok daha büyük olur. Küçük bir çocuğa sınıf tekrar ettirmek en son seçenek olmalı.

Eğer mümkünse çocuğunuza tatillerde konulara yetişme fırsatı tanımalısınız. Eğer sorun gelecek sene de devam ediyorsa daha akademik bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Düşük not almış bir öğrenci

Eğer çocuğunuz sınıfı tekrar ederse ne yapmalı

Eğer öğretmenler ile beraber çocuğun sınıf tekrarı yapması gerektiğine dair fikir birliğine ulaşırsanız, öğrenme zorluklarının kendini göstereceğini de aklınızda tutmakta yarar var. Bu sorunlar ve dikkat eksikliği kendi başına ortadan kaybolmaz. Bu yüzden, durumu geliştirmek ve aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamamak için belirli önlemler almak önemlidir. 

Destek seçenekleri ve hizmetler hakkında bilgi almak için çocuğun öğretmenleri ile konuşmalısınız. Çocuğunuzun gereken bilgileri öğrenememesine sebep olan sorunların ne olduğuna dair fikir sahibi olmak önemli.

Çocuğunuzu da karara dahil edin ve olan şeyden dolayı onları asla suçlamayın ya da bunları hata gibi göstermeyin. Dahası, eğer çocuğunuz çoktan ergenliğe girmiş ise ve sorun problem disiplin ise, bunu onlara bildirin. Onlara sorumluluklarını yerine getirmelerini söyleyin ve geleceklerini nasıl etkileyebileceğini görmelerine yardımcı olun. Dahası, ders çalışmalarını motive edecek farklı yollar arayın.

Akademik performanslarını etkileyen evdeki problemler ya da okulda akran baskısı kadar hastalık, adres değişimi, boşanan ebeveynler ya da aile bireyinin ölümü gibi başka bir faktör var mı tespit edin. Bu sorunun üstesinden gelmek için beraber çalışın ki yeni okul senesinde tekrar meydana gelmelerini engelleyin. 

Sonuç olarak, sınıf tekrarı bazı öğrenciler için belirli avantajlar barındırabilir. Bununla beraber, böyle önemli bir karar vermeden önce en iyisi belirli faktörleri analiz edin. Buna ek olarak alanında uzman olan psikopedagog gibi birisine danışmak da önemlidir. Bunu son çare olarak kullanın.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Sembolik Düşünme Nedir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Sembolik Düşünme Nedir?

Hayatlarının her alanında çocukların gelişimi için sembolik düşünme gereklidir. Aşağıdaki makalede bilmeniz gerekenleri size anlatacağız.
Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.