Çocuklar İçin 6 Kısa Roman

Çocukların okuma alışkanlığını küçük yaşlarda edinmesi önemlidir ve bu konuda onları cesaretlendirmek de anne babaların görevidir. Bu kısa romanlar çocuğunuza kitap okumayı sevdirmeye yardımcı olabilir.
Çocuklar İçin 6 Kısa Roman

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2019

Çocuklar için yazılan bu 6 kısa roman sayesinde, çocuklarınız istekli bir şekilde kitap okuyacaktır. Çok küçük çocuklar için, dikkat çekmek amacıyla sesli ve resimli kitaplar tercih etmek önemlidir.

Çocuğunuz okuma yazmayı öğrenip cümleleri anlamaya başladığında, kitapta bir sonraki seviyeye geçebilirsiniz. Daha karmaşık paragrafları anlamaya başladığında çocuğunuz size bunu ifade edecektir.

“Çocuklara okur olmayı, kitaplarla iyi anlaşmayı, onlardan korkmamayı öğretmeyi arzuluyorum. Kitaplar korkulan değil, eğlendiren, heyecan uyandıran ve harika şeyler olmalıdır; okur olmanın ise olağanüstü faydaları vardır.”

–Roald Dahl, Yazar–

Doğduktan sonraki birkaç yıl, bebekler kendilerini ifade etmek için jest ve mimiklerini kullanır. Bu ifade biçimi daha sonra daha spesifik bir iletişim aracı haline gelir.

Bu nedenle, çocuğunuza doğru araçları temin ederek onun gelişimini desteklemek çok önemlidir. Çocuk gelişimi için gerekli olan araçlardan bazıları, çocukların yaşlarına uygun olarak hazırlanan edebi eserlerdir.

Aşağıda, çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırmanıza yardımcı olacak 6 kısa roman hakkında bilgi edilebilirsiniz.

Çocuklar için en iyi kısa romanlar

1. Küçük Prens

küçük prens kitabı

Çocukların ve yetişkinlerin zevkle okuduğu en klasik kitaplardan bir tanesi Küçük Prens’tir. Resimli ve kolay okunan bu kitap, yazar ile başka bir gezegenden gelen genç bir çocuğun karşılaşma hikayesini anlatır.

Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan Küçük Prens, anlaşılması kolay bir dil ve akıcı bir olay örgüsü içerir. Yıllar geçtikçe ve çocuğunuz eleştiri yapma yetisini geliştirdikçe, romanın içerisinde insanlığa dair derin yansımalar bulacaktır.

2. Sherlock Holmes’in Maceraları (çocuklar için)

Edebi eserlerin çocuklar için uyarlanması giderek daha popüler hale gelmektedir. Bu uyarlamalar sayesinde çocuklar Arthur Conan Doyle tarafından yazılan harika hikayeleri keşfetme imkanı buluyor.

Sherlock Holmes, olağanüstü zeki, sorun çözme ve gözlemleme konusunda inanılmaz yetenekli olan bir dedektiftir. Çocukların ilgisini çeken ve yaratıcılıklarını artıran kısa romanlardan bir tanesidir.

3. Mutlu Prens

1888 yılında yayınlanan bu klasik masal, Oscar Wilde’ın derleme eseridir. Kendi şehrindeki insanlar arasında gördüğü acı ve adaletsizlik yüzünden ağlayan bir prens heykelinin hikayesini anlatır.

Bu prens, savunmasızlık gerçeğine tanık olana kadar dünyanın mutlu bir yer olduğuna inanıyordu. Kendi hayatı pahasına, değerler, prensipler ve iyilik konusunda dersler vererek savunmasız insanlara yardım etmeye karar vermişti.

4. Oz Büyücüsü

Bir diğer klasik olan bu kitap, çocuklar için en iyi kurgusal hikayelerden bir tanesidir. Lyman Frank Baum tarafından yazılan Oz Büyücüsü’nün pek çok uyarlaması yapıldı. Bu nedenle, eğer çocuğunuzun okuma alışkanlığına başka bir boyut kazandırmak isterseniz, onu bu kitabın filmine veya tiyatrosuna götürebilir veya çizgi roman halini okuyabilirsiniz.

oz büyücüsü romanı

Çocuklar için diğer kısa romanlar

5. Çizmeli Kedi

Çizmeli kedi, geleneksel hikayelerin yeniden derlemesi olan bir Fransız masalıdır. Bu kitap, bilgeliği sayesinde hayatını değiştiren bir kediye sahip olan genç bir değirmencinin hikayesini anlatır.  Hikaye boyunca fakir ve umutsuz bu değirmenci, prensesle evlenen zengin bir asile dönüşür.

6. Percy Jackson & Olimposlular

Rick Riordan tarafından yazılan bu 5 kitaplı destan, çocuklar ve gençler arasında oldukça popülerdir. Bu seri, Yunan Mitolojisi ile yakından ilgili olan genç bir adamın hikayesini anlatır.

Percy Jackson serisi, modern zamanlardaki metinlerle klasik edabiyat hakkında bilgi sahibi olmak için harika bir alternatiftir. Konuya hakim olmak ve çocuğunuza motivasyon sağlamak için bu serinin filmini de izleyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, çocuğunuzun edebiyata ilgi duymasını sağlamak için pek çok ilgi çekici seçeneğiniz vardır. Bu zengin edebi eserler sayesinde çocuklar dünyayı, farklı kültürleri ve dili öğrenebilirler. Uçsuz bucaksız edebiyat dünyasında çocuklarınızın yönünü bulmasına yardım edin. Göreceksiniz size minnettar olacaklar.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Eden 5 Aktivite
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Eden 5 Aktivite

Çocukları kitap okumaya teşvik eden aktiviteler yapmak, zeka becerilerini ve iletişimi artıran bir alışkanlığı çocuklara kazandırmanıza yardımcı ol...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.