Koronavirüs İle Doğan İlk Bebek

7 Haziran 2020
Şubat başında Çin, koronavirüs teşhisi konan ilk bebeğin doğumunu doğruladı. O zamandan beri başka vakalar oldu ve bugün bu konuya bakacağız.

Şubat başında Çin, koronavirüs ile doğan ilk bebek vakasını doğruladı. Şu anda dünya çapında bir pandemi olan bu virüs, soğuk algınlığından solunum yetmezliği olan pnömoniye kadar her şeye neden olabilir.

Bu nedenle, bu yazıda size virüs hakkında bazı gerçekler ve enfekte bebek vakası hakkında en son haberleri anlatacağız.

Koronavirüs nedir?

Koronavirüsler, kökeni bilinmeyen bir virüs ailesidir. Farklı tipte koronavirüsler vardır. Soğuk algınlığından pnömoniye veya en şiddetli şekilde solunum yetmezliğine kadar her şeye neden olabilirler.

Aralık 2019’da, Çin’in Wuhan şehrinde yeni bir tür koronavirüs vakası tespit edildi. O zamandan beri yayılma hızlı gerçekleşti.

Koronavirüslerin doğrulandığı kişi sayısı çok yüksek olmasına rağmen, bu tür virüslerden ölüm oranı şu anda düşüktür.

zaatürre olan kadın

Belirtileri nelerdir?

Koronavirüs enfeksiyonu genellikle grip benzeri semptomlar üretir. Bunlar arasında aşağıdakileri bulabiliriz:

  • Burun akması
  • Genel rahatsızlık
  • Yorgunluk
  • Kas ağrısı
  • Öksürük
  • Ateş ve titreme
  • Boğaz ağrısı ve baş ağrısı

Enfeksiyon asemptomatik olabilir, kişi yukarıdaki semptomları yaşayabilir veya en şiddetli vakalarda pnömoni veya solunum yetmezliği gibi komplikasyonlar olabilir.

Bu daha ciddi vakalar genellikle en savunmasız insanlarda görülür: yaşlılar, yeni doğmuş bebekler veya baskılanmış bağışıklık sistemi olan insanlar vb.

Tedavisi ve önleme yöntemleri

Şu anda bu tip bir virüs için etkili bir tedavi yoktur. Tedavi semptomların tedavisidir, ateşi, ağrıyı kontrol ederek ve hastayı iyi bir genel durumda tutmaya çalışmaktan ibarettir.

Özellikle bünyesi zayıf insanlarda olası komplikasyonların ortaya çıkması konusunda da dikkatli olmak gerekir.

Bu yüzden kişiden kişiye bulaşma durumundan kaçınmaya çalışmak önemlidir. Bunu yapmak için en önemli şey uygun hijyendir. Bu hijyen temel genel hijyen olmalı ve el hijyenine özel dikkat gösterilmelidir.

Enfekte olmuş insanlarla temas kurmamalısınız, ancak bu önlenemezse, gözlerinizi, burnunuzu ve ağzınızı düzgün bir şekilde örtmelisiniz.

Koronavirüs ile Doğan İlk Bebek

Bir tıbbi ekip yakın zamanda koronavirüslü bir bebeğe dair ilk vakayı doğruladı. Bebek sadece 30 saatlikken koronavirüs testi pozitif çıktı.

koronavirüs karşısında korunma yöntemleri

Bebeğin annesinin doğumdan önce koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. Doktorlar bunun anneden çocuğa rahimden ilk bulaşma vakası olabileceğini söylüyor.

Bebek iyi durumda ve uygun ağırlıkta doğdu. Ateş, öksürük, mukus veya diğer genel semptomları yoktu. Bununla birlikte, solunum sıkıntısı göstermeye başlamıştı ve kalbinde küçük bir hasar bulunuyordu.

Neyse ki, hastalığın teşhisi konulduktan 17 gün sonra, küçük kızın virüs tedavisi bile almadan virüsten arındığı bildirildi.

Sonuç olarak

COVID-19 şu anda hızlı bulaşma oranı nedeniyle bir salgındır. Hala nispeten düşük bir ölüm oranı vardır, ama şu anda bile dünya çapında sorunlara ve paniğe neden oluyor.

Bu bebeğin doğumu, enfekte olmuş bir anneden fetüse virüs bulaşmasının hamilelik sırasında mümkün olduğunu gösterir. Bu, enfeksiyon riski altında olan hamile kadınlar için daha fazla önlem gerektirir.

Zaten doğmuş olan ve anneleri hamilelik sırasında koronavirüs pozitif test edilen bebekler de daha yakından izlenecektir.