Oğlunuzu Nasıl Gerçek Bir Centilmene Dönüştürürsünüz

Oğlunuzu Nasıl Gerçek Bir Centilmene Dönüştürürsünüz

Son Güncelleme: 13 Mart, 2018

Oğullarımızı gerçek bir centilmene dönüştürmenin zor bir iş olmaması gerekir. Onları centilmen bir adam olmaya teşvik etmemiz, hayatları boyunca deneyimleyecekleri bütün insan ilişkilerinde onlara yardımcı olacaktır.

En basit anlatımla centilmen bir kişi olmak, kadınlara özel bir nezaket ve saygıyla davranabilmek anlamına gelir.

Centilmen olmak konusunda bizim küçük afacanlarımızın örnek alacakları insanlar her zaman babaları ve dedeleridir.

Oğullarımızın yakın çevrelerindeki erkeklerin kadınlara davranış şekilleri, bu süreci öğrenme aşamalarında en büyük yol göstericileri olur.

Erkek çocuklar baba figürünün davranışlarını taklit etmeye eğilimli olurlar. Erkek çocuklar için babalarının, yürümelerinden konuşmalarına, hoşlandıkları şeylerden el-kol hareketlerine ve hatta mimiklerine kadar bütün hareketlerini kopyalamaya çalışmak son derece normaldir.

Babaları, örnek aldıkları kişi ve rol modelleridir. Bu nedenle, dedeler, babalar ve oğullardan oluşan birçok neslin aynı mesleği seçip benzer eğimlere yatkınlık duymalarına sıklıkla şahit oluruz.

Erkek çocuklar arasında “ben, babam gibi olmak istiyorum” tarzı ifadeler çok yaygındır.

Kendi eylemlerimiz oğullarımız için her zaman en iyi örneği oluştururlar. Kendi başlarına da bizimki gibi bir olay geldiğinde, her zaman bizim hareket ve davranışlarımızı hatırlayacaklardır.

Babalarının eşlerine kur yapma biçimleri, olaylar karşısında annelerine gösterdikleri sabır her zaman akıllarında olacaktır. Bütün bu durumlar, babalarla oğullar arasındaki özel bağın parçalarıdırlar.

Oğlunuzu gerçek bir centilmene dönüştürmek zor mudur?

gün batımında baba ve oğlu

Yapmamız gereken şey tahmin ettiğimizden daha basittir. Ebeveynler olarak çocuğumuza yansıttığımız görüntümüz esastır.

Bu konuda babaların, dedelerin ve varsa yaşça büyük ağabeylerin davranışları her ne kadar önemli bir rol oynasalar da, bütün sorumluluk yine de sadece onların omuzlarında değildir.

Anneleri olarak bizim özel bir yeteneğimiz vardır. Çocuklarımızla konuşarak yakın olabilmek bizim yeteneğimizdir. Kadınlar, erkeklere göre kesinlikle daha iyi iletişim kurarlar.

Onlara öğrettiğimiz her şey gerçeklere dayanmalıdır. Centilmen bir adam olmalarının önemini onlara açıkça ifade etmeliyiz. Bu konuda oğullarımıza olumlu bir bakış açısı kazandırmalıyız.

Gerçek bir centilmen gibi davranmanın onlar için gereksiz bir yük olmadığını anlamalılar. Centilmen bir adam olmak, etrafındaki herkesin nazik ve dürüst davranışları hak ettiğinin bilincinde, daha iyi bir insan olmayı garanti eder.

İşinize yarayacak tavsiyeler:

annesinin parmağını tutan bebek

Centilmen olmanın en önemli özellikleri arasında belki de birincisi insanlara karşı saygılı davranmaktır. Başkalarıyla aynı fikirde olunmadığı zaman kişinin kendini ifade etme şekli bu konuda çok önemlidir.

Oğlunuzun, diğer insanlara düşüncelerini, fikirlerini ya da rahatsızlıklarını, nezaket ve saygıyla ifade etmeyi bilmesi önemlidir.

  • Onlara, okulda, arkadaşlarının evlerinde ya da kendi evlerinde etraflarındaki kişileri fark etmeleri konusunda yardımcı olun. Bu yardımınız, onların diğer kişilerle geçinmelerini kolaylaştıracak ve onlara hoşgörülü davranmalarını sağlayacaktır.
  • Eğitim her şeydir. Yaşlı insanlara ya da hamile kadınlara yer vermeleri gerektiğini öğretin. Onlara, büyüdüklerinde olacakları adamın, korunmasız insanlara yardım eden bir adam olması gerektiğini açıklayın. Bu öğretiniz, toplum içerisinde centilmen bir kişi olarak oynayacakları rolü daha iyi anlamalarını sağlayacaktır.
  • Her eylem, öğrendikleri bu değerleri tekrarlayıp sağlamlaştırmak için bir fırsattır. Kahvaltı esnasında, ev işi yaparken ve hatta trafikte sıkışmış arabanızın içinde otururken onlarla centilmenlik ve aile değerleri konusunda yapacağınız konuşmalar, konunun tekrarı açısından her zaman fırsat oluştururlar.
  • Başkalarını etkileyen bir hata yaptıklarında onlarla konuyu dolandırmayan kesin bir dille konuşun. Onlara hatalarını gösterin ki gelecekte aynı durumla karşılaştıklarında bu deneyimlerini hatırlasınlar ve daha nazik davranabilsinler.
  • Bir centilmen için her zaman doğru olanı yapma fikri ve inancı esastır. Onlara, kendi kişiliklerinde de olumlu yansımaların olacağı bu konuda eyleme geçmelerini öğretin.
  • Kendi hareket ve davranışlarının farkına varmalarını sağlayın. Bir centilmen gibi davrandıkları olaylar sonunda onları tebrik edin ve hatta ödüllendirin. Bu şekilde, centilmen olmanın günlük hayatlarının normal bir parçası olduğunu görebilecekler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.