Hamilelikte Varisli Damarlar Nasıl Ortadan Kaldırılır?

17 Mayıs 2020
Bazı kadınlar, hamilelik sırasında varisli damar problemi yaşarlar. Bu, hamilelik döneminin yaygın görülen bir semptomudur ancak özgüveni etkileyebilir. Bu yazımızda varisli damarları nasıl tedavi edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Hamile kadının vücudunda doğuma kadar fetüsü beslemek ve korumak için pek çok değişim meydana gelir. Hamilelikte varisli damarlar da ortaya çıkabilecek değişimlerden bir tanesidir.

Bu değişimlerden bazıları anne vücudunda baskı uygular. Ayrıca, genel sağlığı da etkiler. Kan dolaşımı üzerinde de etkisi bulunduğundan, alt ekstremitelerde varisli damarlar görünmesine sebep olabilir.

Hamilelik, gerçek mutluluğu getirir. Bununla birlikte, varisli damarlar gibi küçük aksilikleri de beraberinde getirir. Bu yazımızda, varisli damarlarla mücadele etmenize yardımcı olacak ipuçlarından bahsedeceğiz.

Hamilelikteki varisli damarlar, kan miktarındaki artıştan kaynaklanır. Varisli damarlar görünmeye başladığında, tansiyonu düşürmek ve şişkinliği önlemek önemlidir.

Genellikle bacaklarda göründüğünü göz önünde bulundurun. Bununla birlikte, bazı kadınlarda serviks ve vulvada da ortaya çıkabilir. Hemoroid de, bir tür varisli damardır.

Hamilelikte varisli damarlar nasıl ortadan kaldırılır?

İyi günlük alışkanlıklar, durumu kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Ayrıca, varisli damarların görünümünü sınırlar ve kötüleşmesini önler. Aşağıda, varisli damarları ortadan kaldırmanın önemli yöntemlerinden bahsedeceğiz:

1. Doktora danışın

ayak şişliği

Varisli damarların görünümünü ortadan kaldırmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey mümkün olan en kısa sürede bir fleboloğa danışmaktır. İlk olarak, muayene olarak birkaç noninvazif test yaptırmanız gerekir. Ardından, doktor ihtiyaçlarınız ve problemlerinize dayalı olarak bir plan hazırlayacaktır.

2. Düzenli egzersiz yapın

Hamilelikte varisli damarlar, genellikle üçüncü trimesterde ortaya çıkar. Bunun sebebi, bebeğin ağırlığının kadının leğen kemiğine baskı yapmasıdır.

Kan dolaşımını artırmak ve damar genişlemesini en aza indirmek için, hamilelik boyunca hafif tempolu egzersizler yapmalısınız. Yürüyüş ve yüzme, çok faydalı hafif tempolu egzersizlere örnek gösterilebilir. Ayrıca, bir eğitmen eşliğinde Tai Chi ve yoga yapmayı da deneyebilirsiniz.

Ayrıca, ayak bileklerinizle daireler çizerek ayak egzersizleri yapabilirsiniz. Bunları gün içerisinde tekrar etmek, kan dolaşımını iyileştirir. Sizin için doğru olan egzersizleri bulmak için jinekoloğunuza danışmanızı öneriyoruz. Bu, özellikle hamileliğin son zamanları için önemlidir.

3. Dengeli beslenin

Dengeli beslenmek sadece kilonuzu kontrol etmek için değil, kan damarlarınızı korumak için de önemlidir. Bu nedenle, eğer hamilelikte varisli damarların görünümünü önlemek istiyorsanız, önce beslenmenize dikkat etmelisiniz.

4. Elastik kompresyon çorabı giyin

Elastik kompresyon çorabı, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, varisli damarların kötüleşmesini yavaşlatır ve ağrı, yanma ve şişme gibi semptomları hafifletir.

Benzer şekilde, bu çorapları kullanmak varisli damarlardan muzdarip olmasanız bile özellikle üçüncü trimesterde çok faydalı olacaktır. Ayrıca, vücuttaki değişimler sebebiyle meydana gelen venöz yetmezlik ödemini de önler. Varisli damarlar için, çorap kullanımı semptomları ve komplikasyonları kontrol etme ve önlemeye yarar.

“Hamilelikte varisli damarlar, genellikle üçüncü trimesterde ortaya çıkar. Bunun sebebi, bebeğin ağırlığının kadının leğen kemiğine baskı yapmasıdır.”

5. Bacaklarınızı yukarı kaldırın

Eğer uzun süre aynı pozisyonda kalmak zorundaysanız, ayaklarınızı bir tabureye uzatın. Böylece hissettiğiniz baskıyı biraz da olsa hafifletebilirsiniz. Eğer mümkünse, bacaklarınızı kaldırmadan önce kalkıp biraz yürüyün. Böylece kan dolaşımınızı hızlandırmış olursunuz.

6. Derin nefes alıp verme egzersizleri yapın

Nefes egzersizleri, hamilelikte varisli damarları önlemenin harika bir yoludur. Bunun için, rahat bir pozisyonda oturabilirsiniz. Ardından, derin bir nefes alın ve aldığınız nefesi diyaframdan yavaş yavaş verin. Günde 10 dakika bu egzersizi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

bacaklarda varis

7. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyin

Varisli damarları önlemek için, sağlıklı bir yaşam tarzı belirlemek önemlidir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Ayakkabı konusunda, ne çok topuklu ne de düz taban tercih edin.
  • Sıcak su ile duş almaktan kaçının. Ayrıca, çok sıcak havalarda da dikkatli olun.
  • Bacaklarınızı uzun süre güneşe maruz bırakmayın.
  • Uyurken bacaklarınız vücudunuzdan biraz daha yüksekte dursun.
  • Uzun süre hareketsiz kalmaktan veya oturmaktan kaçının. Çalışırken oturmak zorundaysanız, gün içerisinde küçük egzersizler yapın. Böylece kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, bu basit tavsiyeler hamilelikteki varisli damarları azaltmaya yardımcı olacaktır.