Çocuklarda Malabsorbsiyon Sendromu Nedir?

Çocuklarda Malabsorbsiyon Sendromu ciddi sorunların kaynağı olabilir. Kötüleşmesini önleyebilmek için bu hastalığı mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek gerekir. Bunun için de doktorunuz birtakım testler yapacaktır.
Çocuklarda Malabsorbsiyon Sendromu Nedir?

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2019

Doktorunuz, bağırsak duvarının sindirim sırasında besinleri yakalamasında bir sorun varsa malabsorbsiyon sendromundan şüphelenecektir. Çocuklarda malabsorbsiyon sendromu, diğer birçok hastalığın yanı sıra, kronik ishal, anemi, yetersiz beslenme, bağırsak parazitleri veya çölyak hastalığına neden olabilir.

Doktorunuzun, malabsorbsiyon sendromunun nedenlerini bulmak için hastanın tıbbi ve cerrahi geçmişi hakkında bilgilere ihtiyacı olacaktır. Bu sendrom, bağırsak duvarındaki bir hastalıktan, bu bölgede daha önce olan sorunlardan veya büyük bir sorundan kaynaklanabilir.

Her halükarda çocuğunuz, mevcut durumuna iyi bir tanı konarak analiz edilebilmesi için testleri yaptırmalıdır. Aşağıda, izlemeniz gereken bazı adımları size göstereceğiz.

Sindirim sürecinin özellikleri

Sindirim işlemi, besinleri gıdadan daha küçük parçacıklara dönüştürme sürecidir. Bunlar, bağırsak duvarları yoluyla kan döngüsüne girerler. Vücudunuzdaki her hücre, düzgün çalışması için gerekenleri bu döngüden alır.

Ancak malabsorbsiyon sendromu olan çocuklarda bu besinler, çocuğun dışkısıyla birlikte ayrılır.

Virüsler ishale neden oluyorsa ve uygun şekilde besin emilimini yapamıyorsa, malabsorbsiyon sendromunun başka nedenleri de vardır. Bu yüzden, çocuğunuz uzun süredir ishal ise mümkün olan en kısa sürede çocuk doktorunuza gitmelisiniz.

küçük çocuk ayakları

Çocuklarda malabsorbsiyon sendromu belirtileri

İki belirgin belirti vardır: karın ağrısı, kuvvetli kokusu olan yumuşak dışkı. Doğru şekilde tedavi edilmezse, çocuğunuz enfeksiyonlara ve zayıf bir cilde meyilli bir hale gelecektir.

Aslında bu, hem kısa hem de uzun vadede gerçekleşen bir durumdur. Diğer şeylerin yanı sıra bu durum, bedenin kendini iyi savunamaması yüzündendir.

Çocuklarda malabsorbsiyon sendromu, ayrıca duygudurum dalgalanmasına da neden olur. Bu, sürekli bir rahatsızlık hissettikleri için anlaşılabilir bir durumdur. Çocuklar kendilerini ayrıca, asabi, huzursuz ve uykulu hissederler.

Bunlara ek olarak, bu ciddi semptomlar 2 veya 3 gün gibi kısa sürede kendini göstermez. Klinik çalışmalar, dışkı hala yumuşaksa ve hala karın ağrısı varsa, ciddi sorunların bir hafta veya 10 gün sonra ortaya çıktığını göstermiştir.

Çocuklarda malabsorbsiyon sendromu: teşhis ve tedavisi

Malabsorbsiyon sendromunun nedenlerini bulmak, hem ebeveynler hem de çocuklar için oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bazen, çocuğunuzdaki hastalıkları kontrol etmek için bağırsak biyopsisine gerek duyulabilir.

Ek olarak, nedenlerini tam olarak anlamadan da, bakterilerle bağırsak lezyonlarını doğrulamak mümkündür. Her halükarda, çocuk doktorunun isteyeceği ilk şey, dışkı kültürüdür. Doktorlar, örnekteki yağları kontrol edecektir.

Farklı testler

Muhtemel olan diğer bir test, B12 vitamininin emilim bozukluğuna veya nefes testine odaklanan Schilling testidir. Nefes testi, çocuğun süte (laktoza) karşı toleransı olup olmadığını belirler.

Doktorunuz, sebebini bulana kadar testler yapmaya devam edecektir. Örneğin ter testi, çocuğun kistik fibrozu olup olmadığını belirler. Bu, sindirim için önemli olan enzimlerin eksik olduğu anlamına gelir.

Ağır vakalarda, neyin neden olduğunu bulmak için çocukların hastaneye yatırılması gerekir. Sebebini bilmediğiniz süre boyunca çocuğunuzu sıkı bir diyet altında tutmanız gerekir.

Bununla birlikte, çocuk doktorunuzun size süt ürünleri tüketip tüketmemesi gerektiğini söylemesi gerekir. Ayrıca durumu kötüleştirmekten kaçınmak için çocuğunuzun ne yiyebileceğini de söyler.

bebek göbeği

Etkili tedavi

Çocuk doktoru malabsorbsiyonun ne yanıt verdiğini belirlediğinde, bir tedavi önerebilir.

Çocuklardaki malabsorbsiyon sendromunun sonuçları neler olabilir? Basit bir örnek olarak bağırsak duvarlarındaki bakteriler olabilir. Bunu antibiyotiklerle tedavi edebilirsiniz. Birkaç gün içinde de sonuçları görürsünüz.

Bu sendromun olası bir diğer nedeni ve tedavisi, aşırı aktif bir bağırsaktır.

Bu sorunla ilgili olarak çocuk doktorunuz, aşırı bağırsak aktivitesine karşı ilaçlar yazacaktır. Böylece, yiyeceğin işlenmesi için zaman olunca, vücut tarafından besinler emilebilir.

Sonuç olarak, nedenini bulamazsanız ve zamanında tedavi edemezseniz, çocuklarda malabsorbsiyon sendromu ciddi bir probleme dönüşebilir. Bu sendromun sebebini bilmeyenler için en iyi yol, emilimi kolay yiyeceklerin tüketilmesi yönünde hareket etmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.