Neden Sadece Kız Çocuğu Dünyaya Getiriyorsunuz?

Çoğu anne ve baba, ailedeki kız çocuklarının sayısını göz önünde bulundurarak neden sadece kız çocuğu sahibi olduklarını sorguluyor olabilir. Bunun kesin bir cevabı olmasa da uzmanların üzerine tartıştığı birkaç sebep bulunmaktadır. 
Neden Sadece Kız Çocuğu Dünyaya Getiriyorsunuz?

Son Güncelleme: 30 Haziran, 2019

Hamile olmanın en zevkli yanlarından bir tanesi, kız mı yoksa erkek çocuğuna mı sahip olacağınızı öğrenmektir. Çoğu ailenin bu yönde bir tercihi vardır ve gelecek kız/erkek çocukları ile geçirecekleri zamanların planlarını bile kurarlar. Neden bazı çiftlerin sadece kız çocuğu sahibi olduklarını bu yazımızda öğrenin!

Neye göre erkek ya da kız çocuğu sahibi olursunuz?

23 Kromozom

Bir bebeğin cinsiyetini belirleyen şey, annenin yumurtasını dölleyen spermin taşıdığı kromozomdur. Vücudumuzdaki her bir hücrenin 46 kromozomdan oluştuğunu belirtmek isteriz.

Bu kromozomlar çift halinde (23 kromozom) bulunur ve her bir çiftte hem anneden hem de babadan gelen kromozomlar vardır.

emzikli kız çocuğu ve oyuncak ayı

XX kromozomu kız çocuğunu, XY kromozomu erkek çocuğunu belirler.

23 kromozomda bebeğin cinsiyetini belirleyecek bilgi bulunur. Her bir eşeysel hücre (sperm ya da yumurta) kromozomun yarısını (23) içerir.

Annenin yumurtasının 23 kromozomu daima X’dir. Babanın sperminin 23 kromozomu ise X veya Y olabilir. Eğer annenin yumurtasını dölleyen sperm X ise, o zaman kız çocuğu olur. Eğer dölleyen sperm Y kromozomu içeriyorsa, o zaman bebek erkek olur.

Sperme ne olur?

Şimdi sadece X kromozomu taşıdığınız için sadece kız çocuğu sahibi olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bu konu birçok uzman arasında tartışılmaktadır.

Bazılarına göre bebeğin cinsiyeti tamamen şansa bağlıdır. Diğerleri ise spermin durumu ile ilgili olduğunu iddia etmektedir. Ancak, kadın baskınlığını açıklayabilecek birçok sebep bulunmaktadır:

Spermin özellikleri

Spermler arasında hız, dayanıklılık ve güç arasında farklılıklar bulunduğu düşünülmektedir. Örneğin, X kromozomu taşıyan spermler daha güçlü ve dayanıklı ama aynı zamanda daha yavaştır; ancak Y kromozomu taşıyan spermler daha hızlı olmalarına rağmen daha zayıf ve küçüktür.

Bu sebeple, çiftler yumurtlama döneminden önce cinsel ilişkiye girerse, X kromozomunun direnci sayesinde bir kız çocuğu meydana gelecektir.

Aynı şekilde, yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmek, Y kromozomu taşıyan spermlerin daha hızlı hareket etmesi sebebiye erkek çocuğu doğurma şansını yükseltecektir.

Erkek cinsiyeti için ölümcül sendrom

Bazı ailelerde, genelde erkeklerin genlerini yok eden bir hastalık olduğu inancı vardır. Dünyaya gelen bu bebeklerin hayatta kalma şansları çok düşüktür.

Anormal spermler

Kadın baskınlığının başka bir açıklaması ise Y kromozomunu parçalayan sperm ile ilgili garip bir hastalıktır. Ancak, hastalık hala araştırma aşamasında olduğu için bilimsel bir gerçek olarak sayılamaz.

uzanan kız çocuğu

Kız çocuğu sahibi olmanın avantajları

Çocuğun cinsiyeti ne olursa olsun, bütün aileler kızlarını ve oğullarını severler ve onlara sevgi ile davranırlar. Ancak, birden fazla kız çocuğuna sahip olmanın bazı avantajları vardır. Bunlar arasında:

  • Anneler için: Kıyafetten seyahate kadar ortak ilgi alanları olan bir arkadaş bulacaksınız. Bu, siz ve kızınız arasında bir dizi güzel anı demektir. Kızınıza genç yaştan güçlü ve zeki olmayı öğretin.
  • Babalar için: Küçük kızınızın ihtiyaçlarını belirlemek için bir role bürüneceksiniz, bu da sizi daha fazla sevgi dolu ve ilgili yapacaktır. Dahası, onların başarısını ve mutluluğunu garanti eden, kızlarının koruyucusu bir baba olacaksınız.

Sonuç olarak, bir erkeğin sperminde bulunan X ve Y kromozomları, bir çocuğun cinsiyetini belirler. Bir cinsiyetin diğerine göre üstünlüğü söz konusu olduğunda spermin durumunu, anomalilerini veya meni sıkıntılarını öğrenebilirsiniz.

Her türlü durumda kız çocuğu sahibi olmak güzeldir ve sevgiyle üstesinden gelebileceğiniz zorluklar anlamına gelmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rey R., Copelli S. (s.f.). Capítulo 10: Diferenciación Sexual Embriofetal. Access Medicina. Recuperado de: https://accessmedicina.mhmedical.com/content.aspx?bookid=1508&sectionid=102965192
  • Jeyendran R. S., Graham J., Tharma S., Ivanovic M., Levrant S., Ozornek H. M., Fiddler M. B. (2021). Individual variation of the percentage of Y-chromosome bearing sperm content in human ejaculates. Syst Biol Reprod Med, 67(5), 395-398. Recuperado de: 10.1080/19396368.2021.1942589
  • Saidur R., Myung P. (2020). New Biological Insights on X and Y Chromosome-Bearing Spermatozoa. Front Cell Dev Biol, 7, 388. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32039204/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.