Çocukların El Yazısını Geliştirmek İçin 5 Alıştırma

Aşağıdaki yazıda çocukların el yazısını geliştirmeleri için egzersizler ve aktiviteler bulacaksınız. Bu aktivite ve egzersizler sadece etkili olmakla kalmıyor, aynı zamanda eğlenceliler de.
Çocukların El Yazısını Geliştirmek İçin 5 Alıştırma

Son Güncelleme: 20 Ağustos, 2020

Çocukların el yazısını geliştirmek, onların motor becerilerine katkıda bulunur ve el-göz koordinasyonunu da sağlamış olur.

Kalem kullanmak oldukça kolay bir iş gibi görünse de, yazma daima otomatik olmayan eş zamanlı motor ve duyusal işlevlere de fırsat verir. Yazma işlevi ayrıca ellerin yeterli kas gelişiminin olmasıyla da ilgilidir.

“Psikomotor gelişim, iki prensibe dayalı olarak belirlenmiştir: Globalden seçiciye ve yakından uzağa doğru. Kas sisteminin gelişimi ve motor beceriler gövdeden başlar, omuzlara ve daha sonra da ellere ve parmaklara kadar devam eder.”

–Tracey Le Roux

Çocuğunuz yukarıda açıkladığımız gibi doğru motor becerilerini henüz kazanmadıysa, iyi bir el yazısı yazamayacağı açıktır. Ayrıca, çocuğun kalemi uygun bir şekilde kavraması için kalem tutan üç parmağını kullanma becerisini de geliştirmesi gerekir.

Çocukların el yazısını geliştirmek için bir başka anahtar bileşen de onların akıcı çizgiler çizmeyi öğrenmeleridir.

Genel bir hedef olarak, yaklaşık 6 yaşına kadar çoğu çocuğun okul öncesi birinin beş parmaklı tutuşundan, üç parmaklı kalem kavrayışına geçmesi beklenmektedir. Tripod tipi kalem tutuşuyla aşağıda açıklanan yazı alıştırmaları daha etkili olacaktır.

Çocukların el yazısını geliştirmek için anahtar yöntemler

1. Kalemi doğru tutun

Başlangıç olarak çocukların kalemi başparmağı, işaret parmağı ve orta parmağı ile tutmaları gerekir.

Bir başka önemli konu da kalemin uzunluğu ve kalınlığı da çocuğun eline uygun olmalıdır. Aynı zamanda çocuğun kalemi kavraması sabit olmalı, fakat çok sıkı olmamalıdır.

2. Dengeyi koruyun

Çocuğun yazısının yarım yamalak ve anlaşılması güç olmasının sebeplerinden biri de tutarlılıktan yoksun olmasıdır.

Çift çizgili olarak hazırlanmış defter kullanmak önemlidir. Bu da çocuğun büyük ve küçük harflerin boyutları arasındaki farkı gözetmesine yardımcı olur.

çocukların el yazısını geliştirmek

3. Pratiği motive etmek için eğlenceli yollar deneyin

Çocukların el yazısını geliştirmek için bazı geleneksel oyunlar da bulunmaktadır. Bağlantı kurmak, alfabe çorbası ve adam asmaca oyunları kalemi daha iyi tutmaya yardımcı olan eğlenceli yöntemlerdir.

4. Kas gruplarını güçlendirin

Yukarıda bahsedildiği gibi çocukların motor becerileri kasların gelişimine bağlıdır. Bu sebepten dolayı parmakların ve el bileklerinin her gün çalıştırılması önemlidir.

Kasların güçlendirilmesi için bazı kolay yöntemler şunlardır: Kumla oynamak, legolarla oynamak, sofrada gümüş çatal bıçak kullanmak, kağıt kesme oyunu oynamak ve oyun hamuruyla oynamak.

5. Okumaya daha fazla zaman ayırın

Okuma eyleminin sadece yaratıcı ve bilişsel yeteneği geliştirmediği, çocuğun yazmasına da katkıda bulunduğu doğrudur. Çocuk her bir harfin yazılışı ve büyüklüğü ile ne kadar tanıdık olursa yazması da o kadar kolay olur.

Eğer çocuk okumaya alışkınsa yazılan harflerle ilgili daha soyut zihinsel imajlar edinir.

Başka bir deyişle, çok okuyan çocuklar harfleri yazmayı daha kolay öğrenirler.

Çocukların el yazısını geliştirmek için diğer önemli tavsiyeler

  • Daha ciddi bir sorun varsa bunun farkında olun. El yazısında problem olan çocukların çoğunda başka öğrenme zorlukları da olabilir. Karmaşık bir el yazısı heceleme sorunlarını ve dikkat eksikliğini gizleyebilir. Net okunamayan bir el yazısı aynı zamanda akademik konulara olan ilgi eksikliğinden kaynaklanabilir.
  • Onlara sıcak ve olumlu bir ortam hazırlayın. Eğer bunu yaparsanız çocuklar yazma alıştırmalarının bir ceza olduğunu düşünmeyecektir. Onların uygun bir şekilde, iyi bir duruşla oturabilecekleri, ışığın uygun açıdan geldiği bir yer seçin, böylece bu becerilerini daha iyi yönlendirebilir ve daha etkili kullanabilirler.
çocukların el yazısını geliştirmek
  • Çocuğa aşırı yüklenmekten kaçının. Sabır ve sükunet çocuğun kendisini daha güvenli ve yeterli hissetmesini sağlayacaktır. Yani acelecilik ve çocuğu hızlı yazmaya zorlamak ters tepkiye neden olacak ve gereksiz düş kırıklığı yaratacaktır.
  • Okuma kitabı ve şablonlar kullanın. Piyasada izinden gidebileceğiniz örnekler sunan tasarlanmış defterler bulunmaktadır. Çocukların her bir harfi tek tek alıştırmayla çizebilecekleri ve bu şekilde yazma yeteneğini geliştirebilecekleri plastik şablonlar bulunmaktadır. Dahası bu ürünlerin çoğu ressamlık, kağıt kesme ve çizim gibi başka motor becerilerin de harekete geçmelerini sağlar.
  • Onların sanatsal yeteneklerini harekete geçirin. Ressamlık veya heykeltıraşlık sadece yaratıcı becerileri geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda koordinasyonu da arttırır. Her şeyden önce koordinasyon, çocukların alfabedeki her bir harfi çizebilmeleri için temel bir koşuldur.

Özetle, çocukların el yazısını geliştirmek imkansız bir iş değildir. Doğru taktiklerin uygulanması halinde yazmak çocuk için sıkıcı bir iş olmayacak, aksine birlikte paylaşılacak bir etkinlik haline gelecektir.

El yazısı uygulamalarını eğlenceli hale getirmeyi başarırsanız, bu önemli beceriyi harika sonuçlara ulaşarak güçlendirebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.