Çocuğunuz İçe Basarak Yürüyorsa Ne Yapmalısınız?

8 yaşına kadar çocukların ayakları ve bacakları oluşmaya devam eder. Bu sebeple, çocuğunuz içeri basarak yürüyorsa hemen endişelenmemelisiniz.
Çocuğunuz İçe Basarak Yürüyorsa Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 02 Temmuz, 2019

Çoğu kez çocukların içe basarak yürüdüğünü fark ederiz. Bu duruma pigeon toe adı verilir. Peki, bu durumun arkasındaki sebebi biliyor musunuz?

Gebelik döneminde, bebek hala anne karnındayken ayakları şekillenmeye başlar. İlk adımda bebekler ayak başparmağını bacakları ile aynı hizaya getirmeye çalışır.

Bu aşama 8 yaşına kadar, çocuklar tam bir açı yakalayana kadar devam eder. Bu sebeple, 8 yaşından önce çocuğunuzun içe basarak yürüdüğünü fark ederseniz, hemen telaşlanmayın. Bu durum, tedaviye gerek kalmadan doğal olarak düzelecektir.

İçe basarak yürümenin ana sebepleri

İç tibiyal bükülme

Adından da anlaşılacağı üzere, çocukların içe basarak yürümelerinin ana sebeplerinden bir tanesi tibiyal deformasyondur. Bu deformasyon içeri doğru bükülmeye sebep olur. Bu durum zamanla düzelir ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

Metatarsus adduktus

Pigeon toe durumunun bir diğer muhtemel sebebi ise ayağın iç kısmının içeri çöktüğü durum olan metatorsus adduktus’tur. Bu durum genelde bebeğin anne karnındaki pozisyonuyla ve yeterli alanın olmaması ile ilgilidir.

bebeklerde içeri basarak yürüme

Bu deformasyona rağmen bir çocuğun ayağı esnek ya da sert olabilir. Esneklik derecesi, bir tedavinin gerekip gerekmediğini belirler. Eğer tedavi gerekiyorsa, o zaman ufaklığın yaşına göre bir işlem yapılır.

1 yaşından küçük bebeklerde tedavi genelde alçıya almaktır. Bu tedavinin amacı, bebek yürümeye başlamadan bebeğin ayağının duruşunu düzeltmektir.

Yaşı daha büyük çocuklarda, uzmanlar genelde ayağın iç tarafındaki eklemleri rahatlatmaya yönelik ameliyat ederler. Daha sonra iyileşme aşamasında alçıya alınabilir.

Femoral anteversiyon

Femoral anteversiyon, uyluk kemiğinin içeriye doğru dönerek dizin ve ayağın aynı hareketi yapmaya zorlamasıdır. Çocuklar oturur vaziyetteyken bu sorunu fark etmek çok kolaydır çünkü genelde ayakları W şeklini alır.

Aynı şekilde, çocuklar için kolay bir pozisyon olan bacak bacak üstüne atmayı da yapamazlar.

Bu durumun düzelmesi daha uzun sürmektedir çünkü uyluk kemiğindeki yamukluk çocukların on yaşına kadar içe basarak yürümesine neden olmaktadır. En iyi tedavi yöntemi, sorunun kendi kendine düzelmesini beklemektir.

Eğer çocuklar ergenlik öncesi döneme geldiğinde bile içe basarak yürüyorsa, bu sorunu ameliyat ile düzeltmek gerekebilir.

bebek ayakları

İçe basarak yürüme sorununu nasıl giderebilirsiniz?

İlk yapmanız gereken çocuğunuzu birkaç gün boyunca gözlemlemektir. Eğer bu süreç boyunca çocuğunuzun içe basarak yürüdüğünü fark ederseniz, bir uzmana başvurmalısınız.

Normalde doktor ilk olarak X-ray isteyecek ve belki, rotasyonun ciddi olup olmadığını anlamak için tarama da isteyecektir.

Yukarıda açıkladığımız üzere, bacakların rotasyonu 8-10 yaşına kadar kesinleşmediği için genelde bu durum ciddi bir sorun teşkil etmez. Ancak çocuğunuz bu noktada hala içe basarak yürüyorsa, basit bir operasyon ile sorun düzeltilebilir.

Doktor ameliyat ile kıkırdak bölgesine metal bir plaka yerleştirecek ya da rotasyonu düzeltmek için ayağına kalıp takacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuz Yürümeyi Öğrenirken Kaçınılması Gereken 9 Hata
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuz Yürümeyi Öğrenirken Kaçınılması Gereken 9 Hata

Çocuğun gelişim için ihtiyaç duyduğu teşvikler, bulunduğu aşamaya göre değişir. Bazı aşamalar daha az teşvik gerektirir, ancak hepsi de önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.