Küçük Ayak: Yeti Efsanesi Farklı Bir Şekilde Geri Dönüyor!

20 Eylül 2019
Tibet kar adamı olarak da bilinen Yeti, gizemle dolu bir efsanedir. Film endüstrisi, çocuklara ve gençlere bazı değerleri öğretebilmek için bu klasik karakteri bambaşka bir yönüyle piyasaya sürmek için hazırlanıyor. “Küçük Ayak” ile tanışın.

Daha çok “Büyük Ayak” olarak bilinen Tibet kar adamı yeniden beyaz perdede boy göstermeye hazırlanıyor. Ancak bu kez daha arkadaş canlısı bir karaktere bürünecek.

Küçük Ayak isimli bu kahramanın hikayesi, farklılıklara değer vermeyi öğretmek amacıyla rollerin değiştiği bir animasyon filmi olarak ekrana gelecek.

Kısa bir süre önce piyasaya çıkan Küçük Ayak, çocuklara Yeti gizeminin bir başka kısmını öğretecek. Fragmanlarda da görebileceğiniz gibi, dünyanın en büyük gizemlerinden bir tanesinin hikayesi anlatılacak.

Bu yeni versiyonda, bir ailesi olan insanlaştırılmış bir Yeti olan Migo’nun hikayesi anlatılıyor. Migo arkadaş canlısı bir insanla tanışır ve bu ikili farklılıklarına rağmen bir arada var olmayı öğrenir.

Yıldızlarla dolu bir kadro

Orman Çetesi ve Şirinler 2 filmleriyle adından söz ettiren Karey Kirkpatrick, bu çocuk filminin de yönetmen koltuğunda oturuyor. DreamWorks animasyon şirketinde çalışan Jason Reisig de, bu projede yer alıyor.

efsanevi canavarlar

Analiz: Vicdanımızı hatırlatan bir kurgu

Kurgunun amacı, çocuklara her hikayenin başka bir tarafı daha olduğunu öğretmek. Bununla birlikte, filmde Migo’nun siyasi figürünün aslında Yeti halkını temsil etmesi gibi daha karmaşık mesajlar da mevcut.

Bu “Büyük Ayak”, insanlar olarak adlandırılan gizemli küçük ayaklı varlıkların gizemini çözmek gibi zor bir görev üstleniyor. Siyasi bir açıdan bakıldığında, burada hükümetin halkı için fedakarlık yapması ele alınıyor.

Ayrıca, muhabir ve Yeti’yi araştırmaya çalışan bilim insanı gibi karakterler üzerinden filmin diğer perspektiflerini de ele alabiliriz.

Aynı zamanda, arkadaşlık, aşk ve hoşgörü ile harika şeyler başarabileceğimizi de öğrenebileceğimiz bu film, olan biteni daha iyi görebilmek için korkuların ve önyargıların üstesinden gelmemiz gerektiğini öğretiyor.

Ailenizin minik üyeleri, var olan tek gerçeğin bilim olmadığını bu film sayesinde anlayabilecek. Bazen, göremediğimiz şeyleri, olduğu gibi kucaklamamız gerekebilir.

Olay örgüsü, bizimkinden farklı olan bakış açılarını gündeme getirdiğinden çocuklar için çok önemli bir öğreti niteliğinde.

Küçük Ayak ile ilgili diğer ilgi çekici detaylar

Küçük Ayak, Warner Animasyon Şirketi tarafından hazırlandı ve filmdeki diyaloglar iki senarist tarafından yazıldı.

Filmdeki hikayenin fikrini ilk ortaya atan kişi ise, Çılgın Hırsız (2010) ve Notre Dame’ın Kamburu (1996) filmlerinde de çalışan İspanyol senarist Sergio Pablos’tu.

Bu film için yapılan müziklerin çoğunu ünlü besteci Heitor Pereira besteledi. İngiliz pop müziğinin ünlü gruplarından olan One Direction’ın eski üyesi olan Zendaya ve Niall ise bu şarkıları yorumladı.

animasyon filmler

“Bu filmde, arkadaşlık, aşk ve hoşgörü ile harika şeyler başarabileceğimizi de öğrenebiliyoruz.”

Yeti efsanesi

Tibet kardan adamının, Himalayalarda yaşayan çok büyük bir maymun olduğu düşünülüyordu. 1973 yılında, avukat ve gazeteci olan Cesar Perez, Nepal’de Annapurna’nın zirvesinden gelen beyaz renkli bir orangutan gördüğünü iddia etti.

Büyük Ayak, “efsanevi canavarlar” olarak bilinen yaratık sınıfına giriyor. Efsanevi canavarlar, bilim tarafından sınıflandırılamayan ancak var olan gizemli hayvanlardır. Yıllardır, Yeti efsanesi Loch Ness Canavarı olarak bilinen bir diğer efsanevi canavarın yerini almış durumda.

Özetlemek gerekirse, Küçük Ayak, çocuklara ve gençlere önemli değerleri öğretebilmek adına yardımcı bir film. Bu filmin vizyona girdiği sinema salonlarına mutlaka bir göz atın!