Çocukların Yanına Alabileceği 5 Atıştırmalık

Tatlı ve tuzlu yiyecekler, süt ürünleri ve meyve gibi çocukların tadını çıkarabileceği pek çok atıştırmalık vardır. Bununla birlikte, çocuklarının sağlıklı ve besleyici bir şekilde beslenmesini sağlamak için ebeveynlerin uyması gereken bazı önemli kurallar vardır.
Çocukların Yanına Alabileceği 5 Atıştırmalık

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2021

Çocuklarınızın beslenmesi, gelişimlerinde büyük bir fark yaratır. Çocuklara evden uzaktayken de tadını çıkarabilecekleri atıştırmalıklar hazırlamak, onların sağlıklı büyümelerine ve gelişmelerine büyük katkı sağlayabilir. Bir atıştırmalık besleyici olmalı, enerji sağlamalı ve tabii ki iştah açıcı olmalıdır.

Bunların hepsini bir atıştırmalıkta toplamak zor gibi görünebilir. Peki sağlıksız besinler, şeker veya doymuş yağlar kullanmadan çocuklarınızın atıştırmalıklarını nasıl hazırlayabilirsiniz? Mümkün olduğunca tahıl, süt, meyve ve çeşitli proteinler kullanmaya çalışın.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok atıştırmalık seçeneği vardır. Bir paket süt, fındık veya yulaf ezmeli kekler çocuklar için lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklardır. Atıştırmalıkları hazırlarken, çocuklarınızın ilgisini çekmek için biraz yaratıcılığınızı da  kattığınızdan emin olun.

Çocuğunuzun beslenmesinde atıştırmalıkların önemi

Atıştırmalıklar, öğle ve akşam yemekleri arasında bir ara görevi görür. Çocuklar sürekli olarak kalori tüketirler ve günde dört ila beş öğüne ihtiyaç duyarlar. Her öğün günün beslenme ihtiyaçlarını (sabah, öğlen, akşam) karşılamalıdır.

Öğle ve akşam yemeklerinin her biri günlük kalorinin %30’unu karşılamalıdır. Kahvaltı % 25, atıştırmalıklar ise %15’ini… Bunları göz önüne aldığınızda, çocuklarınız dengeli bir beslenme programına sahip olacaktır.

Çocuklarınız öğle yemeğini sindirdikten sonra onlar için atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Bu noktada vücutları yeni bir enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Atıştırmalıkların porsiyonlarının büyük olmasına gerek yoktur. En iyisi akşam yemeğine yer kalması için hafif bir şeyler tercih etmektir.

Çocukların yanına alabileceği 5 besleyici atıştırmalık

Atıştırmalıklar çocuklara keyif verici gelmelidir. İster tatlı ister tuzlu olsun, öğle yemeğinden sonra tüketilen keyifli atıştırmalıklara hiçbir çocuk hayır diyemez. Örneğin bir bardak süt veya meyve suyu, çocukların ihtiyacı olan lezzetlerdir.

sağlıklı yiyecekler

1.Peynirli ve jambonlu sandviç

Bu malzemelerle çok basit sandviçler hazırlayabilirsiniz ve öğleden sonra çocuklarınızın ihtiyaç duyduğu besin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. İçecek olarak ise meyve suyu veya çikolatalı süt verebilirsiniz.

2. Mısır gevreği, yoğurt ve meyve

Bu atıştırmalıkları çocuğunuz evin dışında tüketecekse, meyveleri tüketimi kolay porsiyonlar halinde kesmeniz iyi olacaktır. Mısır gevreğini, yoğurdu ve meyveyi ayrı ayrı kaplara koyarsanız çocuğunuz yemeden önce bunları karıştırabilir.

Bu, fiziksel olarak aktif olan ve çok miktarda protein ve vitamine ihtiyaç duyan çocuklara özel bir alternatiftir.

3. Havuçlu, muzlu veya balkabaklı kek ve süt

Çocuklarınız için her gün yeni bir atıştırmalık hazırlayacak vaktiniz yoksa, bunu haftada bir yapabilir ve günlük porsiyonlara bölebilirsiniz. Bunun için ideal ve kolay bir alternatif kektir.

4. Ev yapımı bitter çikolatalı, fındıklı ve yulaflı kurabiye

Fındık içeren atıştırmalıklar, çok enerjiye ihtiyaç duyan çocuklar için idealdir. Bir bardak süt ve fındıklı atıştırmalıklar çocuklarınız için hem besleyici hem de sağlıklıdır. Bununla birlikte kurabiyeleri evde hazırlamak her zaman daha iyidir çünkü hazır kurabiyelere göre daha sağlıklıdır.

5. Tam buğday unundan peynirli dilim pizza

Ev yapımı pizzalar son derece lezzetlidir. İsterseniz malzeme olarak parmesan peyniri, keçi peyniri ve zeytin kullanabilirsiniz.

Atıştırmalıklar için kullanacağınız kaplar

elma yiyen çocuklar

Son olarak, başka bir ipucu ise çocuklarınızın yiyeceği atıştırmalıkları, kilitli bir buzdolabı poşetine veya Tupperware gibi uygun bir saklama kabına koyun.

Farklı şekillerde saklama kapları mevcuttur ancak siz sık tüketilen atıştırmalıklara uygun olanı tercih edin. Süt ve meyve suyu gibi sıvılar için ise yeniden kullanılabilen şişeleri tercih edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cretoiu SM., Zugravu CA., Nutritional considerations in preventing muscle atrophy. Adv Exp Med Biol, 2018. 1088: 497-528.
  • Chen Z., Lin S., Jiang Y., Liu L., et al., Effects of bread yeast cell wall beta glucans on mice with loperamide induced constiopation. J Med Food, 2019. 22 (10): 1009-1021.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.